ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Բելառուսի դեսպանին
Մայիսի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեպան Սուխորենկոյին: Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը:
Դեսպանը շնորհավորեց Գալուստ Սահակյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ փոխանցեց Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոյի եւ Հանրապետության խորհրդի նախագահ Անատոլի Ռուբինովի շնորհավորական ուղերձները: Նա Բելառուսի խորհրդարանի երկու պալատների նախագահների անունից վերահաստատեց Բելառուս պաշտոնական այցի հրավերը:
Շնորհակալություն հայտնելով շնորհավորանքների եւ հրավերի համար՝ ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց ավանդական բարեկամության եւ փոխըմբռնման վրա հիմնված հայ-բելառուսական հարաբերությունները՝ կարեւորելով փոխգործակցության հետագա ընդլայնումը տարբեր ոլորտներում: Նա ընդգծեց, որ ակտիվ զարգանում են միջխորհրդարանական կապերը` կարեւորելով միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը, որը խորհրդարանների միջեւ փոխհարաբերությունների կարեւոր օղակ է:
Երկուստեք կարեւորվեց համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում: Նշվեց, որ երկկողմ առեւտրատնտեսական հարաբերությունները վերջին տարիներին գրանցում են դրական տեղաշարժ, սակայն քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը եւ առկա ներուժը պարտավորեցնում են ունենալ ավելի բարձր արդյունքներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հանդիպեց երիտասարդ հանրապետականների հետ
Մայիսի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ, ՀՀԿ փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանը Ծաղկաձորում հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության երիտասարդական կազմակերպության հավաքի մասնակիցների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին նաեւ Երեւանի քաղաքապետ, ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ Տարոն Մարգարյանը եւ Կոտայքի մարզպետ Արամ Հարությունյանը...
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում շարունակվում են բյուջեի կատարողականի քննարկումները
Մայիսի 30-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը՝ Արտակ Դավթյանի եւ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ: Համատեղ նիստում քննարկվեց 2013 թվականին ՀՀ պետական բյուջեից գիտության,...
Աշխատանքային քննարկում ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում
Աժ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 30-ին աշխատանքային քննարկում էր կազմակերպել, որը վերաբերում էր «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կատարած եւ ընթացիկ աշխատանքներին: Քննարկմանը մասնակցում էին ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանակա...
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 30-ին հանդիպեց Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պատմության եւ իրավագիտության ֆակուլտետի մի խումբ ուսանողների հետ: ԱԺ փոխնախագահը պատասխանեց ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերում էին Հայաստանի արտաքին եւ ներքին քաղաքակա...

Председатель НС Г.Саакян принял посла Беларуси
30 мая Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Беларусь в РА С.Сухоренко. На встрече присутствовал вице-спикер НС, сопредседатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС РБ Э.Шармазанов, генеральный секретарь НС Г.Товмасян.
Посол поздравил Г.Саакяна с избранием Председателем НС РА и передал поздравительные послания Председателя Палаты представителей РБ В.Андрейченко и Председателя Совета Республики А.Рубинова. От имени обеих палат белорусского парламента он подтвердил приглашение к официальному визиту в Беларусь.
Поблагодарив за поздравления и приглашение, спикер НС высоко оценил опирающиеся на традиционные дружбу и взаимопонимание армяно-белорусские отношения, подчеркнув важность дальнейшего расширения взаимодействия в различных сферах. Он особо выделил активное развитие межпарламентских связей и в этом русле – деятельность межпарламентской комиссии, являющейся важным звеном во взаимоотношениях между парламентами.
Обоюдно подчеркнута важность сотрудничества в международных организациях. Отмечено, что   в двусторонних торгово-экономических отношениях последних лет зафиксированы положительные подвижки, однако высокий уровень политического диалога и существующий потенциал обязывают к более весомым результатам.
30.05.2014
Председатель НС Г.Саакян встретился с молодыми республиканцами
30 мая Председатель НС, заместитель председателя РПА Г.Саакян встретился в Цахкадзоре с участниками слета молодежного крыла РПА. На встрече присутствовали мэр Еревана, член Исполнительного органа (ИК) РПА Т.Маргарян и марзпет (губернатор) Котайкской области А.Арутюнян.   Следует отметить, ...
В постоянных комиссиях НС продолжаются обсуждения об исполнении бюджета
30 мая на совместном заседании постоянных комиссий по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством А.Давтяна и Г.Минасяна прошли дебаты по  годовому отчету “Об исполнении  Государственного бюджета  РА на 2...
30 мая в Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам  состоялось рабочее обсуждение, касающееся выполненной и текущей работе ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” (ЮКЖД). В дебатах приняли участие вице-спикер НС, сопредседатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС Р...
30 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с группой студентов факультета истории и правоведения Армянского государственного педагогического университета им. Х.Абовяна (АГПУ).Вице-спикер ответил на волнующие студентов вопросы, касающиеся приоритетов внешней и внутренней политики, региональных раз...
1 июня, в 13.00 часов, приглашаем всех в парк Национального Собрания
1 июня в связи с Днем защиты прав детей, под патронатом Председателя НС Г.Саакяна, в рамках программы “Открытые двери” в парке Национального Собрания состоятся веселые праздничные мероприятия. Подготовлены сюрпризы. 1 июня, в 13.00 часов, с удовольствием приглашаем всех в парк Национального Собрания...