ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանին
Հունիսի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Չիկահիտո Հարադային: Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստան-Ճապոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը, ԱԺ գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը:
ԱԺ նախագահը կարեւորեց Ճապոնիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը՝ անհրաժեշտ համարելով քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ այլ ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության ակտիվացումը եւ ընդլայնումը: Գալուստ Սահակյանի խոսքով` Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման եւ հայ-ճապոնական համագործակցության հետագա զարգացման գործում մեծ նշանակություն ունեցան ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի Ճապոնիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում տեղի ունեցած հանդիպումները եւ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները: Երկու երկրների միջեւ քաղաքական երկխոսությունը զարգացնելու գործում ԱԺ նախագահը կարեւոր դեր վերապահելով խորհրդարանական համագործակցությանը` ընդգծեց խորհրդարանական բարեկամության խմբերի գործունեությունը: ԱԺ նախագահը կարեւորեց 2015թ. Երեւանում դեսպանատուն բացելու Ճապոնիայի կառավարության որոշումը՝ նշելով, որ այն կխթանի երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացումը: Նա ողջունեց Հայաստանում «Խաղաղության հուշաքարի» տեղադրման գաղափարը, որի բացման արարողությունը նախատեսվում է անցկացնել հունիսի 25-ին:
Շնորհավորելով Գալուստ Սահակյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ՝ դեսպանը նշեց, որ Ճապոնիան կարեւորում է Հայաստանի հետ բազմակողմ հարաբերությունների զարգացումը, ինչին կնպաստի նաեւ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը: Երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում նա նույնպես բարձր գնահատեց Նախագահ Սարգսյանի պաշտոնական այցը Ճապոնիա:
Երկուստեք կարեւորվեց Հայաստանի եւ Ճապոնիայի արդյունավետ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում: ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց Ճապոնիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:

Председатель НС Г.Саакян принял посла Японии в РА
10 июня Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в РА Чикахито Хараду. На встрече присутствовали руководитель группы дружбы Армения – Япония С.Фарманян, генеральный секретарь НС Г.Товмасян.
Спикер НС подчеркнул важность дальнейшего развития двусторонних отношений, считая необходимыми активизацию и расширение взаимовыгодного сотрудничества в политической, экономической, культурной и иных сферах. По словам Г.Саакяна, в упрочении межгосударственных отношений Армении и Японии и дальнейшем развитии армяно-японского сотрудничества большое значение имели состоявшиеся в рамках официального   визита Президента РА С.Саргсяна в Японию встречи и достигнутые договоренности. В развитии политического диалога между двумя странами глава НС, отведя весомую роль парламентскому сотрудничеству, подчеркнул важность деятельности депутатских групп дружбы. Председатель НС особо выделил решение японского правительства об открытии в Ереване в 2015 г. посольства, отметив, что это даст импульс дальнейшему углублению двусторонних отношений. Он приветствовал идею установки в Армении “Стелы Мира”, церемония открытия которой намечается на 25 июня.
Поздравив Г.Саакяна с избранием Председателем НС, посол отметил, что Япония придает важность развитию разносторонних отношений с РА, чему будет содействовать также углубление межпарламентского сотрудничества. В деле укрепления двусторонних отношений он также высоко оценил официальный визит Президента Саргсяна в Японию.
Обоюдно была подчеркнута важность эффективного сотрудничества Армении и Японии в рамках международных организаций. Председатель НС высоко оценил взвешенную позицию Японии в вопросе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта. В ходе встречи обсуждены и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.