Հունիսի 10-ին խորհրդարանի Ոսկեզօծ դահլիճում ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը Երեւանի պետական համալսարանի հիմնադրման 95-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ գիտության, կրթության ոլորտում ներդրած մեծ ավանդի եւ բեղմնավոր գիտամանկավարժական գործունեության համար Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով պարգեւատրեց գիտության ոլորտի ներկայացուցիչներին: ԱԺ նախագահը հանդիսավոր պայմաններում հանձնեց Ազգային ժողովի Պատվո մեդալներն եւ ԱԺ նախագահի շնորհակալագրերը:
ՀՀ ԱԺ Պատվո մեդալներով պարգեւատրվեցին՝ ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետի դեկան, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Ռոլանդ Ավագյանը, ԵՊՀ փիլիսոփայության եւ հոգեբանության ֆակուլտետի դեկան, փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Ալեքսան Բաղդասարյանը, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը, ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկան, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Հայկ Սարգսյանը, ԵՊՀ ուսումնամեթոդական վարչության պետ, կենսաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Հրանտ Ժամհարյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհակալագրերին արժանացան ԵՊՀ օպտիմալ կառավարման տեսության եւ մոտավոր մեթոդների ամբիոնի դոցենտ, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Միքայել Պողոսյանը, ԵՊՀ աստվածաբանության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, դոցենտ Ռաֆիկ Վարդանյանը, ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի դեկան, քիմիական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Տարիել Ղոչիկյանը, ԵՊՀ քրեական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Աննա Մարգարյանը, ԵՊՀ օպտիկայի ամբիոնի պրոֆեսոր, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր Համլետ Կարայանը:
Շնորհավորելով պարգեւատրվածներին՝ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ասաց.
«Հարգելի ներկաներ, համալսարանական բարեկամներ,
Ողջունում եմ ձեզ խորհրդարանում եւ շնորհավորում Ազգային ժողովի պարգեւներին արժանանալու համար: Այս մեդալներն ու շնորհակալագրերը համարեք ձեր արժանապատիվ աշխատանքի մեր համեստ գնահատականը:
Օգտվելով առիթից՝ ես եւս ցանկանում եմ միանալ Երեւանի պետական համալսարանի հոբելյանի առթիվ մինչ այսօր հնչած բազմաթիվ շնորհավորանքներին եւ ի դեմս ձեզ, մաղթել հայաստանյան ամենավաստակաշատ բուհին, նրա պրոֆեսորադասախոսական կազմին, ուսանողներին նոր հաջողություններ եւ ձեռքբերումներ:
Երեւանի պետական համալսարանի հիմնադրմամբ 95 տարի առաջ Հայաստանում սկիզբ դրվեց ժամանակակից բարձրագույն կրթությանը: Ինքս շատ հպարտ եմ, որ այս բուհի շրջանավարտ եմ եւ կրկնակի հպարտությամբ ուզում եմ արձանագրել, որ ինչպես իմ ուսանելու տարիներին, այսօր եւս Երեւանի պետական համալսարանը Հայաստանի իսկապես մայր բուհն է՝ մնալով առաջատարը թե գիտելիքների մատուցման, թե կրթության որակի, թե մասնագետներ պատրաստելու, եւ իհարկե, պրոֆեսորադասախոսական կազմի առումով:
Ինձ համար Երեւանի պետական համալսարանը միշտ երիտասարդ է, չնայած 95 տարեկան է: Սա պատկառելի տարիք է, միաժամանակ, տարիք, որը հնարավորություն է տալիս երիտասարդական եռանդով եւ նախաձեռնողականությամբ ձգտել դեպի ապագա, նախանշել նոր նպատակներ եւ հասնել դրանց, որովհետեւ բուհն ամեն տարի ուսանողական այնպիսի էներգիա եւ ավյուն է ստանում, որ նրա զարկերակը միշտ տրոփում է աշխույժ ու ակտիվ:
ինձ բախտ է վիճակվել ուսանել այնպիսի դասախոսների մոտ, որոնցից շատերի անունները, իբրեւ իրենց նախորդների ավանդների եւ ավանդույթների շարունակություն, որպես կենդանի հիշողություն ամուր նստած են ոչ միայն համալսարանականների, այլեւ նույնիսկ այլ բուհերի շրջանավարտների մեջ: Այդ մարդիկ միաժամանակ մանկավարժ էին, գիտնական եւ դաստիարակ՝ ուսանողի համար լինելով եւ դասախոս, եւ ծնող, եւ ընկեր: Նրանց ցանկը շատ մեծ է, բայց, այդուհանդերձ, մի քանիսին ցանկանում եմ առանձնապես նշել՝ Լեւոն Ներսիսյան, Բենիկ Յուզբաշյան, Մկրտիչ Մկրյան, Հայկազ Ժամկոչյան, Սահակ Բազյան, Հովհաննես Բարսեղյան, Գառնիկ Անանյան, Վազգեն Գաբրիելյան եւ այլոք: Երեւանի պետական համալսարանի՝ արդեն ավելի քան 9 տասնամյակ շարունակվող ավանդույթները հաշվի առնելով, վստահ եմ, որ մայր բուհի պրոֆեսորադասախոսական այսօրվա կազմը եւս դրանց արժանի շարունակողն է:
Ձգտելով մշտապես լինել առջեւում՝ Երեւանի պետական համալսարանը անընդհատ բարձրացնում է նշաձողը: Համոզված եմ, որ հաջորդ հոբելյանին ԵՊՀ-ն արձանագրած կլինի ավելի մեծ հաջողություններ, որոնցում անշուշտ, ձեր աշխատանքով կշարունակեք էական ներդրում ունենալ նաեւ դուք, հարգելի բարեկամներ:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիդ եւ մաղթում առողջություն, բարեկեցություն, լավատեսություն եւ նոր արդյունավետ ձեռնարկներ»:

Awarding Ceremony at the National Assembly
The RA NA President Galust Sahakyan awarded RA National Assembly Medals of Honour to Science representatives for their major contribution to science, education and valuable scientific-pedagogical activity on June 10th in the Gilded Hall of the parliament dedicated to the 95th jubilee of the establishment of Yerevan State University (YSU). At the grand ceremony the NA President handed over the RA National Assembly Medals of Honour and the NA President’s Letters of Appreciation.
The Dean of YSU Faculty of Physics, Doctor of Physics and Mathematics Sciences, professor, the RA NAS correspondent member Roland Avagyan, the Dean of YSU Faculty of Philosophy and Psychology, Candidate of Sciences of Philosophy, Associate Professor Alexan Baghdasaryan, the Dean of YSU Faculty of History, Doctor of Historical Sciences, Professor Edik Minasyan, the Dean of YSU Faculty of Economics, Doctor of Economics, Professor Hayk Avagyan, Head of YSU Educational Methodological Department, Candidate of Sciences of Biology, Associate Professor Hrant Zhamharyan were awarded the RA NA Medals of Honour.
The Associate professor of YSU Chair of Optimal Management and Approximate Methods, Candidate of Physics and Mathematics, Associate Professor Mikayel Poghosyan, Head of YSU Chair of Theology, Doctor of Historical Sciences, Associate Professor Rafik Vardanyan, Doctor of Chemistry, Professor Tariel Ghochikyan, Associate Professor of YSU Chair of Criminal Law, Candidate of Law Anna Margaryan, Professor of YSU Chair of Optics, Doctor of Physics and Mathematics Hamlet Karayan were awarded the RA NA President’s Letters of Appreciation.
Congratulating the awarded persons the NA President Galust Sahakyan said:
“Dear attendees, University friends,
I welcome you in the parliament and congratulate you for enjoying the awards of the National Assembly. These medals and letters of appreciation are meant as a humble credit for your dignified work.
Taking the advantage I once again wish to join the numerous congratulations presented today dedicated to the jubilee of Yerevan State University and on your behalf, I wish new successes and achievements to the most merited higher educational institution, its professors, lecturers and students.
95 years ago by the establishment of Yerevan State University in Armenia the modern higher education was launched. I am myself proud to be a graduate of this higher educational institution, and I would like to record with double pride that both during my educational years, and at the present Yerevan State University is genuinely at the heart of higher educational institutions of Armenia, representing a respective leader in providing knowledge, education quality, building highly-qualified experts, professors, and lecturers.
Though Yerevan State University is 95 years old it always seems young to me. This is a respective age, furthermore it is the age which gives an opportunity to strive to the future with youth energy and enterprise , pursue new goals and reach them, because every year the higher educational institution get s filled with students’ energy the way its pulse beats lively and actively.
I was lucky to have such lecturers, who continue the work of their previous reputable professors' contributions and traditions, as a live memory firmly embedded not only in the memory of the University students, but also the graduates of other higher educational institutions. Those people served as pedagogues, scientists and tutors, lecturers, parents and friends for students at the same time. The number of those professors is endless, and nevertheless, I would like to mention in particular Levon Nersisyan, Benik Yuzbashyan, Mkrtich Mkryan, Haykaz Zhamkochyan, Sahak Bazyan, Hovhannes Barseghyan, Garnik Ananyan, Vazgen Gabrielyan and others. Taking into account the continuing traditions of already more than nine decades of Yerevan State University traditions, I am sure that the present faculty of the higher educational "mother" institution is the decent inheritors of them.
Yerevan State University always strives to rise its ranking to be a permanent leader. I am convinced that at the next anniversary YSU will record greater successes, to which, certainly, you also will continue to have major contribution due to your work, dear friends.
Once again I congratulate all of you and wish you health, welfare, optimism and new effective initiatives.”