ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկա գտնվեց ՀՀ դատախազության 96-ամյակի եւ դատախազության աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը
Հուլիսի 1-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ներկա գտնվեց ՀՀ դատախազության 96-ամյակի եւ դատախազության աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը: Ծառայողական պարտականությունները պատշաճ կատարելու համար եւ դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ՀՀ ԱԺ Պատվո մեդալով պարգեւատրեց ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարեւոր գործերով քննության վարչության պետ, արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Վահագն Մուրադյանին: ԱԺ պատվոգրով պարգեւատրվեց Երեւան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազության դատախազ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Սասուն Խաչատրյանին եւ ԱԺ նախագահի շնորհակալագրով՝ թիվ 2 կայազորի զինվորական դատախազ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Արայիկ Պետրոսյանին:
Շնորհավորելով մասնագիտական տոնի կապակցությամբ՝ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ասաց.
«Դատախազության հարգելի աշխատակիցներ, համակարգի վետերաններ,
Թույլ տվեք միանալ շնորհավորանքներին եւ մաղթանքներին, որոնք, դրվատանքի ու գնահատանքի խոսքեր լինելով, միաժամանակ ենթադրում են ավելի մեծ պատասխանատվություն ձեր գործունեության մեջ:
Հայաստանի դատախազությունը կարեւոր դեր ունի երկրի հասարակական ու պետական կյանքում: Անցած տարիների ընթացքում փոխվել է համակարգի աշխատողների մի քանի սերունդ, սակայն դատախազությունը մշտապես հավատարիմ է մնացել լավագույն ավանդույթներին: Միաժամանակ, արդի պահանջներին համապատասխան, հստակեցվել են դատա՟՟խազության լիազորություն՟ները եւ գործառույթները: Այսօր դատախազության համակարգը համաչափ զարգացում է ապրում՝ ականջալուր լինելով ժամանակի մարտահրավերներին: Արագ զարգացող աշխարհը պարտադրում է օպերատիվ արձագանք, եւ դատախազությունն այդ առումով բացառություն չէ: Համակարգի աշխատակիցները հաջողությամբ են համադրում գիտելիքներն ու փորձը, ժամանակակից մեթոդներն ու տեխնոլոգիաները, համակարգի երեկվա ու այսօրվա ավանդույթներն ու ձեռքբերումները` արժանապատվորեն լուծելով իրենց առջեւ դրված խնդիրները:
Ձեր սկզբունքային եւ հետեւողական աշխատանքով է պայմանավորված մեր երկրում օրինականության պահպանումը, հասարակության անվտանգության ապահովումը, քաղաքացիների եւ պետության օրինական շահերի ու իրավունք՟ների հուսալի պաշտպանությունը, հանցավորության դեմ անզիջում պայքարի իրականացումը:
Այսօր դատախազությունն իր գործունեությամբ ակտիվ մասնակցություն է ունենում հասարակական հարաբերութ՟յունների ձեւավորման մեջ, որում մեծ դեր է վերապահված դատախազության իրավապաշտպան գործառույթին: Մարդը, նրա արժանապատվությունը, հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները իրավական պետության բարձրագույն արժեքներն են, եւ սահմանադրական այս սկզբունքի պահպանումը զգալիորեն պայմանավորված է նաեւ դատա՟խազական համակարգի աշխատանքով: Դատախազությունն ու քաղաքացին պետք է հանդես գան որպես դաշնակիցներ այն բոլոր արատավոր երեւույթների դեմ պայքարում, որոնք ոչ միայն անհարիր են մեր հասարակությանն ու մեր արժեհամակարգին, այլեւ խոչընդոտ են պետության առաջընթացի համար:
Ձեր արդյունավետ եւ արհեստավարժ գործունեությունը հնարավորություն է տալիս ավելի ամրապնդել իրավական պետության եւ քաղաքացիական հասարակության հիմքերը, հասնել նոր հաջողությունների՝ հանուն իրավունքի գերակայության եւ սոցիալական արդարության:
Ազգայի ժողովի եւ դատախազության համակարգի միջեւ համագործակցությունը եւս ձեւավորված ավանդույթներ ունի` համապատասխան օրենսդրական դաշտի ստեղծման եւ կատարելագործման ուղղությամբ:
Ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ խորհրդարանը հետայսու եւս պատրաստակամ է զորակցելու ոլորտի օրենսդրական կատարելագործմանը միտված նախաձեռնություններին ու քայլերին:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորելով դատախազության 96-ամյակի եւ դատախազության աշխատողի օրվա առթիվ` մաղթում եմ ձեզ առողջություն, ընտանեկան երջանկություն եւ հաջողություններ ձեր պատասխանատու գործունեության մեջ»:

RA NA Speaker Attends the Solemn Event Dedicated to the 96th Anniversary of the RA Prosecutor General’s Office and Day of Prosecutor's Office Employee
On July 1 the RA NA Speaker Galust Sahakyan attended the solemn event dedicated to the 96th anniversary of the RA Prosecutor General’s Office and Day of Prosecutor’s Office Employee. The RA NA Speaker Galust Sahakyan, for proper performance of official duties and on the occasion of Day of Prosecutor’s Office Employee, awarded the RA NA Medal of Honour to Vahagn Muradyan, Head of the Investigation Department of Especially Important Cases at the RA Prosecutor General’s Office, First Class Counselor of Justice, the NA diploma to Sasun Khachatryan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Malatia-Sebastia Administrative District in Yerevan and the NA President’s Letter of Appreciation to Araik Petrosyan, N 2 Military Garrison Prosecutor, Second Class Counselor of Justice.
Congratulating the attendees on the occasion of the professional holiday, the NA Speaker Galust Sahakyan said:
“Dear Employees of the Prosecutor’s Office, veterans of the system,
Let me join the congratulations and wishes, which as words of appraisal and assessment, at the same time suppose greater responsibility in your activity.
The Prosecutor’s Office of Armenia has an important role in the country’s public life. During recent years several generations of the system employees have been changed, but the Prosecutor’s Office has always remained adherent to its best traditions. At the same time, in accordance with the modern requirements, the authorities and functions of the Prosecutor’s Office have been clarified. Today the system of the Prosecutor’s Office is adequately developing, keeping an ear out for the challenges of the time. The rapidly developing world obliges operative response, and in that respect the Prosecutor’s Office is not an exception. The employees of the system successfully combine their knowledge and experience, the modern methods and technologies, the yesterday’s and today’s traditions and achievements of the system, solving the existing problems with dignity.
The maintenance of legality, provision of the society’s security, reliable protection of  citizens' and state's legal interests and rights and the unreserved fight against criminality is conditioned by your adherence to principles and consistent work.
Today the Prosecutor’s Office with its activity intensively takes part in the formation of public relations, where a great role is reserved to the remedial function of the Prosecutor’s Office. Human being, his dignity, the fundamental rights and freedoms, the higher values of a rule-of-law country, and the provision of this constitutional principle is also considerably conditioned by the work of the system of the Prosecutor’s Office. The Prosecutor’s Office and the citizen should act as allies in fight against harmful phenomena, which are not only inappropriate to our society and our system of values, but they serve as an obstacle for the state progress.
Your effective and professional activities give an opportunity to further strengthen the bases of law-governed country and civil society, reach new achievements for the rule of law and social justice.
The cooperation between the system of the National Assembly and the Prosecutor’s Office has also formed traditions in accordance with the creation and improvement of the legislative field.
I would like to assure you that henceforth the parliament is ready to support the initiatives and steps aimed at the legislative improvement of the sphere.
Once again congratulating you on the occasion of the 96th Anniversary of the RA Prosecutor General’s Office and Day of Prosecutor’s Office Employee, I wish you health, happiness in your families and success in your responsible activities.”