Բուլղարացի պատգամավորների հանդիպումները խորհրդարանում
Հուլիսի 14-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, հանձնաժողովի անդամներ Թեւան Պողոսյանը եւ Շիրակ Թորոսյանը հանդիպեցին Բուլղարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Աթանաս Զաֆիրովի եւ խմբի անդամ Դիմիտար Լազարովի հետ:
Խոսելով երկու ժողովուրդների բարեկամության մասին` Արտակ Զաքարյանը նշեց, որ կարեւորում է նրանց այցելությունը ՀՀ: Նշվեց, որ հայ եւ բուլղար ժողովուրդներն ունեն պատմական ընդհանրություններ:
Զրուցակիցները կարեւորեցին միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, տարբեր միջազգային խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության խորացումը:
Անդրադարձ կատարելով առեւտրատնտեսական կապերի զարգացմանը՝ նշվեց, որ առկա ներուժը ներկայումս բավարար մակարդակով չի իրացվում, ուստի կողմերը պատրաստակամություն հայտնեցին իրենց իրավասությունների շրջանակում ջանքեր գործադրել մի շարք ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը նպաստելու համար:
Արտակ Զաքարյանը մանրամասն ներկայացրեց տարածաշրջանային զարգացումները եւ ՀՀ արտաքին քաղաքական խնդիրները: Խոսվեց ԼՂ խնդրի կարգավորման ներկա իրավիճակի մասին:
Հանդիպման ընթացքում հայ-բուլղարական միջխորհրդարանական հարաբերությունների եւ դրանց զարգացման հեռանկարների մասին խոսեցին նաեւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամներ Թեւան Պողոսյանը եւ Շիրակ Թորոսյանը:
Անդրադարձ կատարվեց նաեւ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներին եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Մանվել Բադեյանը հուլիսի 14-ին հանդիպեց Բուլղարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Աթանաս Զաֆիրովին եւ խմբի անդամ Դիմիտար Լազարովին:
Ողջունելով բուլղար գործընկերներին՝ Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Մանվել Բադեյանը կարեւորեց երկու խորհրդարաննների միջեւ համագործակցության հետագա խորացումը եւ բարեկամական խմբերի փոխայցերը:
Ջերմ եւ անկաշկանդ զրույցի ընթացքում բարեկամական խմբերի անդամներն անդրադարձան տարբեր ոլորտներում ձեւավորված հայ-բուլղարական հարաբերություններին՝ նպատակահարմար համարեցին մասնավորապես առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը, երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացումը:

Bulgarian MPs’ Meetings in the Parliament
On July 14 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakatyan, the Committee members Tevan Poghosyan and Shirak Torosyan met with Atanas Zafirov, Head of the Bulgaria-Armenia Friendship Group, and the Group member Dimitar Lazarov.
Speaking of the friendship between the two peoples Artak Zakaryan has noted that he attaches great importance to their visit to the RA. It was mentioned that the Armenian and Bulgarian peoples have common historic features.
The interlocutors spotlighted the development of inter-parliamentary relations and the deepening of interaction on various international parliamentary platforms.
Touching upon the development of trade-economic ties it was stated that at the present, the existing potential is not satisfactorily used, therefore the sides expressed willingness to make efforts, in their capacity, to promote mutually beneficial cooperation development in a number of fields.
Artak Zakaryan thoroughly presented the regional developments and Armenia’s foreign policy problems. It was spoken about the current situation of the NKR conflict settlement.
During the meeting the members of the NA Standing Committee on Foreign Relations Tevan Poghosyan and Shirak Torosyan also spoke of the Armenian-Bulgarian inter-parliamentary relations and perspectives of their development.
The events dedicated to the centenary of the Armenian Genocide and other issues of bilateral concern were also touched upon.
On July 14 the Head of the Armenia-Bulgaria Friendship Group Manvel Badeyan met with Atanas Zafirov, Head of the Bulgaria-Armenia Friendship Group, and the Group member Dimitar Lazarov.
Welcoming the Bulgarian partners, the Head of the Armenia-Bulgaria Friendship Group Manvel Badeyan highlighted the further deepening of cooperation between the two parliaments and mutual visits of the friendship groups.
During the warm and free talk the friendship group members touched upon Armenian-Bulgarian relations formed in different spheres, considering expedient mainly the development and deepening of trade-economic relations, the increase of goods turnover volume between the two countries.