Բուլղարացի պատգամավորների հանդիպումները խորհրդարանում
Հուլիսի 14-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, հանձնաժողովի անդամներ Թեւան Պողոսյանը եւ Շիրակ Թորոսյանը հանդիպեցին Բուլղարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Աթանաս Զաֆիրովի եւ խմբի անդամ Դիմիտար Լազարովի հետ:
Խոսելով երկու ժողովուրդների բարեկամության մասին` Արտակ Զաքարյանը նշեց, որ կարեւորում է նրանց այցելությունը ՀՀ: Նշվեց, որ հայ եւ բուլղար ժողովուրդներն ունեն պատմական ընդհանրություններ:
Զրուցակիցները կարեւորեցին միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, տարբեր միջազգային խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության խորացումը:
Անդրադարձ կատարելով առեւտրատնտեսական կապերի զարգացմանը՝ նշվեց, որ առկա ներուժը ներկայումս բավարար մակարդակով չի իրացվում, ուստի կողմերը պատրաստակամություն հայտնեցին իրենց իրավասությունների շրջանակում ջանքեր գործադրել մի շարք ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը նպաստելու համար:
Արտակ Զաքարյանը մանրամասն ներկայացրեց տարածաշրջանային զարգացումները եւ ՀՀ արտաքին քաղաքական խնդիրները: Խոսվեց ԼՂ խնդրի կարգավորման ներկա իրավիճակի մասին:
Հանդիպման ընթացքում հայ-բուլղարական միջխորհրդարանական հարաբերությունների եւ դրանց զարգացման հեռանկարների մասին խոսեցին նաեւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամներ Թեւան Պողոսյանը եւ Շիրակ Թորոսյանը:
Անդրադարձ կատարվեց նաեւ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներին եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Մանվել Բադեյանը հուլիսի 14-ին հանդիպեց Բուլղարիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Աթանաս Զաֆիրովին եւ խմբի անդամ Դիմիտար Լազարովին:
Ողջունելով բուլղար գործընկերներին՝ Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Մանվել Բադեյանը կարեւորեց երկու խորհրդարաննների միջեւ համագործակցության հետագա խորացումը եւ բարեկամական խմբերի փոխայցերը:
Ջերմ եւ անկաշկանդ զրույցի ընթացքում բարեկամական խմբերի անդամներն անդրադարձան տարբեր ոլորտներում ձեւավորված հայ-բուլղարական հարաբերություններին՝ նպատակահարմար համարեցին մասնավորապես առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը, երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացումը:

Встречи болгарских депутатов в парламенте
14 июля председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян, члены комиссии Т.Погосян и Ш.Торосян встретились с руководителем группы дружбы Болгария – Армения А.Зафировым и членом группы Д.Лазаровым.
Говоря о дружбе двух народов, А.Закарян отметил важность визита болгарских гостей, исторические общности народов Армении и Болгарии.
Собеседники подчеркнули важность развития межпарламентских отношений, углубления взаимодействия на различных международных площадках.
Коснувшись развития торгово-экономических связей, стороны отметили, что существующий потенциал реализуется все еще недостаточно. Выражена была готовность в рамках своих полномочий приложить усилия для развития взаимовыгодного сотрудничества в ряде сфер.
А.Закарян обстоятельно представил региональные развития и задачи внешней политики РА. Затронута была также сегодняшняя ситуация в урегулировании Нагорно-Карабахской проблемы.
В ходе встречи об армяно-болгарских отношениях и перспективах их развития говорили также члены профильной комиссии Т.Погосян и Ш.Торосян.
На встрече были также подняты тема мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян и другие проблемы, представляющие двусторонний интерес.
14 июля руководитель группы Армения – Болгария М.Бадеян встретился с  руководителем группы дружбы Болгария – Армения А.Зафировым и членом группы Д.Лазаровым.
Приветствуя болгарских коллег, М.Бадеян подчеркнул важность дальнейшего углубления сотрудничества между двумя парламентами и взаимных визитов групп дружбы.
В ходе теплой и искренней беседы члены групп дружбы обратились к сформировавшимся армяно-болгарским отношениям в различных сферах, считая целесообразным, в частности, развитие и углубление торгово-экономических отношений, рост объемов товарооборота между двумя странами.