Օգոստոսի 26-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Կանադայի Համադաշնության խորհրդարանական պատվիրակությանը, որի կազմում էին պատգամավորներ Բրեդ Բաթը, Լեոն Բենուան, Ռաս Հյուբերտը եւ «Մեկ ազատ աշխարհ» ՀԿ-ի նախագահ Մաջիդ էլ Շաֆին, ՀԿ անդամներ Սամուել Պլետտը եւ Հանի Պողոսյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, կարեւորեց Հայաստանի եւ Կանադայի միջեւ քաղաքական երկխոսությունը եւ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ երկու երկրներն ունեն համագործակցության բարի ավանդույթներ, եւ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս միջխորհրդարանական կապերի խորացմանը:
Գալուստ Սահակյանը միջխորհրդարանական կապերի զարգացման գործում կարեւորեց բարեկամական խմբերի աշխատանքը եւ նշեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովում կա Հայաստան-Կանադա բարեկամության պատգամավորական խումբ: Ազգային ժողովի նախագահը բարձր գնահատեց հայ եւ կանադացի խորհրդարանականների արդյունավետ համագործակցությունը ՄԱԿ-ում, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում եւ այլ հեղինակավոր միջազգային կառույցներում:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ Հայաստանը հետամուտ է խնդրի կարգավորմանը միայն խաղաղ ճանապարհով եւ բարձր է գնահատում Կանադայի հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում:  Պարոն Սահակյանը նշեց, որ 2015 թ.-ին լրանում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը, եւ անդրադառնալով մարդկության դեմ հանցագործությունների դատապարտմանը՝ բարձր գնահատեց Կանադայի դերակատարությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում:  ՀՀ ԱԺ նախագահը հյուրերին հրավիրեց մասնակցելու 2015 թ.-ի ապրիլին Երեւանում կազմակերպվելիք «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» խորագրով միջազգային համաժողովին:
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն հայտնեցին ընդունելության համար եւ նշեցին, որ առավոտյան այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր եւ ծանոթանալով թանգարանի ցուցանմուշներին՝ լիովին զգացել են հայ ժողովրդի ցավը: Նրանք սիրով ընդունեցին ՀՀ ԱԺ նախագահի՝ միջազգային համաժողովին մասնակցելու հրավերը եւ կարծիք հայտնեցին, որ ցեղասպանության ճանաչման հարցը ոչ միայն Թուրքիայի իշխանությունների խնդիրն է, այլեւ թուրք ժողովրդի:

On August 26 the RA NA President Galust Sahakyan received the parliamentary delegation from the Canadian Confederation comprised of MPs Brad Butt, Leon Benoit, Russ Hiebert, Majed El Shafie, President of One Free World International organization, and its members Samuel Plett and Hany Poghosyan.
The RA NA Speaker Galust Sahakyan, welcoming the guests in the National Assembly, highlighted the political dialogue between Armenia and Canada and the further development of bilateral relations. In the RA NA Speaker’s word, both countries have good traditions of cooperation, and Armenia attaches a great importance to the deepening of interparliamentary ties.
Galust Sahakyan in developing interparliamentary ties highlighted friendship groups’ activities and noted that there is an Armenia-Canada Friendship Group in the RA National Assembly. The RA NA President highly assessed the effective cooperation of the Armenian and Canadian parliamentarians in the UN, Parliamentary Assembly of La Francophonie and in other authoritative international organizations.
Touching upon the Nagorno Karabakh conflict, the RA NA Speaker Galust Sahakyan mentioned that Armenia pursues only the peaceful settlement of the problem and highly appreciates Canada's balanced position towards the NKR conflict settlement. Mr. Sahakayan stated that the year 2015 sees the centenary of the Armenian Genocide, and touching upon the condemnation of crimes against humanity, highly appreciated Canada's role in the recognition of the Armenian Genocide. The RA NA President invited the guests to take part in the international conference entitled “Parliamentarians against Genocide” to be held in April 2015 in Yerevan.
The members of the delegation thanked for the reception and noted that they had visited the Armenian Genocide Memorial Complex that morning, and getting acquainted with the museum exhibits, they could fully feel the pain of the Armenian people. They kindly accepted the RA NA President’s invitation to attend the international conference and expressed an opinion that the issue of recognition of the Genocide is not only the problem of the Turkish authorities, but also that of the Turkish nation.