ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց ՀՀ-ում Ղազախստանի դեսպանին
Օգոստոսի 28-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովին: Հանդիպմանը ներկա էին նաեւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ղեկավար Գարեգին Նուշիկյանը:
Բարձր գնահատելով հայ-ղազախական բարեկամական հարաբերությունները՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացումը եւ բարեկամական խմբերի դերը հարաբերությունների խորացման գործում: Նա նշեց, որ երկու երկրների բարեկամական կապերը կսերտանան հատկապես Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց հետո:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցին՝ Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը ՀՀ քաղաքական օրակարգի կարեւորագույն հարցերից մեկն է:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով մարդկության դեմ իրականացված հանցագործություններին, նշեց, որ 2015 թ. ապրիլին Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին ընդառաջ Երեւանում կկայանա «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» միջազգային համաժողովը:
ՀՀ-ում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովը, շնորհավորելով Գալուստ Սահակյանին ՀՀ ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, նշեց, որ երկու երկրների միջեւ վաղուց ձեւավորվել է կառուցողական քաղաքական երկխոսություն: Նա նշեց, որ Ղազախստանը կողմնակից է ԵՏՄ կազմի ընդլայնմանը եւ այդ կառույցին ՀՀ անդամակցությանը, որի արդյունքում կստեղծվեն նաեւ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը մեծացնելու լայն հնարավորություններ:
Դեսպանը, անդրադառնալով Ղարաբաղյան հիմնահարցին, փաստեց, որ Ղազախստանը հարցի խաղաղ կարգավորման կողմնակիցն է, եւ հարցի լուծումը տեսնում է Մինսկի խմբի շրջանակներում:

28 августа Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Казахстана в РА А.Бозжигитова. На встрече присутствовали также председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян и руководитель группы дружбы Армения – Казахстан   Г.Нушикян.
Высоко оценив армяно-казахские дружественные отношения, Председатель НС РА подчеркнул важность дальнейшего развития межпарламентских отношений и роль групп дружбы в углублении связей. Он отметил, что дружественные отношения двух стран особенно окрепнут после членства Армении в Евразийском экономическом союзе.
Обратившись к НК-проблеме, Г.Саакян отметил, что Карабахская проблема – одна из приоритетных в политической повестке РА.
Председатель НС, коснувшись совершенных преступлений против человечества, отметил, что в апреле 2015 г., к 100-й годовщине Геноцида армян, в Ереване будет проведена международная конференция “Парламентарии против геноцида”.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Казахстана в РА А.Бозжигитов, поздравив Г.Саакяна в связи с избранием Председателем НС РА, отметил, что между двумя странами давно налажен конструктивный политический диалог. Он отметил, что Казахстан – сторонник расширения Евразийского экономического пространства и членства Армении в этой структуре, в итоге чего будут также созданы широкие возможности для роста товарооборота между двумя странами.
Посол, затронув Карабахскую проблему,   констатировал, что Казахстан – сторонник мирного урегулирования вопроса и видит решение его в рамках Минской группы ОБСЕ.