ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց ՀՀ-ում Ղազախստանի դեսպանին
Օգոստոսի 28-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովին: Հանդիպմանը ներկա էին նաեւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ղեկավար Գարեգին Նուշիկյանը:
Բարձր գնահատելով հայ-ղազախական բարեկամական հարաբերությունները՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացումը եւ բարեկամական խմբերի դերը հարաբերությունների խորացման գործում: Նա նշեց, որ երկու երկրների բարեկամական կապերը կսերտանան հատկապես Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց հետո:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնահարցին՝ Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը ՀՀ քաղաքական օրակարգի կարեւորագույն հարցերից մեկն է:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով մարդկության դեմ իրականացված հանցագործություններին, նշեց, որ 2015 թ. ապրիլին Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին ընդառաջ Երեւանում կկայանա «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» միջազգային համաժողովը:
ՀՀ-ում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովը, շնորհավորելով Գալուստ Սահակյանին ՀՀ ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, նշեց, որ երկու երկրների միջեւ վաղուց ձեւավորվել է կառուցողական քաղաքական երկխոսություն: Նա նշեց, որ Ղազախստանը կողմնակից է ԵՏՄ կազմի ընդլայնմանը եւ այդ կառույցին ՀՀ անդամակցությանը, որի արդյունքում կստեղծվեն նաեւ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը մեծացնելու լայն հնարավորություններ:
Դեսպանը, անդրադառնալով Ղարաբաղյան հիմնահարցին, փաստեց, որ Ղազախստանը հարցի խաղաղ կարգավորման կողմնակիցն է, եւ հարցի լուծումը տեսնում է Մինսկի խմբի շրջանակներում:

On August 28 the RA NA President Galust Sahakyan received Aiymdos Bozzhigitov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kazakhstan to the RA. The Chairman of the RA NA Standing Committee  on Foreign Relations Artak Zakaryan and the Head of the RA NA Armenia-Kazakhstan Friendship Group Garegin Nushikyan were attending the meeting.
Highly appreciating the Armenian-Kazakh friendly relations, the RA NA President spotlighted the further development of interparliamentary relations and the role of friendship groups in their deepening. He noted that the friendly ties between the two countries would become closer especially after Armenia ’s membership in the Eurasian Economic Union.
Touching upon the Nagorno Karabakh conflict, Galust Sahakayan mentioned that the NK problem is one of the most important items on the RA political agenda.
The RA NA President, touching upon the crimes against humanity, stated that “Parliamentarians against Genocide” international conference would take place in April 2015 ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
Aiymdos Bozzhigitov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kazakhstan to the RA, congratulating Galsut Sahakyan on the occasion of being elected RA NA President, noted that a constructive political dialogue between the two states had shaped a long time ago. He stated that Kazakhstan is for the extension of the EEU composition and Armenia's membership in that structure, as a result of which wide opportunities for expanding goods turnover between the two countries will be created.
Touching upon the NK conflict, the Ambassador documented that Kazakhstan is for the peaceful settlement of the problem, and sees the conflict settlement within the framework of the OSCE Minsk Group.