Սեպտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային Ժողովի սոցիալիստական խմբակցության նախագահ Բրյունո լը Ռուի գլխավորած պատվիրակությանը: Նշենք, որ ֆրանսիացի խորհրդարանականների այցն իրականցվում է ֆրանսիացի հասարակական-քաղաքական գործիչ եւ մեծ հայասեր Ժան Ժորեսի մահվան հարյուրամյակին նվիրված, ինչպես նաեւ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը եւ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամները:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, նշեց, որ Ֆրանսիան առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում եւ Ֆրանսիայի հետ միջպետական հարաբերությունների գործում լուրջ գործոն են հանդիսանում երկու ժողովուրդների միջեւ պատմամշակութային բազմադարյան կապերը եւ Ֆրանսիայում հայկական մեծ ու ազդեցիկ համայնքի առկայությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի գնահատմամբ՝ Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ հարաբերություններին բնորոշ են բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը, միջխորհրդարանական մակարդակով հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը, մշակութային, կրթական, գիտական առնչությունները:
Գալուստ Սահակյանը գոհունակությամբ նշեց, որ միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում նշանակալի ավանդ ունեն երկու երկրների խորհրդարաններում ձեւավորված հայ-ֆրանսիական բարեկամության խմբերը:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական հարաբերություններին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը բաձր գնահատեց երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամության խմբերի ղեկավարների արդյունավետ գործունեությունը եւ նշեց, որ թերեւս անհրաժեշտություն կա ակտիվացնելու խոհրդարանների նախագահների փոխայցերն ու շփումները:
Խորհրդարանի ղեկավարը ողջունեց «Արցախի հետ բարեկամության շրջանակի» ստեղծումը եւ ֆրանսիացի խորհրդարանականների հաճախակի այցելությունները Լեռնային Ղարաբաղ: Նա հույս հայտնեց, որ որպես մեծ հայասեր Ժան Ժորեսի քաղաքական ժառանգորդներ եւ արդարության ու հումանիզմի ժորեսյան ոգու կրողներ՝ պատվիրակության անդամները շարունակելու են ջանքերը Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ համագործակցության սերտացման, Հայ դատի եւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման առաջմղման ուղղություններով:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանը հետեւողական կլինի ցեղասպանության ժխտումը դատապարտող օրինագծի ընդունման հարցում, քանի որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ոչ միայն համայն հայության, այլեւ միջազգային հանրության խնդիրն է: Եվ այդ օրենքի նախագիծը հարիր է Ֆրանսիայի կերպարին եւ արդարության համար պայքարում կունենա իր զգալի դերակատարումը: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ֆրանսիացի խորհրդարանականներին հրավիրեց մասնակցելու 2015 թ. ապրիլին կայանալիք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:
Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային Ժողովի Սոցիալիստական խմբակցության նախագահ Բրյունո լը Ռուն իր խոսքում նշեց, որ առավոտյան պատվիրակության անդամները այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր ու թանգարան եւ կիսում են հայ ժողովրդի ողբերգությունը: Նա հույս հայտնեց, որ 2015 թ.-ին նույնպես կայցելեն Հայաստան եւ կլինեն հայ ժողովրդի կողքին: Բրյունո լը Ռուի կարծիքով՝ 2001 թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին օրենքը կատարյալ կդառնա, եթե ուղեկցվի Ցեղասպանության դատապարտումը ժխտող օրենքով: Բրյունո լը Ռուն նշեց, որ իրենք դատապարտում են ադրբեջանական կողմի ռազմատենչ հռետորաբանությունը, որը չի նպաստում ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը: Նա նշեց, որ Ֆրանսիան՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, պատասխանատվության իր բաժինն ունի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում:
Ֆրանսիացի պատգամավորները նշեցին, որ առաջին անգամ պատրաստվում են գնալ նաեւ Ջավախք եւ ծանոթանալ ջավախահայության խնդիրներին:

5 сентября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую председателем фракции Социалистической партии Национального Собрания Французской Республики Брюно Ле Ру. Визит французских парламентариев проводится в рамках 100-летия со дня смерти общественно-политического деятеля Франции и большого друга армянского народа Жана Жореса, а также мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян. На встрече присутствовал вице-спикер НС Э.Шармазанов и члены группы дружбы НС Армения – Франция.
Председатель НС Г.Саакян, приветствуя гостей в парламенте, отметил, что Франция занимает особое место во внешнеполитической повестке Армении и серьезным фактором в межгосударственных отношениях с ней являются многовековые историко-культурные связи двух народов и наличие крупной и влиятельной армянской общины во Франции.
В оценке Председателя НС, отношениям между Арменией и Францией присущи политический диалог на высоком уровне, налаженное плодотворное сотрудничество на межпарламентском уровне, а также культурные, образовательные и научные контакты.
Г.Саакян с удовлетворением отметил, что значительный вклад в развитие межпарламентских отношений вносят сформированные в парламентах двух стран группы армяно-французской дружбы.
Обратившись к межпарламентским отношениям, Председатель НС высоко оценил эффективную деятельность руководителей групп дружбы парламентов двух стран и отметил, что тем не менее есть необходимость в активизации взаимных визитов и контактов глав обоих парламентов.
Руководитель парламента приветствовал создание “Круга дружбы с Арцахом” и частые визиты  французских парламентариев в Нагорный Карабах. Он выразил надежду, что как политические наследники армянофила Жана Жореса и носители “жоресовского” духа, члены делегации продолжат прилагать усилия для более тесного сотрудничества Армении и Франции, продвижения задач Ай Дата и мирного разрешения Нагорно-Карабахской проблемы.
Председатель НС выразил надежду, что парламент Франции будет  последователен в вопросе принятия законопроекта по криминализации отрицания Геноцида армян, так как признание этого преступения не только проблема всего армянства, но и международного сообщества. И проект этого закона присущ облику Франции и в борьбе за справедливость сыграет свою существенную роль. Спикер НС Г.Саакян пригласил французских парламентариев принять участие в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян, намеченных на апрель 2015 года.
Председатель фракции Социалистической партии Национального Собрания Французской Республики Брюно Ле Ру в своем слове отметил, что утром делегация посетила мемориал и музей Геноцида армян в Цицернакаберде и разделяет трагедию армянского народа. Он выразил надежду, что в 2015 г. они также посетят Армению и будут рядом с армянским народом. По мнению Брюно Ле Ру, закон о признании Геноцида армян станет совершеннее с принятием закона о криминализации отрицания этого злодеяния. Он отметил, что французские парламентарии осуждают воинственную риторику азербайджанской стороны, которая не содействует мирному урегулированию НК-проблемы. Г-н Ле Ру отметил, что Франция, как сопредседатель Минской группы ОБСЕ, берет на себя долю ответственности в деле мирного урегулирования конфликта.
Французские парламентарии отметили, что впервые собираются посетить также Джавахк и ознакомиться с проблемами местных армян.