ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդունեց ֆրանսիացի խորհրդարանականներին
Սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունեց Ֆրանսիայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավար Ալեն Ներիի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը եւ խմբի անդամ Մնացական Մնացականյանը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով ֆրանսիացի գործընկերների այցը Հայաստանի Հանրապետություն եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն, գոհունակությամբ նշեց, որ երկու երկրների հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են եւ շարունակում են դինամիկ զարգանալ, ինչը մասնավորապես պայմանավորված է նաեւ այն հանգամանքով, որ Հայաստանի համար հույժ կարեւորություն ունեցող ԼՂ հակամարտությունում Ֆրանսիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրներից մեկն է:
Հանդիպման ընթացքում, այլ հարցերից բացի, զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրին:
Պարոն Շարմազանովը, անդրադառնալով ֆրանսիացի սոցիալիստների՝ օրեր առաջ Հայաստան կատարած այցին, կարեւորեց նրանց այն հայտարարությունները, ըստ որոնց՝ ԼՂ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, ինչպես նաեւ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պետք է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ներգրավվի որպես բանակցային կողմ:
ԱԺ փոխնախագահը նկատեց, որ ֆրանսիացի պատգամավորների այցը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն լսելի է դարձնում Արցախի ժողովրդի ձայնը Եվրոպայում, ով պայքարում է իր ազատության, արդարության եւ ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման համար:
Պատվիրակության ղեկավար Ալեն Ներին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշեց, որ ԼՂՀ կատարած իրենց այցը անհրաժեշտ է դիտարկել մարդու եւ ժողովուրդների իրավունքների, ազգերի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանության տեսանկյունից, որը կարեւորում են որպես ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ երկիր:

Вице-спикер НС РА принял французских парламентариев
11 сентября вице-спикер НС РА Э.Шармазанов принял парламентскую делегацию Французской Республики во главе с руководителем делегации Франции в ПА ОБСЕ Аленом Нери. Во встрече участвовали руководитель группы дружбы Армения – Франция А.Баблоян и член группы М.Мнацаканян.
Приветствуя визит французских коллег в РА и НКР, Э.Шармазанов с удовлетворением отметил, что отношения двух стран находятся на высоком уровне и продолжают динамично развиваться, что обусловлено, в частности, также тем, что Франция крайне важна для Армении как одна из трех стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Нагорно-Карабахском конфликте.
В ходе встречи, помимо других вопросов, собеседники обратились также к проблеме урегулирования НК-конфликта.
Г-н Шармазанов, коснувшись недавнего визита французских социалистов в Армению, подчеркнул важность их заявлений о том, что НК-конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем, и что НКР должна быть вовлечена в урегулирование проблемы в качестве переговорной стороны.
Вице-спикер НС заметил, что визит французских депутатов в НКР позволяет донести до Европы голос народа Арцаха, который борется за свою свободу, справедливость и признание права на самоопределение.
Руководитель делегации Ален Нери, поблагодарив за теплый прием, отметил, что их визит в НКР следует рассматривать с точки зрения защиты прав человека и народов, права наций на самоопределение, которым они придают важность как страна-член ПА ОБСЕ.