ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդունեց ֆրանսիացի խորհրդարանականներին
Սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունեց Ֆրանսիայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավար Ալեն Ներիի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը եւ խմբի անդամ Մնացական Մնացականյանը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով ֆրանսիացի գործընկերների այցը Հայաստանի Հանրապետություն եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն, գոհունակությամբ նշեց, որ երկու երկրների հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են եւ շարունակում են դինամիկ զարգանալ, ինչը մասնավորապես պայմանավորված է նաեւ այն հանգամանքով, որ Հայաստանի համար հույժ կարեւորություն ունեցող ԼՂ հակամարտությունում Ֆրանսիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրներից մեկն է:
Հանդիպման ընթացքում, այլ հարցերից բացի, զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրին:
Պարոն Շարմազանովը, անդրադառնալով ֆրանսիացի սոցիալիստների՝ օրեր առաջ Հայաստան կատարած այցին, կարեւորեց նրանց այն հայտարարությունները, ըստ որոնց՝ ԼՂ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, ինչպես նաեւ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պետք է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ներգրավվի որպես բանակցային կողմ:
ԱԺ փոխնախագահը նկատեց, որ ֆրանսիացի պատգամավորների այցը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն լսելի է դարձնում Արցախի ժողովրդի ձայնը Եվրոպայում, ով պայքարում է իր ազատության, արդարության եւ ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման համար:
Պատվիրակության ղեկավար Ալեն Ներին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշեց, որ ԼՂՀ կատարած իրենց այցը անհրաժեշտ է դիտարկել մարդու եւ ժողովուրդների իրավունքների, ազգերի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանության տեսանկյունից, որը կարեւորում են որպես ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ երկիր:

On September 11 the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov received the parliamentary delegation of the Republic of France led by Alain Neri, Head of the French Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly. The Head of Armenia-France Friendship Group Ara Babloyan and the member of the Group Mnatsakan Mnatsakanyan took part in the meeting.
Welcoming the French counterparts’ visit to the Republic of Armenia and the Nagorno Karabakh Republic, the NA Vice President Eduard Sharmazanov has noted with satisfaction that the relations of the two countries are at high level, and they continue to dynamically develop, which particularly is also conditioned by the circumstance that in the NK conflict of great importance for Armenia France is one of the three Co-Chair countries of the OSCE Minsk Group.
In the course of the meeting, besides other issues, the interlocutors also touched upon the problem of the NK conflict settlement.
Referring to the French socialists’ visit paid to Armenia a few days ago, Mr Sharmazanov highlighted the announcements, according to which the NK conflict should be exclusively settled  in peaceful way, as well as the Nagorno Karabakh Republic should be involved as negotiating side in the NK conflict settlement.
The NA Vice President noticed that the French deputies’ visit to the Nagorno Karabakh Republic makes audible the Artsakh people’s voice in Europe, who fights for the recognition of its freedom, justice and right to self-determination.
Thanking for the warm reception the Head of the delegation Alain Neri noted that their visit to the NKR should be observed in terms of human and peoples’ rights, protection of the right of the nations’ self-determination, which they highlight as an OSCE Parliamentary Assembly member country.