Ազգային ժողովի Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը եւ խմբի անդամները սեպտեմբերի 11-ին հանդիպեցին Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներ Ալեն Ներիի, Ժան Բիզեի, Ժան-Մարկ Ժերմենի, Ժակ Ռեմիլյեի հետ:
Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը, ողջունելով հյուրերին, շնորհակալություն հայտնեց ակտիվ համագործակցության համար՝ նկատելով, որ գաղտնիք չէ, որ Ֆրանսիան Հայաստանի բարեկամ երկիրն է: Բարեկամական խմբի ղեկավարը ողջունեց նրանց այցը Արցախ եւ կարեւորեց երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը:
Ալեն Ներին շնորհակալություն հայտնեց հյուրընկալության համար եւ նշեց, որ երեք օր իրենք եղել են Արցախում, որտեղից վերադարձել են տպավորված:
Ալեն Ներին ընդգծեց, որ իրենք այցելել են սահմանապահ զինվորներին, որոնք իրենց պարտքն են կատարում հայրենիքի հանդեպ: «Այն արժեքային համակարգը, որ ունի Ֆրանսիան եւ Հայաստանը, պետք է էլ ավելի զարգացնել ու կյանքի կոչել»,-նկատեց Ներին:
Ֆրանսիա -Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահ Ժան-Մարկ Ժերմենն էլ նկատեց, որ իրենց այցը Արցախ ուներ որոշակի քաղաքական ուղերձ՝ կապված վերջին շրջանի սահմանային դեպքերի հետ: Ըստ պարոն Ժերմենի` իրենց այցի նպատակն է նաեւ ուղերձ հղել աշխարհին, որ Արցախում պայքար է միայն արժեքների համար` ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության:
Նա նաեւ նշեց, որ պետք է էլ ավելի ակտիվացնել երկու երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցությունը:
ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամներ Խաչատուր Քոքոբելյանը, Մարգարիտ Եսայանը, Կարինե Աճեմյանը, Շուշան Պետրոսյանը եւս ողջունեցին հյուրերի այցը՝ կարեւորելով երկու երկրների միջեւ միջխորհրդարանական դիվանագիտության զարգացումը: Խոսելով վերջին շրջանում սահմանային դեպքերից՝ պատգամավորները շնորհակալություն հայտնեցին Ֆրանսիային դիրքորոշման համար, հատկապես ՀՀ խաղաղ բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի մահվան հանգամանքները պարզելու հարցում:

11 сентября руководитель группы дружбы НС Армения – Франция А.Баблоян и члены группы встретились с группой дружбы Франция – Армения Аленом Нери, Жаном Бизе, Жан-Марком Жерменом, Жаком Ремилье.
Руководитель группы дружбы НС Армения – Франция А.Баблоян, приветствуя гостей, поблагодарил их за активное сотрудничество, заметив, что Франция – дружественная   Армении страна. Руководитель группы приветствовал посещение ими Арцаха и подчеркнул сегодняшний уровень существующих отношений между двумя странами.
Ален Нери поблагодарил за гостеприимство и отметил, что три дня их пребывания в Арцахе были полны ярких впечатлений.
Ален Нери подчеркнул, что они посетили пограничников, исполняющих воинский долг перед родиной. “Система ценностей, которых придерживаются Франция и Армения, должна быть еще более развита и призвана к жизни”, - заметил он.
Заместитель председателя группы дружбы Франция – Армения г-н Жермен заметил, что их поездка в Арцах имела и некий политический посыл, связанный с пограничными инцидентами последнего времени. По его словам, цель визита – также поведать миру, что в Арцахе борьба лишь за защиту ценностей – демократии и прав человека.
Он также отметил, что следует еще более активизировать экономическое сотрудничество между двумя странами.
Члены группы дружбы НС Армения – Франция Х.Кокобелян, М.Есаян, К.Аджемян, Ш.Петросян также приветствовали визит гостей, подчеркнув важность развития межпарламентской дипломатии между двумя странами. Говоря о пограничных инцидентах последнего времени, депутаты поблагодарили Францию за ее позицию, особенно в вопросе выяснения обстоятельств смерти мирного жителя РА К.Петросяна.
Стороны еще раз особо выделили необходимость развития сотрудничества между двумя дружественными странами.