Սեպտեմբերի 11-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում Ազգային ժողով էին այցելել Երեւանի ակադեմիական ավագ դպրոցի մի խումբ աշակերտներ եւ ուսուցիչներ: Բաց դասը վարեց Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ով երեխաներին շնորհավորեց նոր ուսումնական տարվա առթիվ՝ մաղթելով նրանց հաջողություններ ուսման ընթացքում:
Ներկայացնելով խորհրդարանի գործունեությունը եւ կառուցվածքը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորեց երիտասարդության մասնակցությունը պետության հասարակական եւ քաղաքական կյանքին: Գալուստ Սահակյանը հպարտությամբ խոսեց միջազգային օլիմպիադաներում հայ դպրոցականների նվաճումների մասին՝ նշելով, որ լավ հայ, լավ քաղաքացի դաստիարակելն այսօր նույնպես նվաճում է եւ կրթության գաղափարախոսության կարեւոր բաղադրիչը: Խորհրդարանի ղեկավարը հորդորեց աշակերտներին լավ սովորել եւ շատ ընթերցել՝ կարեւորելով գեղարվեստական գրականության եւ ընթերցանության դերը հայրենասեր, բարեկիրթ, գրագետ մարդու դաստիարակության գործում:
Այնուհետեւ ԱԺ նախագահը սիրով պատասխանեց աշակերտների հարցերին, որոնք վերաբերում էին դպրոցական ավարտական քննություններին, կրթության բնագավառի բարեփոխումներին, նախամասնագիտական կրթությանը եւ կրթությունն արտասահմանում շարունակելու հնարավորություններին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ԱԺ նիստերի դահլիճում լուսանկարվեց ուսուցիչների եւ աշակերտների հետ:

On September 11 within the framework of “Open Doors” programme a group of pupils and teachers of Yerevan Academic Senior School visited the National Assembly. The Speaker of the National Assembly Galust Sahakyan conducted the open lesson and congratulated the children on the occasion of the new educational year, wishing them success in their education.
Presenting the activity and structure of the parliament, the RA NA Speaker highlighted the participation of the youth in the public and political life of the state. Galust Sahakyan talked with pride about the Armenian schoolchildren’s achievements in the international Olympiads, noting that the upbringing of a good Armenian and a good citizen today also is an achievement and an important component of the ideology of education. The Head of the parliament urged the pupils to study well and read much, highlighting the role of the fiction and reading in the upbringing of patriotic, well-bred and literate man.
Then the NA Speaker answered with love the pupils' questions, which related to the school-leaving exams, the reforms in the sphere of education, the pre-professional education and the possibilities of continuing the education abroad.
At the end of the meeting the RA NA Speaker Galust Sahakyan had been taken photos with the teachers and pupils in the NA Session Hall.