Սեպտեմբերի 11-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում Ազգային ժողով էին այցելել Երեւանի ակադեմիական ավագ դպրոցի մի խումբ աշակերտներ եւ ուսուցիչներ: Բաց դասը վարեց Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ով երեխաներին շնորհավորեց նոր ուսումնական տարվա առթիվ՝ մաղթելով նրանց հաջողություններ ուսման ընթացքում:
Ներկայացնելով խորհրդարանի գործունեությունը եւ կառուցվածքը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորեց երիտասարդության մասնակցությունը պետության հասարակական եւ քաղաքական կյանքին: Գալուստ Սահակյանը հպարտությամբ խոսեց միջազգային օլիմպիադաներում հայ դպրոցականների նվաճումների մասին՝ նշելով, որ լավ հայ, լավ քաղաքացի դաստիարակելն այսօր նույնպես նվաճում է եւ կրթության գաղափարախոսության կարեւոր բաղադրիչը: Խորհրդարանի ղեկավարը հորդորեց աշակերտներին լավ սովորել եւ շատ ընթերցել՝ կարեւորելով գեղարվեստական գրականության եւ ընթերցանության դերը հայրենասեր, բարեկիրթ, գրագետ մարդու դաստիարակության գործում:
Այնուհետեւ ԱԺ նախագահը սիրով պատասխանեց աշակերտների հարցերին, որոնք վերաբերում էին դպրոցական ավարտական քննություններին, կրթության բնագավառի բարեփոխումներին, նախամասնագիտական կրթությանը եւ կրթությունն արտասահմանում շարունակելու հնարավորություններին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ԱԺ նիստերի դահլիճում լուսանկարվեց ուսուցիչների եւ աշակերտների հետ:

11 сентября в рамках программы “Открытый урок”  НС посетила группа учащихся и учителей Ереванской академической старшей школы. Урок вел Председатель НС Г.Саакян, поздравивший детей с новым учебным годом и пожелавший им успехов  в учебе.
Представив деятельность и структуру парламента, спикер НС подчеркнул важность участия молодежи в общественно-политической жизни страны. Он с гордостью говорил о победах армянских школьников на международных олимпиадах, отметив, что сегодня воспитание хорошего армянина, хорошего гражданина – также достижение и важный компонент идеологии образования. Глава парламента призвал учащихся хорошо учиться и много читать, особо выделив роль художественной литературы и чтения в деле воспитания патриота, интеллигентного, грамотного человека.
Затем Председатель НС любезно ответил на вопросы учащихся, которые касались школьных  выпускных экзаменов, реформ образования, возможностей продолжения учебы заграницей и др.
В завершение встречи Председатель НС Г.Саакян сфотографировался в зале заседаний с педагогами и учащимися.