Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը եւ խմբի անդամները հանդիպեցին Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի Ֆրանսիա- Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Ֆիլիպ Կալտենբախի եւ խմբի անդամների հետ: Բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը, ողջունելով հյուրերին, շնորհակալություն հայտնեց ակտիվ համագործակցության եւ ներդրումային ծրագրերի համար` նկատելով, որ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խումբն ամենամեծն է ՀՀ ԱԺ-ում:
Ֆիլիպ Կալտենբախը շնորհակալություն հայտնեց հյուրընկալության համար եւ նշեց, որ Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ կայանալիք միջոցառումների ժամանակ ֆրանսիացի ժողովուրդը կլինի իր բարեկամ ժողովրդի կողքին: Նա հավելեց նաեւ, որ արցախցիների հետ ծանոթանալու նպատակով երկօրյա այցով մեկնելու է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն:
ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամներ Կարինե Աճեմյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը, Լեւոն Մարտիրոսյանը, Արմեն Ռուստամյանը, Արտակ Զաքարյանն ու Մնացական Մնացականյանը եւս ողջունեցին հյուրերի այցը` կարեւորելով երկու երկրների միջեւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացումն ու ընդլայնումը:
Արտակ Զաքարյանը, անդրադառնալով 2015 թ. ապրիլին Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին կապակցությամբ Երեւանում կազմակերպվելիք միջոցառումներին, հույս հայտնեց, որ ֆրանսիացի խորհրդարանականներն այդ օրերին կլինեն հայ ժողովրդի կողքին:
Կարինե Աճեմյանն անդրադարձավ ծայրահեղական իսլամիստների կողմից նախօրեին Դեյր Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցմանը: Նա ասաց, որ եկեղեցի-հուշահամալիրում են ամփոփված Հայոց ցեղասպանության ընթացքում Դեյր Զորի անապատներում զոհված բազմաթիվ հայերի մասունքներ: Նա հույս հայտնեց, որ ֆրանսիայի խորհրդարանականներն այս հարցում հետեւողական կլինեն, քանզի դա քրիստոնյա բոլոր ժողովուրդների խնդիրն է:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորեցին բարեկամական խմբի համագործակցությունն էլ ավելի ամրապնդելու եւ զարգացնելու, փոխայցերը ակտիվացնելու ու համատեղ քննարկումներ անցկացնելու խնդիրը:

22 сентября руководитель группы дружбы Армения – Франция А.Баблоян и члены группы встретились с руководителем группы дружбы Франция – Армения Сената Французской Республики Ф.Кальтенбахом и   членами группы. Г-н Баблоян, приветствуя гостей, поблагодарил за активное сотрудничество и инвестиционные программы, заметив, что группа дружбы Армения – Франция – самая крупная в НС РА.
Г-н Кальтенбах поблагодарил за прием и отметил, что на мероприятиях, намечаемых к 100-й годовщине Геноцида армян, французский народ будет рядом с дружественным народом. Он добавил, что для ознакомления с арцахцами он намерен отправиться с двухдневным визитом в НКР.
Члены группы дружбы Армения – Франция К.Аджемян, Н.Зограбян, Л.Мартиросян, А.Рустамян, А.Закарян и М.Мнацаканян также приветствовали визит гостей, подчеркнув важность развития и расширения межпарламентских связей между двумя странами.
А.Закарян, обратившись к мероприятиям, организуемым в Ереване в 2015 г. к столетней годовщине Геноцида армян, выразил надежду, что французские парламентарии в эти дни будут рядом с армянским народом.
К.Аджемян коснулась взрыва накануне исламскими экстремистами армянской церкви Сурб Наатакац в Дейр Зоре. Она заметила, что в церкви-мемориале   находились останки множества армян, погибших в песках Дейр Зора в период Геноцида армян. Она выразила надежду, что французские парламентарии будут последовательны в данном вопросе, так как это проблема всех христианских народов.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность еще большего укрепления и развития сотрудничества групп дружбы, активизации взаимных визитов и проведения совместных   дебатов.