ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 30-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Լատվիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էլիտա Գավելեի եւ Լատվիայի ԱԳՆ քաղաքական տնօրեն Յուրիս Պոիկանսի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Հայաստանում Լատվիայի պատվավոր հյուպատոս Արմեն Ղասաբօղլյանը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարեւորում է Լատվիայի հետ համագործակցությունը եւ երկկողմ ձեւաչափով, եւ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության շրջանակում: Նա շեշտել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից է ԵՄ-ի հետ քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը եւ ընդգծել, որ Լատվիան այդ հարցում կարող է արդյունավետ կամուրջ լինել:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ կազմակերպվելիք միջոցառումներին՝ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է Հայոց ցեղասպանության թանգարանի նմուշների ցուցադրության կազմակերպումը Լատվիայում, ինչը հնարավորություն կտա լատվիացի հանրությանը ավելի լավ ծանոթանալու հայ ժողովրդին պատուհասած ողբերգությանը:
Հյուրերը նշել են, որ չնայած Հայաստանը Մաքսային միությանն անդամակցելու որոշում է կայացրել, այնուամենայնիվ իրենց նպատակն է Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում Հայաստանի հետ հետագա համագործակցության եզրեր գտնել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-լատվիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու միջխորհրդարանական կապերի խորացմանն առնչվող հարցեր, անդրադարձ է կատարվել Լատվիայում առաջիկայում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրություններին:

30 сентября вице-спикер НС, руководитель группы дружбы Армения – Латвия Э.Шармазанов встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Латвийской Республики в РА   Э.Гавеле и политическим директором МИД Латвии Ю.Поикансом. На встрече присутствовал также почетный консул Латвии в Армении А.Касабоглян.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов подчеркнул, что Армения придает важность сотрудничеству с Латвией и в двустороннем формате, и в рамках Восточного партнерства ЕС. Он особо выделил, что одним из внешнеполитических приоритетов Армении является продолжение политического диалога с ЕС, и подчеркнул, что Латвия в этом плане может быть продуктивным мостом.
Обратившись к мероприятиям к 100-й годовщине Геноцида армян, вице-спикер подчеркнул важность организации демонстрации экспонатов музея Геноцида армян в Латвии, что даст возможность латышскому обществу еще ближе ознакомиться с трагедией армянского народа.
Гости отметили, что, несмотря на принятое РА решение о членстве в Таможенном союзе, их цель – найти грани дальнейшего сотрудничества с Арменией в рамках Восточного партнерства.
В ходе встречи обсуждены вопросы, касающиеся дальнейшего развития армяно-латвийских отношений и углубления межпарламентских связей; затронуты также предстоящие в Латвии парламентские выборы.