«Փարաջանովի հետադարձ լույսը» արվեստի աշխատանքների ցուցահանդեսը Գեղարքունիքում
Հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ Աժ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը` Արտակ Դավթյանի գլխավորությամբ, ներկա է գտնվել մեծանուն կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի 90-ամյակին նվիրված «Փարաջանովի հետադարձ լույսը» խորագիրը կրող ցուցահանդեսին, որն այս անգամ անցկացվում էր Գավառում՝ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի երկրագիտական թանգարանում: Ըստ կազմակերպիչների` ծրագիրը մեծ արձագանք է գտել Գեղարքունիքում: Ծրագրի տարածքային փուլին հաջորդել է մարզային փուլը: Մրցույթին մասնակցել են 1200 պատանիներ ու երիտասարդներ` 8-ից 17 տարիքային խմբերում: Մարզային փուլ է դուրս եկել 51 մասնակից:
Գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը իր գոհունակությունն ու շնորհակալությունն է հայտնել պատասխանատուներին` միջոցառման հանդեպ հետաքրքրություն ցուցաբերելու եւ արձագանքելու համար: Ըստ Արտակ Դավթյանի` նախաձեռնությունը կարեւոր է, քանի որ Հայաստանն աշխարհին ներկայանում է իր հարուստ մշակույթով` վկայելով, որ հայն իր էությամբ մշտապես եղել է արարող եւ ստեղծագործող: Ըստ նրա` մշակութային այս միջոցառման նպատակն էլ հենց դա է` ոչ միայն ուշադրության կենտրոնում պահել տաղանդաշատ պատանիներին ու աղջիկներին, այլեւ բացահայտել շնորհալի երեխաներին:
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, ժյուրիի անդամ Կարինե Աճեմյանը նշել է, որ տոնի վերածված  այս հիշարժան օրը երեխաները երկար կհիշեն: Պատգամավորի կարծիքով` բազմաբնույթ մշակութային ծրագրերի նպատակն է` խթանել երեխաների հմտությունների ու կարողությունների զարգացումը, բացահայտել նրանց բնատուր ձիրքն ու տաղանդը: Այս ձեռնարկը, ըստ Կարինե Աճեմյանի, նրանց ապագայի ճանապարհը հարթելու առաջին քայլն է:
Այնուհետեւ ժյուրիի անդամները դիտել են երեխաների նկարները, կոլաժային աշխատանքները, ընտրել են ութ լավագույն աշխատանք, որոնք կցուցադրվեն ՀՀ Ազգային ժողովում: Միջոցառումից հետո հյուրերը շրջել են երկրագիտական թանգարանում, ծանոթացել են թանգարանի ցուցանմուշներին:

Exhibition of Art Works “Under Parajanov’s Light” in Gegharkunik
On October 3 the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport led by Artak Davtyan attended the exhibition titled “Under Parajanov’s Light” dedicated to the well acclaimed filmmaker Sergey Parajanov’s 90th birth anniversary, which this time was held in Gavar, in the Museum of Local Lore of the RA Gegharkunik Marz. According to the organizers, the programme had a big response in Gegharkunik. The territorial phase of the programme followed the marz phase. 1200 teenagers and young people from 8 to 17 age groups took part in the competition. 51 participants came out to the marz phase.
Artak Davtyan expressed his satisfaction and gratitude to those responsible for showing interest towards the exhibition and responding to it. According to Artak Davtyan, the initiative is important as Armenia represents itself with rich culture, witnessing that an Armenian by his/her essence has always been creative. According to him, the goal of this cultural event is mainly the following: not only to focus on talented teenager boys and girls, but also to reveal gifted children.
The member of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport, the jury member Karine Atshemyan has noted that the children will remember long this memorable day which had been turned into a holiday. In the deputy's opinion, the goal of these various cultural programmes is to boost the development of the children's skills and capabilities, disclose their natural gift and talent. This initiative, according to Karine Atshemyan, is the first step of leveling the path of their future.
Then the jury members observed the children's paintings, collage works, chose the eight best works, which will be shown in the RA National Assembly. After the event the guests took a tour in the Museum of Local Lore and got acquainted with the exhibits of the Museum.