ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 6-ին Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլիի հետ:
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը, բարձր գնահատելով երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները, տարբեր բնագավառներում փոխշահավետ համագործակցությունը, վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների դարավոր բարեկամությունն ավելի է ամրապնդվելու: Դավիթ Ուսուպաշվիլին նշել է, որ երկու խորհրդարանների համագործակցության շրջանակը այսուհետեւ նույնպես կընդլայնվի, փոխգործակցությունը կխորանա: Նա կարեւորել է մասնավոր հատվածում երկու երկրների համագործակցության զարգացումը: Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ Դավիթ Ուսուպաշվիլին վստահեցրել է, որ Վրաստանի իշխանությունները կողմ են տարաձայնությունների խաղաղ կարգավորմանը: Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակը կարեւորել է երկու հարեւան երկրների միջեւ բարիդրացիական հարաբերությունների պահպանումը եւ խորացումը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար` Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել Վրաստանի հետ միջպետական հարաբերությունները՝ համոզմունք հայտնելով, որ հայ-վրացական հարաբերությունները վերընթաց են ապրում: Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի դերը միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում: Նրա խոսքով` Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ բարեկամական հարաբերությունները բազմադարյան պատմություն ունեն՝ հիմնված բարի կամքի դրսեւորման ու փոխադարձ հարգանքի վրա: Երկու ժողովուրդներին միավորում են նաեւ մշակութային եւ հոգեւոր ընդհանրությունները: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ անկախություն ձեռք բերելուց հետո երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները հասել են բարձր մակարդակի, ինչը կայուն հիմք է հանդիսանում փոխշահավետ համագործակցության դինամիկ զարգացման համար: Այս համատեքստում նա կարեւորել է խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովների գործունեությունը: Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն իր խոսքում նշել է նաեւ, որ Հայաստանն ու Վրաստանը ընտրել են միջազգային քաղաքական ինտեգրացիոն տարբեր ուղիներ: Սակայն, նման մոտեցումները չեն կարող խոչընդոտ հանդիսանալ երկու երկրների հետագա շփումների ու կապերի համար, այլեւ որոշակի առումով կարող են փոխլրացնել եւ իրենց դրական անդրադարձն ունենալ ոչ միայն միջպետական հարաբերությունների, այլ նաեւ տարածաշրջանում գործընկերային եւ փոխշահավետ համագործակցության զարգացման համար: Խոսելով մշակութային ոլորտում համագործակցության մասին՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ այն մշտապես եղել է ուշադրության կենտրոնում եւ դա բնական է, քանի որ երկու ժողովուրդների մշակութային կապերը եւ պատմականորեն ձեւավորված արժեքային ընդհանուր համակարգը հիմք են հանդիսանում հետագա համագործակցության զարգացման համար: Այդ համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը վրացական կողմի ուշադրությունը հրավիրել է Վրաստանի տարածքում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդիրներին եւ, մասնավորապես, ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է հրատապ քայլեր ձեռնարկել Մուղնեցոց Սուրբ Գեւորգ, Սուրբ Նշան եւ Սուրբ Նորաշեն եկեղեցիների վերականգնման եւ պահպանության ուղղությամբ: Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է եւս մեկ խնդրի` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների մուտքը Վրաստանի տարածք արգելելու երեւույթին: Նրա խոսքով՝ վերջին շրջանում ՀՀ որոշ քաղաքացիների կողմից բողոքներ են ստացվել, որ հայ-վրացական սահմանային անցակետերում վրաց սահմանապահների կողմից արգելվել է վերջիններիս մուտքը Վրաստանի տարածք:
Ի պատասխան ՀՀ ԱԺ նախագահի վերջին դիտարկմանը՝ Վրաստանի խորհրդարանի նախագահն ափսոսանք է հայտնել նման միջադեպերի առնչությամբ եւ հույս հայտնել, որ խնդիրը կկարգավորվի:
Հանդիպման ընթացքում Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ 2015 թվականին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Նա Վրաստանի խորհրդարանականներին հրավիրել է մասնակցելու ապրիլին Երեւանում կայանալիք ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված ոգեկոչման միջոցառումներին: Նա հույս է հայտնել, որ Վրաստանի խորհրդարանը համապատասխան անդրադարձ կկատարի մարդկության դեմ իրականացված այդ ոճրագործությանը: «Ցեղասպանության դատապարտումն ու ճանաչումը կարեւոր նշանակություն ունի մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունների կանխարգելման հարցում»,-նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը գրառում է կատարել Վրաստանի խորհրդարանի պատվավոր հյուրերի գրքում: Այնուհետեւ երկու երկրների խորհրդարանների նախագահները հանդես են եկել մամուլի ասուլիսով:
Նույն օրը՝ հոկտեմբերի 6-ին, ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորությամբ, հանդիպել է Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարք Իլյա Երկրորդի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ միջմշակութային հարաբերությունները մշտապես եղել են ուշադրության կենտրոնում: Եվ դա բնական է, քանի որ հարեւան ժողովուրդների մշակութային կապերը եւ պատմականորեն ձեւավորված արժեքային ընդհանուր համակարգը հիմք են հանդիսանում հետագա համագործակցության զարգացման համար: ՀՀ ԱԺ նախագահն այդ համատեքստում Վրաստանի Կաթողիկոս Իլյա Երկրորդի ուշադրությունը հրավիրել է Վրաստանի տարածքում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդիրներին՝ անհրաժեշտ համարելով հրատապ քայլեր ձեռնարկել Մուղնեցոց Սուրբ Գեւորգ, Սուրբ Նշան եւ Սուրբ Նորաշեն եկեղեցիների վերականգնման եւ պահպանության գործում: Գալուստ Սահակյանը նաեւ մտահոգություն է հայտնել Միջին Արեւելքում տեղի ունեցող իրադարձությունների առնչությամբ՝ նշելով, որ Սիրիայում եւ Իրաքում տեղի ունեցող իրադարձությունների պատճառով վտանգված է ամբողջ արեւելյան քրիստոնեական քաղաքակրթությունը:
Կաթողիկոսը ողջունել է հյուրերին եւ նշել, որ չնայած պատմական ծանր անցյալին՝ հայ եւ վրացի ժողովուրդները կարողացել են ստեղծել մշակութային կոթողներ: Ինչ վերաբերում է վերոնշյալ եկեղեցիներին, ապա Կաթողիկոսը նշել է` Հայաստանն ու Վրաստանը տարածաշրջանում քրիստոնեության օազիսներ են՝ հավելելով, որ երկու ժողովուրդներին կհաջողվի խնդիրներին արդար լուծում տալ:
Անդրադառնալով Սիրիայում եւ Իրաքում տեղի ունեցող իրադարձություններին՝ Վրաց Պատրիարքը համարել է դրանք առավել քան վտանգավոր:
Այնուհետեւ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մայա Փանջիկիձեի հետ:

6 октября делегация во главе с Председателем НС Г.Саакяном в рамках   официального визита в Грузию встретилась с  Председателем Парламента Грузии Д.Усупашвили.
Председатель Парламента Грузии, высоко оценив дружественные отношения двух стран, взаимовыгодное сотрудничество в различных сферах, выразил уверенность в еще большем упрочении вековой дружбы. Г-н Усупашвили отметил, что и впредь рамки парламентского сотрудничества также расширятся, взаимодействие углубится. Он подчеркнул важность развития сотрудничества двух стран в частном секторе. Обратившись к региональным проблемам, Д.Усупашвили заверил, что власти Грузии – сторонники мирного урегулирования разногласий. Спикер особо выделил сохранение и углубление добрососедских отношений между двумя странами.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, Председатель НС РА Г.Саакян высоко оценил межгосударственные отношения с Грузией, выразив уверенность в прогрессе армяно-грузинских отношений. Г-н Саакян подчеркнул роль межпарламентских связей в развитии межгосударственных отношений. По его словам, дружественные отношения между Арменией и Грузией имеют многовековую историю, опираясь на проявления доброй воли и взаимного уважения. Оба народа объединяют также культурные и духовные общности. Председатель НС РА отметил, что после обретения независимости отношения между двумя странами вышли на высокий уровень, послуживший прочной базой для динамичного развития взаимовыгодного сотрудничества. В этом контексте он подчеркнул важность деятельности комиссий парламентского сотрудничества. В своем слове Председатель НС РА заметил также, что Армения и Грузия избрали различные пути международной политической интеграции. Однако подобные подходы не могут стать препятствием для последующих контактов и связей двух стран, а в определенном плане способны дополнить друг друга и позитивно отразиться не только на межгосударственных отношениях, но и на развитии партнерского и взаимовыгодного сотрудничества в регионе. Говоря о сотрудничестве в культурной сфере, Г.Саакян отметил, что оно всегда было в центре внимания и это естественно, так как культурные связи двух народов и исторически сложившаяся общая система ценностей являются фундаментом для дальнейшего развития сотрудничества. В этом контексте Председатель НС РА привлек внимание грузинской стороны к проблемам охраны памятников армянского культурного наследия на территории Грузии и, в частности, подчеркнул, что следует предпринять незамедлительные шаги по восстановлению и охране церквей Мугнецоц Сурб Геворг, Сурб Ншан и Сурб Норашен. Спикер армянского парламента обратился к еще одной проблеме – запрещению въезда граждан РА на территорию Грузии. По его словам, в последнее время получены жалобы некоторых граждан РА о том, что на армяно-грузинских пропускных пунктах   грузинскими пограничниками был запрещен их въезд в Грузию.
В ответ на последнее наблюдение Председателя НС РА спикер грузинского парламента, сожалея о данных инцидентах, выразил надежду на урегулирование проблемы.
В ходе встречи Г.Саакян отметил, что в 2015 г. исполняется 100-я годовщина Геноцида армян. Он пригласил грузинских парламентариев принять участие в мероприятиях в Ереване, приуроченных к этой скорбной дате. Спикер НС выразил также надежду, что Парламент Грузии соответственно обратится к этому совершенному против человечества злодеянию. “Признание и осуждение геноцида имеет важное значение в предотвращении свершенных против человечества преступлений”, - отметил Председатель НС РА.
На встрече затронуты были также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.
В завершение встречи Председатель НС РА Г.Саакян внес запись в Книгу почетных гостей Парламента Грузии. Затем спикеры парламентов двух стран выступили с пресс-конференцией.
В тот же день, 6 октября, армянская  делегация во главе с Председателем НС Г.Саакяном встретилась с Католикосом-Патриархом Всея Грузии Илией Вторым.
Поблагодарив за прием, Председатель НС РА отметил, что межкультурные отношения между двумя странами всегда были в центре внимания. И это естественно, так как культурные связи двух народов и исторически сформировавшаяся общая ценностная система являются основой дальнейшего развития сотрудничества. В этом русле Г.Саакян привлек внимание Католикоса-Патриарха Всея Грузии Илии Второго к проблемам охраны памятников армянского культурного наследия на территории Грузии и, в частности, подчеркнул, что следует предпринять незамедлительные шаги по восстановлению и охране церквей Мугнецоц Сурб Геворг, Сурб Ншан и Сурб Норашен. Он также выразил обеспокоенность в связи с событиями на Ближнем Востоке, отметив, что вследствие событий в Сирии и Ираке под угрозой вся восточно-христианская цивилизация.
Католикос-Патриарх приветствовал гостей и отметил, что, несмотря на тяжелое прошлое, армянский и грузинский народы смогли создать культурные шедевры. Что касается вышеуказанных церквей, то он подчеркнул, что Армения и Грузия – оазисы христианства в регионе, добавив, что двум народам удастся дать справедливое решение проблемам.
Обратившись к событиям на Ближнем Востоке, Грузинский Патриарх счел их более чем опасными.
Далее делегация, возглавляемая Председателем НС РА Г.Саакяном, встретилась с министром иностранных дел Грузии М.Панджикидзе.