Հոկտեմբերի 10-ին ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը եւ խմբի անդամները հանդիպել են Ղազվինի քաղաքապետ Մասուդ Նոսրաթի գլխավորած պատվիրակությանը: Նշենք, որ պատվիրակությունը Երեւան է այցելել «Էրեբունի-Երեւան 2796» տոնակատարություններին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով հյուրերին՝ Վահրամ Բաղդասարյանը նշել է, որ հայ-իրանական բարեկամությունը գալիս է դարերի խորքից եւ առանձնակի կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության ներկայիս բարձր մակարդակը: Երկու ժողովուրդների ազգային ավանդույթներին եւ մշակույթին ծանոթանալու եւ միմյանց առավել լավ ճանաչելու համար նա արժեւորել է փոխադարձ այցերի ու երկկողմ շփումների ակտիվացումը: Անդրադառնալով տնտեսական համագործակցությանը՝ պարոն Բաղդասարյանը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ներկա ծավալները գոհացուցիչ չեն եւ այս ուղղությամբ պետք է քայլեր ձեռնարկվեն: Խմբի ղեկավարն ընդգծել է, որ Իրանում կա մեծաթիվ հայ համայնք եւ երախտիքի խոսք է ասել Իրանի իշխանություններին ու քաղաքացիներին՝ հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերած ջերմ վերաբերմունքի համար: Խոսելով 2015 թվ. Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ իրականացվելիք միջոցառումներից՝ նա հույս է հայտնել, որ իրանական պատվիրակությունը այդ օրերին կլինի հայ ժողովրդի կողքին ու ապրիլի 22-24-ը կմասնակցի ոգեկոչման արարողություններին:
Խմբի անդամներ Արտակ Զաքարյանը, Աշոտ Աղաբաբյանը եւ Արման Սահակյանը եւս կարեւորել են երկու երկրների միջեւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացումն ու ընդլայնումը:
Շորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Մասուդ Նոսրաթը ներկայացրել է Ղազվինի պատմությունն ու քաղաքի կառավարման մոդելի առանձնահատկությունները: Նա կարեւորել է հայ-իրանական համագործակցությունը հատկապես տնտեսության, զբոսաշրջության, կրթության, էներգետիկայի ոլորտներում: Պարոն Նոսրաթը հայկական կողմին հրավիրել է մասնակցելու Ղազվինի տոնին նվիրված միջոցառումներին:

10 октября руководитель группы дружбы НС Армения – Иран В.Багдасарян и члены группы встретились с делегацией во главе с мэром Казвина Масудом Носратом, находящейся в Армении для участия в празднествах “Эребуни-Ереван 2796”.
Приветствуя гостей,  В.Багдасарян отметил, что армяно-иранская дружба уходит в глубь веков, и особо подчеркнул высокий уровень нынешнего межпарламентского сотрудничества. В свете ознакомления с национальными традициями и культурой двух народов он оценил важность взаимных визитов и активизацию двусторонних контактов. Обратившись к экономическому сотрудничеству, В.Багдасарян  отметил, что сегодняшние объемы товарооборота между двумя странами неудовлетворительны и следует предпринять шаги по улучшению положения. Руководитель группы дружбы, отметив наличие в Иране крупной армянской общины, выразил свою признательность иранским властям и гражданам   за   проявляемое теплое отношение к ней. Говоря о намечаемых к 100-й годовщине Геноцида армян 1915 года мероприятиях, он выразил надежду, что иранская делегация в эти дни будет рядом с армянским народом и 22-24 апреля примет участие в церемониях повиновения.
Члены группы А.Закарян, А.Агабабян и А.Саакян также подчеркнули важность развития и расширения межпарламентских связей.
Поблагодарив за теплый прием, Масуд Носрат представил историю Казвина и особенности модели управления городом. Он подчеркнул важность армяно-иранского сотрудничества, особенно в области экономики, туризма, образования, энергетики. Г-н Носрат в свою очередь пригласил армянскую сторону принять участие в мероприятиях, посвященных празднику Казвина.