Աշխատանքային այցով Ժնեւում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Միջխորհրդարանական միության 131-րդ վեհաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 14-ին հանդիպում է ունեցել Միջխորհրդարանական միությունում Լիբանանի Հանրապետության պատվիրակության հետ:
Կողմերն արձանագրել են, որ մեր օրերում բավականին ընդգրկուն է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը համաշխարհային գործընթացներում՝ անհրաժեշտ համարելով խորհրդարանական համագործակցության աշխուժացումն ու խորացումը:
ԱԺ փոխնախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել 2000 թվականին Լիբանանի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Լիբանանի հավասարակշռված դիրքորոշման համար:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է վերջերս Դեյր էզ Զորի հայկական Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու պայթեցմանը՝ այն որակելով որպես մշակութային ցեղասպանության վառ դրսեւորում: Նա ընդգծել է, որ եկեղեցու պայթեցումը ներկայիս Թուրքիայի տարածքում տասնյակ հազարավոր հուշարձանների ոչնչացման տրամաբանական շարունակությունն է: Լիբանանյան կողմն իր հերթին քննադատել է հայկական եկեղեցու պայթեցումը՝  նշելով, որ նման գործելաոճը որեւէ առնչություն չունի իսլամի հետ:

14 октября находящийся в Женеве с рабочим визитом в рамках 131-й ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) вице-спикер НС РА Э.Шармазанов встретился с делегацией Республики Ливан в МПС.
Стороны констатировали, что в наши дни в мировых процессах довольно весома роль парламентской дипломатии, считая необходимым оживление и углубление парламентского сотрудничества.
Вице-спикер НС выразил свою признательность за признание и осуждение ливанским парламентом Геноцида армян в 2000 г., а также за взвешенную позицию Ливана в Нагорно-Карабахском конфликте.
Э.Шармазанов обратился к взрыву армянской церкви Сурб Наатакац в Дейр-эз-Зоре, охарактеризовав его как яркое проявление культурного геноцида. Он подчеркнул, что взрыв церкви – логическое продолжение уничтожения на территории нынешней Турции десятков тысяч памятников. Ливанская сторона в свою очередь осудила взрыв церкви, заметив, что подобные действия ничего общего с исламом не имеет.