Հոկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը հանդիպում  է ունեցել  «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի Եվրախորհրդարանի պատվիրակության փոխնախագահ, ԵՄ-Հայաստան, ԵՄ-Ադրբեջան եւ ԵՄ-Վրաստան խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի անդամ Ռոլանդաս Պակսասի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում նախատեսված աշխատանքները, ինչպես նաեւ 2015թ. մարտի 16-20-ը Հայաստանում «Եվրանեսթ»  խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստի անցկացման հետ կապված հարցեր:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ Եվրասիական տնտեսական միությանը ՀՀ-ի անդամակցությանը`  կարեւորելով ԵՄ-ի հետ հնարավոր բոլոր ոլորտներում համագործակցելու ՀՀ-ի պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը պատգամավոր Ռոլանդաս Պակսասին հրավիրել է Հայաստան` մասնակցելու 2015թ. ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:

15 октября в Брюсселе председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям, глава делегации НС РА в ПА “Евронест" А.Закарян встретился   с вице-председателем делегации Европарламента в ПА “Евронест, членом комитета по парламентскому сотрудничеству   ЕС – Армения, ЕС – Азербайджан и ЕС – Грузия Р.Паксасом.
В ходе встречи обсуждены намеченные в рамках ПА “Евронест” работы, а также вопросы, связанные с проведением в Ереване 16-20 марта 2015 г. пленарного заседания ПА “Евронест”.
Стороны обратились также к членству РА в Евразийском экономическом союзе, подчеркнув готовность Армении к сотрудничеству с ЕС во всех возможных сферах.
В завершение встречи председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян пригласил депутата Р.Паксаса в Армению – для участия 24 апреля 2015 г. в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян.