Հոկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը հանդիպում  է ունեցել  «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի Եվրախորհրդարանի պատվիրակության փոխնախագահ, ԵՄ-Հայաստան, ԵՄ-Ադրբեջան եւ ԵՄ-Վրաստան խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի անդամ Ռոլանդաս Պակսասի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում նախատեսված աշխատանքները, ինչպես նաեւ 2015թ. մարտի 16-20-ը Հայաստանում «Եվրանեսթ»  խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստի անցկացման հետ կապված հարցեր:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ Եվրասիական տնտեսական միությանը ՀՀ-ի անդամակցությանը`  կարեւորելով ԵՄ-ի հետ հնարավոր բոլոր ոլորտներում համագործակցելու ՀՀ-ի պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը պատգամավոր Ռոլանդաս Պակսասին հրավիրել է Հայաստան` մասնակցելու 2015թ. ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:

On October 15 within the framework of the Euronest Parliamentary Assembly Artak Zakaryan, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations, the Head of the RA NA Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly had a meeting with Rolandas Paksas, the Vice Chair of the European Parliament to the Euronest Parliamentary Assembly, the Member of the Committee of the EU-Armenia, the EU-Azerbaijan and the EU-Georgia Parliamentary Cooperation Committee.
During the meeting the works envisaged within the framework of the Euronest Parliamentary Assembly, as well as issues concerning the holding of the Plenary Session of the Euronest Parliamentary Assembly in Armenia on 16-20 March, 2015 have been discussed.
The parties have also touched upon the accession of the RA to the Eurasian Economic Union, highlighting Armenia’s willingness to cooperate in all the possible spheres.
At the end of the meeting the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan invited the MEP Rolandas Paksas to Armenia to take part in the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide on April 24, 2015.