ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 5-ին Մոսկվայում հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի հետ:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է հայ-ռուսական դաշնակցային համագործակցության հետագա զարգացման եւ խորացման անհրաժեշտությանը բոլոր ուղղություններով: Նա մասնավորապես կարեւորել է միջխորհրդարանական հանձնաժողովների, ինչպես նաեւ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանականների առավել սերտ համագործակցությունը: Պետդումայի նախագաhն իր հերթին բարձր է գնահատել երկկողմ դաշնակցային հարաբերությունների ներկա մակարդակը:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի վավերացման գործընթացին առնչվող հարցեր: ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ մինչեւ դեկտեմբերի 23-ը Մոսկվայում անցկացվելիք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը, փաստաթուղթը կվավերացվի երկու երկրների խորհրդարանների կողմից: Սերգեյ Նարիշկինը պատրաստակամություն է հայտնել հնարավոր սեղմ ժամկետում վավերացնելու Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության պայմանագիրը:
Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին: Նա բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր Ռուսաստանի՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը: ԱԺ փոխնախագահն անթույլատրելի է համարել հակամարտությունների ռազմական լուծման ցանկացած փորձ:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նկատել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է ՀԱՊԿ-ի, մասնավորապես ՀԱՊԿ ԽՎ-ի դերն ու նշանակությունը: Նա իր մտահոգությունն է հայտնել, որ որոշ գործընկերներ երբեմն չեն պաշտպանում ՀԱՊԿ-ի իրենց դաշնակիցների դիրքորոշումը: Հանդիպմանը երկուստեք կարեւորվել է փոխգործակցությունը ՀԱՊԿ-ի շրջանակում:
Էդուարդ Շարմազանովը Պետդումայի նախագահի հետ զրույցում նշել է, որ 2015 թվականին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը: Նա հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհուրդը եւ Պետդուման կաջակցեն միջոցառումների անցկացման հարցում:

5 ноября вице-спикер НС РА Э.Шармазанов встретился в Москве с председателем Госдумы ФС РФ С.Нарышкиным.
Вице-спикер НС обратился к дальнейшему развитию и углублению во всех направлениях армяно-российского союзнического сотрудничества. Он, в частности, подчеркнул важность еще более тесного сотрудничества парламентариев обеих стран в межпарламентских комиссиях, а также на международных парламентских площадках. Председатель Госдумы в свою очередь высоко оценил нынешний уровень двусторонних союзнических отношений.
На встрече стороны обсудили вопросы, касающиеся процесса ратификации договора о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС). Вице-спикер НС выразил надежду, что до заседания 23 декабря в Москве Высшего Совета ЕАЭС документ будет ратифицирован парламентами двух стран. Г-н Нарышкин выразил готовность в возможно короткие сроки ратифицировать договор о членстве Армении в ЕАЭС.
Э.Шармазанов подчеркнул, что Армения выступает в пользу урегулирования конфликтов исключительно мирным путем. Он высоко оценил усилия страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ – России в мирном урегулировании Нагорно-Карабахского конфликта. Вице-спикер считает недопустимой любую попытку военного решения конфликтов.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов заметил, что Армения всемерно осознает роль и значение ОДКБ, в частности ПА ОДКБ. Он выразил свою озабоченность тем, что некоторые партнеры порою не защищают позицию своих союзников по ОДКБ. На встрече обоюдно подчеркнута была важность взаимодействия в рамках ОДКБ.
Э.Шармазанов в беседе с председателем Госдумы отметил, что в 2015 г. исполняется 100-я годовщина Геноцида армян. Он выразил надежду, что Совет Федерации Федерального Собрания и Госдума РФ окажут содействие в проведении мероприятий.