ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 5-ին հանդիպել է Երիտասարդական խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների նախագահների եւ խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը:
Ողջունելով երիտասարդ խորհրդարանականներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ կարեւորում է հանդիպումները երիտասարդների հետ՝ լսելու համար նրանց կարծիքներն ու տեսակետները տարբեր հարցերի վերաբերյալ: Նա համոզմունք է հայտնել, որ երկրում շատ են բանիմաց եւ կիրթ երիտասարդները, ովքեր քաղաքական որոշ փորձառություն անցնելուց հետո լիարժեք կկարողանան ղեկավարել պետության քաղաքական գործընթացները: Նա հորդորել է Երիտասարդական խորհրդարանի ներկայացուցիչներին լինել միասնական եւ անկախ քաղաքական կողմնորոշումից՝ շարժվել համագործակցության ճանապարհով, համատեղ ծրագրեր մշակել եւ ներկայացնել հանրությանը: Նա կարեւորել է երիտասարդ խորհրդարանականների ներկայացրած օրենսդրական առաջարկությունների քննարկումները ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում, երիտասարդներին հուզող խնդիրների վերաբերյալ խորհրդարանական լսումների կազմակերպումը, «Խորհրդարանական շաբաթ» հեռուստահաղորդման շրջանակներում Երիտասարդական խորհրդարանի աշխատանքների լուսաբանումը:
Ջերմ եւ մտերմիկ զրույցի ընթացքում ԱԺ նախագահը պատասխանել է Երիտասարդական խորհրդարանականների հարցադրումներին եւ անդրադարձել բազմաթիվ խնդիրների: Նրանց հարցադրումները վերաբերել են օրենսդրական աշխատանքի առանձնահատկություններին, ԱԺ-կառավարություն համագործակցությանը, պետականաշինության գործընթացում երիտասարդության դերին, սահմանադրական բարեփոխումներին, իրավաբանական տեխնիկայի հմտություններին տիրապետելու հարցում իրավական խորհրդատվության եւ դասընթացների կազմակերպման անհրաժեշտությանը, քաղաքական գործիչ դառնալու բարդ ու դժվարին ճանապարհին:
Հանդիպման ավարտին Գալուստ Սահակյանը խոստացել է մշտապես աջակցել երրիտասարդներին եւ նման հանդիպումները դարձնել շարունակական:

5 ноября Председатель НС Г.Саакян встретился с председателями постоянных комиссий и представителями фракций Молодежного парламента (МП). На встрече присутствовал председатель Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян.
Приветствуя молодых парламентариев, Председатель НС отметил, что осознает важность встреч с молодежью, – чтобы выслушать их мнения и точки зрения по различным вопросам. Он выразил уверенность, что в стране множество сведущих и образованных молодых людей, которые после накопления определенного политического опыта смогут полноценно руководить политическими процессами государства. Г.Саакян призвал представителей МП быть сплоченными и, независимо от политической ориентации, двигаться по пути сотрудничества, разрабатывать и представлять обществу совместные программы. Он особо выделил обсуждения представленных молодыми парламентариями законодательных предложений в постоянных комиссиях НС, организацию парламентских слушаний по волнующим молодежь проблемам, освещение работ МП в рамках телепередачи “Парламентский час”.
В ходе теплой и непринужденной беседы Председатель НС ответил на вопросы молодых парламентариев, обратился к многочисленным проблемам. Молодых волновали особенности законодательной работы, сотрудничество НС – правительство, роль молодежи в государственном строительстве, конституционные реформы, необходимость организации правовых консультаций и курсов для овладения навыками юридической техники, сложности и трудности на пути становления политическим деятелем.
В завершение встречи Г.Саакян пообещал всегда содействовать молодежи и сделать подобные встречи регулярными.