Ավարտվել է «Փարաջանովի հետադարձ լույսը» ցուցահանդեսների շարքը
Նոյեմբերի 12-ին Ազգային ժողովի նիստերին կից սրահում տեղի է ունեցել «Փարաջանովի հետադարձ լույսը» ցուցահանդեսի ամփոփիչ փուլը: Նշենք, որ Ազգային ժողովի նախաձեռնած ցուցահանդեսների շարքն անցկացվել էր հանրապետության տարբեր մարզերում եւ Արցախում՝ արժանանալով արվեստասեր ու շնորհալի երիտասարդների ուշադրությանը: Եվ այժմ Ազգային ժողովում ցուցադրվում են այն ստեղծագործությունները, որոնք, արժանանալով ժյուրիի բարձր գնահատականին, իրենց տեղն են գտել խորհրդարանում: ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը, հանդիպելով ցուցահանդեսի մասնակիցների հետ, շնորհավորել է նրանց ցուցահանդեսին մասնակցելու եւ հանրապետական փուլ անցնելու առթիվ:
Այնուհետեւ մեծ շուքով բացվել է «Փարաջանովի հետադարձ լույսը» ցուցահանդեսի ամփոփիչ փուլը: Բացմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալներ Հերմինե Նաղդալյանը, Էդուարդ Շարմազանովը, ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, նկարիչներ: Արտակ Դավթյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, նշել է, որ յոթ ամիս առաջ սկսված ծրագիրը մոտենում է ավարտին: Կազմակերպիչների նպատակն է եղել Սերգեյ Փարաջանով արվեստագետի, ազատամիտ քաղաքացու արվեստը, ուղերձները հասցնել երիտասարդներին, խթանել նրանց ստեղծագործական ներուժը: Արտակ Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր աջակցել են հանրապետության տարբեր մարզերում, Արցախում եւ Երեւանում ցուցահանդեսների կազմակերպմանը:
Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանը, ով ամիսներ շարունակ թանգարանի դռները բացել է ցուցահանդեսի մասնակիցների առջեւ՝ ծանոթացնելով երեխաներին մեծ արվեստագետի ստեղծագործությանը, իր խոսքում նշել է, որ երեխաներին բնորոշ է համարձակությունն արվեստում: Նրանք լիովին զգացել եւ արտացոլել են իրենց գործերում Փարաջանովի արվեստի բազմազանությունը:
Շուշան Պետրոսյանը, անդրադառնալով երեխաների աշխատանքներին, նշել է, որ ամենաանկեղծ նկարչությունը երեխաների ձեռքով է ստեղծվում, եւ Փարաջանովի արվեստի ամենամեծ ուժն անկեղծության մեջ է: Նա նշել է, որ ցուցադրվածների մեջ գործեր կան, որոնց հեղինակներն ապագայում աշխարհին պիտի ներկայացնեն հայ մշակույթը:
Կարինե Աճեմյանը, ով ամիսներ շարունակ դիտել եւ ընտրել է ցուցահանդեսի մասնակիցների աշխատանքները, նշել է, որ այսօր ամփոփվում է մի հրաշալի ծրագիր, որն օգնել է հանրապետության տարբեր բնակավայրերի եւ Արցախի երեխաներին բացահայտելու իրենց մտքի թռիչքը, ստեղծագործական ձիրքը: Պատգամավորի խոսքով՝ բոլոր աշխատանքներն են յուրովի հետաքրքիր եւ արժեքավոր:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ամփոփելով միջոցառումը, շնորհավորել է երեխաներին, նրանց ուսուցիչներին եւ կազմակերպիչներին՝ նշելով, որ ծրագրի իրականացման գաղափարը ծնվել է ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի օրոք: Նա կարեւորել է ցուցահանդեսի ամփոփումն Ազգային ժողովում՝ համարելով, որ այսպիսով հարգանքի տուրք է մատուցվում մեծ արվեստագետի հիշատակին:
Այնուհետեւ Արագածոտնի, Շիրակի, Տավուշի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Արարատի, Արմավիրի մարզերի, Արցախի եւ Երեւանի մասնակիցներին հանձնվել են հավաստագրեր: Հատուկ մրցանակներ ստացել են Ռաֆայել Չտչյանը, Անի Խաչատրյանը եւ Ամալյա Ստեփանյանը:
Առաջին մրցանակի է արժանացել Արթուր Ասատրյանը Արցախից, երկրորդ մրցանակի՝ Աննա Սմբատյանը Երեւանից, իսկ երրորդ մրցանակ ստացել է տավուշցի Անի Ղոչիկյանը:
ԱԺ անվանական ժամացույցներ եւ շնորհակալագրեր են հանձնվել նաեւ  մրցանակներ ստացած երեխաների ուսուցիչներին: Ցուցահանդեսների շարքի կազմակերպիչ Մարինե Հակոբյանը նշել է, որ երեխաների աշխատանքները շուրջ մեկ ամիս կցուցադրվեն Ազգային ժողովում:

Exhibitions “Under Parajanov’s Light” End
On November 12 in the hall adjacent to the National Assembly Session Hall the final phase of the exhibitions “Under Parajanov’s Light” took place. Let us note that the exhibitions initiated by the National Assembly have been held in different marzes of the republic and in Artsakh, enjoying the attention of the art loving and gifted young people. And now in the National Assembly the works, which enjoying the high evaluation of the jury are shown in the National Assembly. Meeting with the participants of the exhibition, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan congratulated them on the occasion of taking part in the exhibition and passing into the republican phase.
Then with big solemnity the final phase of the exhibition “Under Parajanov’s Light” opened. The RA NA Speaker Galust Sahakyan, the NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, Eduard Sharmazanov, the Minister of Education and Science Armen Ashotyan, the RA NA deputies and painters attended the opening ceremony. Welcoming the guests, Artak Davtyan has noted that programmes, which has begun seven months ago is coming to its end. The organizers’ goal has been to reach the messages of Sergey Parajanov, an artist and free thinking citizen’s art to the young people, boost their creative potential. Artak Davtyan thanked all the people, who had supported to organize the exhibitions in different marzes of the republic, Artsakh and Yerevan.
The Director of Sergey Parajanov Museum Zaven Sargsyan, who through many months has opened the doors of the museum before the participants of the exhibition, familiarizing the children with the great artist’s work, in his speech has noted that courage is characteristic in the children’s art. They have fully felt and reflected in their works the diversity of Parajanov’s art.
Touching upon the children’s works, Shushan Petrosyan has noted that the most sincere painting is created by the children’s hand, and the biggest force of Parajanov’s art is in sincerity. She has noted that among the shown works there are the ones, whose authors in future will present the Armenian culture to the world.
Karine Atshemyan, who for many months has watched and chosen the works of the exhibition participants, has noted that today a wonderful programme is summed up, which has helped the children of different places of the republic and Artsakh to reveal the flight of their mind and creative gift. In the deputy’s word, all the works are uniquely interesting and valuable.
Summing up the event the RA NA Speaker Galust Sahakyan has congratulated the children, their teachers and organizers, noting that the idea of fulfilling the programme has been born in the period when Hovik Abrahamyan has been the RA NA Speaker. He has highlighted the summing up of the exhibition in the National Assembly, considering that with this a tribute is paid to the great artist’s memory.
Then the participants of Aragatsotn, Shirak, Tavush, Gegharkunik, Kotayk, Ararat marzes, Artsakh and Yerevan have been handed over certificates. Special prizes have been given to Rafayel Chtchyan, Ani Khachatryan and Amalya Stepanyan.
Artur Asatryan from Artsakh has enjoyed the first prize, Anna Smbatyan has been given the second prize and Ani Ghochikyan from Tavush marz has received the third prize.
The teachers of the children who have received the prizes has also been handed over the NA nominal watches and letters of acknowledgement. The organizer of the exhibitions Marine Hakobyan has noted that the children’s works will be shown for about a month in the National Assembly.