Նոյեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ վերոնշյալ հանձնաժողովի անդամներ Մարգարիտ Եսայանը, Ռուզաննա Մուրադյանը, Կորյուն Նահապետյանը եւ Հունաստանում, համատեղության կարգով նաեւ՝ Կիպրոսում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, իր եւ ՀՀ Ազգային ժողովի ու Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի կողմից ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան, բարձր է գնահատել հայ-կիպրական եղբայրական հարաբերությունները՝ ընդգծելով, որ հայ եւ կիպրոսցի ժողովուրդներին կապում են ընդհանուր պատմությունն ու արժեքային համակարգը: Նա նշել է, որ տարածաշրջանում անվտանգության սպառնալիքը Թուրքիան եւ Ադրբեջանն են՝ հավելելով, որ միասին պետք է պայքարել այդ սպառնալիքի դեմ: Այս հարցում ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության առավել սերտացման, ինչպես նաեւ՝ միջազգային տարբեր հարթակներում միմյանց սատարելու անհրաժեշտությունը, ինչն իր խոսքում կարեւորել է նաեւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուն:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը խոսել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրի, ինչպես նաեւ՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի վերաբերյալ: Նա շեշտել է, որ Հայաստանը կողմ է ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, սակայն Ադրբեջանն ընթանում է խնդիրն առավել սրելու ճանապարհով: ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ 2015 թվականին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը. այդ կապակցությամբ նա առաջարկել է Կիպրոսի խորհրդարանում կազմակերպել ցուցահանդես՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը, ինչը հյուրերի կողմից սիրով ընդունվել է:

On November 19 Eduard Sharmazanov, the RA NA Vice President, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the House of Representatives of the Republic of Cyprus met with Yiannakis Omirou, the President of the House of Representatives of the Republic of Cyprus and the delegation led by him. The members of the abovementioned Committee Margarit Yesayan, Ruzanna Muradyan, Koryun Nahapetyan and Gagik Ghalachyan, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador to Greece, also pluralistically to Cyprus took part in the meeting.
Welcoming the guests’ visit to Armenia the NA Vice President Eduard Sharmazanov in his name and the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the House of Representatives of the Republic of Cyprus has highly assessed the Armenian-Cypriot brotherly relations, underlining the Armenian and the Cypriot peoples connect the common history with the system of values. He has noted that in the region Turkey and Azerbaijan serve as a threat of security, adding that together we should fight against that threat. In this issue the NA Vice President highlighted the necessity of the rapprochement of cooperation between the parliaments of the two countries, as well as supporting each other in different international platforms, which in his speech Yiannakis Omirou, the President of the House of Representatives of the Republic of Cyprus, highlighted.
The RA NA Vice President Eduard Sharmazanov talked about the problem of the NK conflict settlement, as well as the process of recognition of the Armenian Genocide. He has stressed that Armenia is for exclusively peaceful settlement of the NK conflict, but Azerbaijan goes on more intensifying the problem. The NA Vice President Eduard Sharmazanov has informed the attendees that the year 2015 sees the Centennial of the Armenian Genocide: in connection with that he has proposed to organize an exhibition in the Cypriot Parliament dedicated to the Armenian Genocide, which has been gladly accepted by the guests.