ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 20-ին Արտակ Զաքարյանի նախագահությամբ շարունակել է նախորդ օրը գումարած հերթական նիստի աշխատանքը:
Պատգամավորները շարունակել են քննարկել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը: Քննարկումների արդյունքում պարզ է դարձել, որ թեպետ հանձնաժողովը դրական վերաբերմունք ունի օրինագծի վերաբերյալ, այնուամենայնիվ հեղինակը որոշել է օրինագիծը հանել շրջանառությունից:
Այնուհետեւ պատգամավորները քննարկել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի հեղինակած «Օսմանյան կայսրությունում պոնտոսահույների, ասորիների, եզդիների եւ այլ ազգերի ցեղասպանության դատապարտման մասին» օրինագիծը: Քննարկումների ընթացքում հեղինակն առաջարկել է հանձնաժողովին վերոնշյալ օրինագիծը դիտարկել եւ քննարկել որպես ՀՀ ԱԺ հայտարարության նախագիծ՝ որոշ խմբագրումներով: Հանձնաժողովի անդամները, ընդհանուր առմամբ դեմ չլինելով նախաձեռնության գաղափարին, միաձայն առաջարկել են հեղինակին համատեղ աշխատել եւ փոփոխել նախագծում առկա որոշ ձեւակերպումներ:
Քննարկումից հետո տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքում հեղինակի նախաձեռնությունը չի ստացել դրական եզրակացություն:

20 ноября Постоянная комиссия НС по внешним сношениям под председательством А.Закаряна продолжила работу начатого в предыдущий день очередного заседания.
Депутаты продолжили обсуждение предложенного депутатом З.Постанджян законопроекта о внесении дополнения в закон РА “О праздниках и памятных днях РА”. В итоге обсуждений стало ясно, что хотя комиссия проявила позитивное отношение к законопроекту, тем не менее автор решила вывести из обращения проект закона.
Затем депутаты обсудили законопроект З.Постанджян “Об осуждении геноцида понтийских греков, айсоров, езидов и других национальностей в Османской империи”. В ходе дебатов автор предложила комиссии рассмотреть и обсудить законопроект как проект заявления НС РА, в определенной редакции. Члены комиссии, в целом не будучи против идеи инициативы, единогласно предложили автору совместно поработать над изменением некоторых формулировок проекта.
В результате состоявшегося после обсуждения голосования инициатива автора не получила положительного заключения.