Նոյեմբերի 20-ին ՀՀ ԱԺ նիստերի դահլիճին կից սրահում տեղի է ունեցել ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի, ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի եւ Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի համագործակցության արդյունքում հայերեն թարգմանված եւ հրատարակված մի շարք գրքերի շնորհանդեսը:
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը տեղեկացրել է, որ իրենց եւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի համագործակցության արդյունքում հրատարակվել է «Ոստիկանության բարեփոխումները քրեական արդարադատության համակարգի բարեփոխումների շրջանակում» ուղեցույցը: Նա նշել է, որ սա վերջին երկու տարիների ընթացքում հանձնաժողովի եւ միջազգային գործընկերների համագործակցության արդյունքն է: Բացի այդ` եռակողմ գործընկերության արդյունքում հրատարակվել են «Անվտանգության ոլորտի ֆինանսական վերահսկողության ուժեղացում» եւ «Մենեջմենթը պաշտպանության ոլորտում» ուղեցույցները: Պարոն Նահապետյանի խոսքով` Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնն անվտանգության եւ պաշտպանության ոլորտում գործող առաջատար կազմակերպություններից մեկն է աշխարհում: Այն խորհրդատվական աջակցություն է ցուցաբերում տարբեր երկրներում պաշտպանական եւ անվտանգության ոլորտների բարեփոխումների գործընթացներում: Ըստ նրա` 2012 թվականի դեկտեմբերին ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, ինչի շրջանակում իրականացվում են ամենամյա գործողություններ, որոնք ոչ միայն խորհրդատվական գործունեություն են իրականացնում հանձնաժողովում, այլ նաեւ նպաստում նրա կարողությունների բարելավմանը: Այս աշխատանքներն իրականացվում են նաեւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի աջակցությամբ:
Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի փոխտնօրեն Ֆիլիպ Ֆլուրին տեղեկացրել է, որ համագործակցության ընթացքում իրենց կողմից հիմնական ուշադրությունն ուղղվել է խորհրդարանական վերահսկողությանը, ինչպես նաեւ՝ պաշտպանության ոլորտին: Նա նշել է, որ իրենք աշխատում են ոչ միայն քաղաքական գործիչների, այլ նաեւ քաղաքացիական հասարակությունների եւ զանգվածային լրատվամիջոցների հետ:
ԵԱՀԿ քարտուղարության ոստիկանական գործունեության ռազմավարական հարցերով ստորաբաժանման հետազոտությունների եւ վերլուծությունների խորհրդական Տորստեն Շտոդիկը նշել է, որ իրենց ջանքերով 2013թ-ին հրատարակվել է եւս մեկ ուղեցույց, որը ջերմորեն ընդունվել է ԵԱՀԿ անդամ բոլոր պետությունների ներկայացուցիչների կողմից: Այն վերջերս թարգմանվել է հայերեն: Նա հույս է հայտնել, որ ուղեցույցը լայնորեն կկիրառվի ոչ միայն պետական կառույցներում, այլ նաեւ քաղաքացիական հասարակության շրջանում:

On November 20 at the hall adjacent to the RA NA Session Hall the presentation of a number of books translated in Armenian and published as a result of cooperation with the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs, the OSCE Office in Yerevan and the Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces (DCAF).
The Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan informed the attendees that as a result of cooperation with them and the OSCE Office in Yerevan, the guidebook “The Police Reforms within the Framework of the Criminal Justice System” was published. He has noted that this is the result of cooperation of the Committee and the international counterparts during the last two years. Besides, as a result of tripartite partnership the guidelines “Strengthening of Financial Control of the Security Sphere” and “The Management in the Sphere of Defence” were published. In Mr Nahapetyan’s word, the DCAF is one of the leading organizations functioning in the sphere of security and defence. It shows consultative support in the processes of reforms of the defence and security spheres in different countries. According to him, in December 2012 a Memorandum of Understanding was signed, and within this framework monthly actions are carried out, which not only implement advisory activity in the Committee, but also promote the improvement of its capabilities. These works are also done with the support of the OSCE Office in Yerevan.
The Deputy Director of the Geneva Centre for the DCAF Philipp Fluri informed the participants that during the cooperation they addressed main attention to the parliamentary oversight, as well as the sphere of defence. He has noted they work not only with the politicians, but also with the civil societies and the mass media.
Thorsten Stodiek, Police Affairs Office, Adviser on Research and Analysis Strategic Police Matters Unit, OSCE Secretariat, noted that by their efforts in 2013 one more guideline was published, which was warmly accepted by the representatives of the OSCE member all states. It was recently translated into Armenian. He expressed hope that the guideline would be widely applied not only in the state structures, but also in the civil society.