Նոյեմբերի 20-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը եւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպել են Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Քլաուս-Պետեր Ֆլոսբախի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը ներկա էր ՀՀ-ում ԳԴՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելը:
Քլաուս-Պետեր Ֆլոսբախը նշել է, որ Հայաստան են այցելել ընտրելու «Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ» ծրագրի մասնակիցներին: Ծրագիրը Հայաստանում գործում է 1998թ.-ից եւ հնարավորություն է տալիս հայաստանցի ուսանողներին փորձառություն անցնելու Գերմանիայի Բունդեսթագում: Բունդեսթագի պատգամավորը տեղեկացրել է, որ երեկ արդեն ընտրել են 3 հայ մասնակցի:
ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, հայ-գերմանական գիտակրթական կապերի զարգացման տեսանկյունից կարեւորել է նմանատիպ ծրագրերի իրականացումը՝ նշելով, որ այսօր մեկ գերմանացի ուսանող պրակտիկա է անցնում ՀՀ Ազգային ժողովում:
Խոսելով երկկողմ հարաբերություններից՝ հայ խորհրդարանականները բարձր են գնահատել անցած քսան տարիների ընթացքում տարբեր ոլորտներում Գերմանիայի ցուցաբերած աջակցությունը: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել նպաստելու հայ-գերմանական խորհրդարանական հարաբերությունների հետագա խորացմանը:
Հանդիպման ընթացքում Արտակ Զաքարյանը խոսել է Հայաստանի կողմից վարվող արտաքին քաղաքականության մի շարք առանձնահատկություններից, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրից, սահմանային միջադեպերի անթույլատրելիությունից, Ադրբեջանի ապակառուցողական գործողություններից:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին՝ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը կաեւորել է արտերկրի իրենց խորհրդարանականների բարոյական աջակցությունն ու մասնակցությունը ապրիլյան հիշատակի միջոցառումներին՝ հույս հայտնելով, որ Բունդեսթագից եւս կլինի ներկայացուցչական պատվիրակություն: Ըստ Արտակ Զաքարյանի՝ ցեղասպանությունների դատապարտումը կարեւոր քայլ է դրանց կանխարգելման, մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործություններ թույլ չտալու համար:
Հայ եւ գերմանացի խորհրդարանականները քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:

20 ноября руководитель парламентской группы дружбы Армения – Германия А.Давтян и председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретились с с делегацией во главе с депутатом Бундестага Германии Клаусом-Петером Флосбахом. На встрече присутствовал Чрезвычайный и Полномочный Посол ФРГ в РА Райнер Морель.
Г-н Флосбах отметил, что они прибыли в Армению с целью выбора участников программы “Международная парламентская стипендия”. Программа действует в РА с 1998 г. и дает возможность студентам из Армении пройти практику в Бундестаге Германии. Немецкий депутат сообщил также, что уже выбраны 3 армянских участника.
Руководитель парламентской группы дружбы Армения – Германия А.Давтян, приветствуя гостей в парламенте, подчеркнул важность реализации подобных программ с точки зрения развития армяно-германских научно-образовательных связей, заметив, что ныне один немецкий студент проходит практику в Национальном Собрании РА.
Говоря о двусторонних отношениях, армянские парламентарии высоко оценили содействие Германии в различных сферах за истекшие двадцать лет. Стороны выразили готовность способствовать дальнейшему углублению армяно-германских парламентских отношений.
В ходе встречи председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян коснулся ряда особенностей проводимой РА внешней политики, Нагорно-Карабахской проблемы,   недопустимости пограничных инцидентов и деструктивной деятельности Азербайджана.
Обратившись к 100-й годовщине Геноцида армян, А.Закарян подчеркнул важность моральной поддержки и участия парламентариев других стран в апрельских памятных мероприятиях 2015 года, выразив надежду, что от Бундестага также прибудет представительная делегация. По Закаряну, осуждение геноцидов – важный шаг к их предупреждению, недопущению тяжелейших преступлений против человечества.