ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահի հետ
Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Կլոդ Բարտոլոնը նոյեմբերի 24-ին ընդունել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ նշել, որ Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունները առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում: Նրա խոսքով՝  այդ հանգամանքը պայմանավորված է միջազգային ասպարեզում Ֆրանսիայի ծանրակշիռ դերով, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ձեւաչափում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր լինելու փաստով: Գալուստ Սահակյանը հանդիպման ընթացքում փաստել է, որ Ֆրանսիայի հետ միջպետական հարաբերությունների զարգացման հարցում լուրջ գործոն են նաեւ երկու ժողովուրդների պատմամշակութային բազմադարյան կապերը: «Անհնար է անտեսել նաեւ այն փաստը, որ Ֆրանսիան աշխարհում առաջին երկիրն է, որը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է օրենքի ուժով»,- նշել է Գալուստ Սահակյանը: Խոսելով միջխորհրդարանական համագործակցության մասին՝ ԱԺ նախագահը մասնավորապես նշել է. «Երկու երկրների միջեւ միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում կարեւոր դերակատարություն ունի միջխորհրդարանական սերտ համագործակցությունը: Այս առումով հարկ եմ համարում ընդգծել Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի խորհրդարաններում ձեւավորված հայ-ֆրանսիական բարեկամական խմբերի արդյունավետ գործունեությունը»:
Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Կլոդ Բարտոլոնը շնորհակալություն է հայտնել Գալուստ Սահակյանին աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվելու համար: Խոսելով երկկողմ հարաբերությունների մասին՝ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է Ֆրանսիայում հայկական մեծ համայնքի առկայությունը՝ բաղկացած շուրջ կես միլիոն հայերից: Կլոդ Բարտոլոնը վերահաստատել է այն միտքը, որ Արցախյան հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով՝  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով:
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահին հրավիրել է Հայաստան՝ մասնակցելու 2015 թվականի ապրիլին կայանալիք միջոցառումներին:
Նույն օրը ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը Փարիզում մասնակցել է «Հայաստանը՝ որպես մուտք դեպի Եվրասիական տնտեսական միության շուկա»  խորագրով տնտեսական համաժողովին:

24 ноября Председатель Национального Собрания Франции Клод Бартолон принял делегацию, возглавляемую Председателем НС РА Г.Саакяном. Спикер армянского парламента поблагодарил за теплый прием и отметил, что отношения с Францией занимают особое место во внешнеполитической повестке Армении. По его словам, это обусловлено весомой ролью Франции на международной арене, а также фактором страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ по урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта. В ходе встречи Г.Саакян констатировал, что в развитии с Францией межгосударственных отношений серьезным аргументом являются и многовековые историко-культурные связи двух народов. «Невозможно также игнорировать факт, что Франция – первая в мире страна, признавшая Геноцид армян силой закона», - подчеркнул Г.Саакян. Говоря о межпарламентском сотрудничестве, Председатель НС РА, в частности, отметил: «В развитии межгосударственных отношений двух стран важную роль играет тесное межпарламентское сотрудничество. В этом плане считаю нужным выделить эффективную деятельность сформировавшихся в парламентах Армении и Франции групп армяно-французской дружбы».
Председатель НС Французской Республики Клод Бартолон поблагодарил Г.Саакяна за рабочий визит во Францию. Говоря о двусторонних отношениях, спикер французского парламента отметил наличие крупной армянской общины во Франции – почти в полмиллиона человек. Клод Бартолон подтвердил, что Арцахский конфликт должен быть решен мирным путем, в рамках МГ ОБСЕ.
В завершение встречи глава НС РА Г.Саакян пригласил Председателя НС Франции в Армению – на проводимые в апреле 2015 г. мероприятия.
В тот же день Председатель НС Г.Саакян принял участие в Париже в экономическом форуме под девизом «Армения как выход на рынок Евразийского экономического союза».