ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է ՀՀ-ում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսի հետ
Նոյեմբերի 25-ին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսի հետ:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել հայ եւ հույն ժողովուրդների դարերի պատմություն ունեցող բարեկամությունը` կարեւորելով Հունաստանի հավասարակշռված պաշտոնական դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում: Զրուցակիցները երկու երկրների եւ ժողովուրդների հարաբերություններում կարեւորել են միջխորհրդարանական կապերի սերտացումն ու զարգացումը` առանձնահատուկ նշանակություն տալով պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությանը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին` ԱԺ փոխնախագահը Հունաստան-Հայաստան բարեկամական խմբին հրավիրել է մասնակցելու ոգեկոչման միջոցառումներին: Ավելին` պարոն Շարմազանովն առաջարկել է Հունաստանի խորհրդարանում կազմակերպել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ լուսանկարների ցուցադրություն: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանն անելու է ամենը` մարդկության դեմ իրագործված ոճիրները դատապարտելու համար: Հունաստանի դեսպանը ողջունել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդեսի անցկացումը:
Խոսելով ԼՂ հակամարտության մասին` ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը խնդրի կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների ձեւաչափով: Էդուարդ Շարմազանովը դատապարտել է ադրբեջանական կողմի` տարածաշրջանում անվտանգությանն ու կայունությանը սպառնացող քաղաքականությունը:
Հունաստանի դեսպան Իոաննիս Տայիսն ընդգծել է, որ Հունաստանը եւս ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով, Մինսկի խմբի ձեւաչափով: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության հարցին` նա այն որակել է որպես մեծ հանցագործություն ժամանակակից պատմության մեջ:

NA Vice President Eduard Sharmazanov Meets with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece to the RA Ioannis Tayis
On November 25 the RA National Assembly Vice President Eduard Sharmazanov met with Ioannis Tayis, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece to the Republic of Armenia.
The NA Vice President Eduard Sharmazanov has highly assessed the friendship of centuries-old history of the Armenian and Greek peoples, highlighting the balanced official position of Greece in the NK conflict settlement. In the relations of two countries and nations the interlocutors highlighted the rapprochement and the development of the inter-parliamentary relations, giving special importance to the activity of the parliamentary friendship groups.
Touching upon the Centennial of the Armenian Genocide the NA Vice President invited the Greece-Armenia Friendship Group to take part in the remembrance events. Moreover, Mr Sharmazanov proposed the Ambassador to organize exhibition of the photos on the Armenian Genocide in the Hellenic Parliament. He underlined that Armenia would do its best to condemn the crimes committed towards humanity. The Ambassador of Greece welcomed the holding of the exhibition dedicated to the Armenian Genocide.
Talking about the NK conflict the NA Vice President has noted that Armenia sees the settlement of the problem exclusively through peaceful means, in the format of the OSCE Minsk Group three Chairs. Eduard Sharmazanov has condemned the policy of the Azerbaijani side threatening the security and stability in the region.
The Ambassador of Greece Ioannis Tayis has underscored that Greece also sees the settlement of the NK conflict exclusively through peaceful means, in the Minsk Group format. Touching upon the Armenian Genocide issue he has qualified it as a big crime in the modern history.