Դեկտեմբերի 8-ին ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ անցկացվել են խորհրդարանական լսումներ «Աշխարհն առանց ցեղասպանությունների» խորագրով` նվիրված ցեղասպանությունների իրավական հարցերին:
Լսումները նպատակաուղղված էին ցեղասպանության՝ որպես մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործության դատապարտմանն ու կանխարգելմանը, ցեղասպանությունների ժխտողականության դեմ պայքարի հրամայականին, ինչպես նաեւ հետեւանքների վերացման իրավական հիմնախնդիրներին:
Լսումներին մասնակցել են ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ, կառավարության ներկայացուցիչներ, պատվավոր հյուրի կարգավիճակով ներկա է եղել Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորին:
Լսումերին մասնակցել եւ զեկույցներով հանդես են եկել սփյուռքի երկու կառույցների՝ Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի եւ Եվրոպական հրեական խորհրդարանի պատվիրակություններն իրենց ղեկավարների գլխավորությամբ: Ելույթներ են ունեցել նաեւ Հայ Դատի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչները, հայկական ավանդական կուսակցությունների, ակադեմիական եւ գիտական շրջանակների հայտնի մասնագետներ, իրավագետներ, ՀՀ-ում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների, քաղաքացիական հասարակության կառույցների ներկայացուցիչներ:
Զեկույցներում, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը եւ Հոլոքոստին, արծարծվել են տարբեր պատմական ժամանակահատվածներում իրականացված այդ հանցագործությունների պատմական եւ քաղաքական փոխկապվածության եւ փոխպայմանավորվածության հարցերը:
Հնչեցված ելույթներում մասնավորապես քննարկվել են Հայոց ցեղասպանության համար Թուրքիայի միջազգային իրավական պատասխանատվության կիրառելի իրավունքի իրացմանն առնչվող խնդիրները: Անդրադարձ է կատարվել ցեղասպանությունների ժխտողականության դեմ պայքարին, ներկայացվել են մի շարք պետություններում այդ հանցագործության ժխտման համար պատասխանատվություն նախատեսող օրենսդրության արդի կանոնակարգումները եւ քննարկվել են ժխտողականության հարցում առկա հիմնական մարտահրավերները: Վերլուծվել է ցեղասպանությունների հետեւանքների վերացման հարցում առկա միջազգային փորձը եւ դրանց հնարավոր լուծումների կիրառման կառուցակարգերը:
Որպես ցեղասպանական քաղաքականության իրականացման հիմքեր՝ մատնանշվել են եւ դատապարտվել կրոնական եւ էթնիկ անհանդուրժողականության, խտրականության, այլատյացության, ռասիզմի եւ հակասեմիթականության զանազան դրսեւորումներ:

8 декабря по инициативе Постоянной комиссии НС по внешним сношениям состоялись парламентские слушания на тему “Мир без геноцидов”.
Целью слушаний являлись осуждение и предотвращение геноцида как преступления против человечества,  целенаправленная борьба против отрицания геноцидов, а также правовые вопросы ликвидации последствий.
В парламентских слушаниях участвовали депутаты НС, представители правительства, в качестве гостя также присутствовал вице-президент Восточной Республики Уругвай, председатель Сената  Данило Астори.
В слушаниях выступили с докладами делегации во главе с руководителями из двух международных организаций диаспоры – Всемирного Армянского Конгресса и Европейского Еврейского Парламента. С докладами выступили представители офиса “Ай Дата” в Армении и армянских традиционных партий, известные в академических и ученых кругах деятели, юристы, представители проживающих в РА национальных меньшинств, а также организаций гражданского общества.
В докладах, в контексте Геноцида армян и Холокоста, освещались вопросы исторической и политической взаимосвязи и взаимообусловленности этих преступлений, осуществленных в разные исторические периоды.
В озвученных докладах, в частности, обсуждались задачи, связанные с применением правовых механизмов для привлечения Турции к международной правовой ответственности за Геноцид армян. Были подняты темы, касающиеся борьбы против отрицания геноцидов, современного регламентирования законодательств ряда стран, которые предусматривают привлечение к ответственности за отрицание данных преступлений, а также обсуждены основные существующие вызовы в вопросе отрицания. Проанализированы имеющийся международный опыт и наработки применения возможных решений в деле ликвидации последствий геноцидов.
В качестве основ осуществления геноцидной политики были отмечены и осуждены различные проявления религиозной и этнической нетерпимости, дискриминации, ксенофобии, расизма и антисемитизма.