Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլունի հետ:
Շնորհավորելով դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ հաջողություն մաղթելով՝ Արտակ Զաքարյանը հույս է հայտնել, որ դեսպանի պաշտոնավարման ընթացքում երկկողմ հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ:
Կարեւորելով երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական հարաբերությունները՝ կողմերն ընդգծել են միջխորհրդարանական կապերը խորացնելու, խորհրդարանական գործընկեր հանձնաժողովների համագործակցության համար նոր ծրագրեր իրականացնելու, երկու երկրների քաղաքների միջեւ կապերը զարգացնելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի՝ ԵՏՄ անդամակցությանը, 2015 թ.-ին Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների անցկացմանը, ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, երկու երկրների միջեւ մի շարք ոլորտներում սոցիալական եւ տնտեսական ծրագրերի իրականացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դեսպան Թիան Էրլունը վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի հնարավորը՝ ավելի զարգացնելու եւ խորացնելու երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները:

9 декабря председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом КНР в РА Тянем Эрлуном.
Поздравив посла с назначением и пожелав успехов, А.Закарян выразил надежду, что за время его работы в Армении двусторонние отношения еще более окрепнут.
Подчеркнув важность существующих между двумя странами дружественных отношений, стороны особо выделили необходимость углубления межпарламентских связей, реализации новых программ для сотрудничества партнерских комиссий, развития связей между городами двух стран.
В ходе встречи стороны обратились к членству РА в ЕАЭС, проведению мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян, мирному урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы, осуществлению между двумя странами социальных и экономических программ в ряде сфер.
Поблагодарив за прием, посол Тянь Эрлун заверил, что в ходе своей дипмиссии сделает все возможное для еще большего развития и углубления существующих между двумя странами отношений.