Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլունի հետ:
Շնորհավորելով դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ հաջողություն մաղթելով՝ Արտակ Զաքարյանը հույս է հայտնել, որ դեսպանի պաշտոնավարման ընթացքում երկկողմ հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ:
Կարեւորելով երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական հարաբերությունները՝ կողմերն ընդգծել են միջխորհրդարանական կապերը խորացնելու, խորհրդարանական գործընկեր հանձնաժողովների համագործակցության համար նոր ծրագրեր իրականացնելու, երկու երկրների քաղաքների միջեւ կապերը զարգացնելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի՝ ԵՏՄ անդամակցությանը, 2015 թ.-ին Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների անցկացմանը, ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, երկու երկրների միջեւ մի շարք ոլորտներում սոցիալական եւ տնտեսական ծրագրերի իրականացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դեսպան Թիան Էրլունը վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի հնարավորը՝ ավելի զարգացնելու եւ խորացնելու երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները:

On December 9 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan met with Tian Erlong, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China.
Congratulating the Ambassador on the occasion of assuming the post and wishing success, Artak Zakaryan expressed hope that during the Ambassador’s tenure the bilateral relations would continue to develop.
Highlighting the friendly relations existing between the two countries the sides underlined the necessity of deepening the inter-parliamentary relations, implementing new programmes for cooperation of the parliamentary partner committees and developing the ties between the cities of the two countries.
In the course of the meeting the parties touched upon Armenia’s accession to the EEU, the holding of the events dedicated to the Centennial of the 1915 Armenian Genocide, the peaceful settlement of the NK problem, the implementation of the social and economic programmes in a number of spheres between the two countries.
Thanking for the reception the Ambassador Tian Erlong assured that during his tenure he would do his best to develop and deepen the relations existing between the two countries.