Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Էլինար Վարդանյանի նախագահությամբ կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ Հայաստանի Հանրապետության կողմից Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի «Քաղաքական բանտարկյալի սահմանումը» թիվ 1900 բանաձեւի կատարման վերաբերյալ:
Բացման խոսքում Էլինար Վարդանյանը շնորհավորել է ներկաներին մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ: Նա նշել է, որ խորհրդարանական լսումները ոլորտի գործունեության առանցքային խնդիրներին ու բարեփոխումներին անդրադառնալու եւ կարեւորագույն հարցեր բարձրացնելու կարեւոր հարթակ ու հնարավորություն են:
Հանձնաժողովի անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանն իր ելույթում անդրադարձել է 1900 բանաձեւի սահմանումներին ու ենթաբաժիններին, մարդու իրավունքների ոտնահարման հիմնախնդիրներին,Հայաստանում դատավարությունների անցկացմանն ու կայացրած վճիռներին: Պատգամավորը նշել է որ անընդունելի է քաղբանտարկյալ եզրույթը եւ 21-րդ դարում քաղաքական հայացքների համար հետապնդելու դեպքերը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արման Թաթոյանը ներկայացրել է միջազգային տարբեր կազմակերպությունների առաջարկած բնորոշումները 1900 բանաձեւի վերաբերյալ: Բանախոսը նշել է, որ «Քաղաքական բանտարկյալի» սահմանումը արտահայտում է այս հարցում տվյալ երկրի խորհրդարանի քաղաքական տեսակետը:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը ամփոփիչ խոսքում շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ քննարկման համար` նշելով, որ ելույթներում եւ հարցադրումներում հնչած դիտողություններն ու առաջարկները դրական նշանակություն կունենան բանաձեւի իրականացման համար:

On December 10 the RA National Assembly Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs moderated by the Chair Elinar Vardanyan organized parliamentary hearings on the fulfillment of the Resolution N 1900 “On Definition of Political Prisoner” of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) by the Republic of Armenia.
In her opening speech Elinar Vardanyan congratulated the attendees on the occasion of International Human Rights Day. She has noted that the parliamentary hearings will touch upon key issues and reforms of the activities of the sphere and will serve as an important platform and opportunity for raising the most crucial issues.
The Committee member Alexander Arzumanyan in his speech has touched upon the definitions and subdivisions of the Resolution N 1900, the problems of human rights violation, the holding of hearings in Armenia and rendered judgments. The deputy has noted that the term ‘political prisoner’ and the cases of prosecution for political looks in the 21st century are inadmissible.
The RA Deputy Minister of Justice Arman Tatoyan has presented the characterizations proposed by different international organizations on the Resolution 1900. The speaker has noted that the definition of ‘political prisoner’ expresses the political viewpoint of the given country’s parliament on this issue.
The Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Elinar Vardanyan in her final speech thanked those present for the effective discussion, noting that the remarks and recommendations voiced in the speeches and interpellations will be of positive importance for the fulfillment of the Resolution.