ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն՝ ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ, դեկտեմբերի 15-ին՝ ժամը 18.30-ին, հրավիրվել էր Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: Հիշեցնենք, որ Ժամը 18.30-ի դրությամբ գրանցվել էր 45 պատգամավոր: «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածի 5-րդ կետի համաձայն՝ պատգամավորների գրանցումը շարունակվել է 3 ժամ, որի ընթացքում եւս անհրաժեշտ թվով պատգամավորներ չեն գրանցվել:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը նիստը հայտարարել է չկայացած` քվորում չապահովելու պատճառով:

Under Article 70 of the RA Constitution, at the NA deputies’ initiative, on December 15 at 6:30 p.m. an extraordinary session of the RA National Assembly was convened according to the initiator’s established agenda. Let us remind that by 6:30 p.m. 45 deputies were registered. In accordance with paragraph 5 of Article 44 of the RA law NA Rules of Procedure, the deputies’ registration continued 3 hours, during which a necessary number of deputies were not registered.
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov announced the sitting not held due to the lack of quorum.