ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 19-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չառնեցկիի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրին` Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Եվրոպական միությունը եղել եւ շարունակում է մնալ Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից: ԵՄ-ի հետ Հայաստանի համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա, եւ Հայաստանը հաստատակամ է Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները շարունակաբար խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում: Ազգային ժողովի նախագահը վստահեցրել է, որ Հայաստանը վճռական է եվրոպացի գործընկերների հետ միասին ընդլայնելու եւ խորացնելու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացն` ուղղված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության շարունակական ամրապնդմանը: Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու որոշման վերաբերյալ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ այն պայմանավորված է աշխարհաքաղաքական իրողություններով եւ բխում է Հայաստանի շահերից: Խորհրդարանաի ղեկավարը հայտնել է նաեւ, որ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստը, որը տեղի է ունենալու Հայաստանում, անցկացվելու է ընդունված բոլոր չափանիշներին համապատասխան: Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ցավով նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակաբար ոչ միայն մերժում է միջազգային կազմակերպությունների նախաձեռնությունները, մասնավորապես շփման գծից դիպուկահարների հետքաշումը, պատահարների հետաքննման մեխանիզմների ստեղծումը, զինադադարի ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը, այլ հակառակը` իր ռազմատենչ հայտարարություններով եւ գործողություններով խոչընդոտում է ցանկացած նախաձեռնություն: «Խավիարային դիվանագիտությունը դարձել է Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը, կաշառակերության ստոր ճանապարհով այդ երկրի իշխանությունները փորձում են քաղաքակիրթ աշխարհում վերականգնել իրենց վարկաբեկված հեղինակությունը»,- մասնավորապես նշել է Գալուստ Սահակյանը:
ԵԽ փոխնախագահին 2015 թվականի ապրիլին հրավիրելով մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներին՝ Ազգային ժողովի նախագահը խոսել է նաեւ Թուրքիայի մասին, մասնավորապես նշելով` «Մի երկիր, որը պատրաստ չէ առերեսվել իր սեփական անցյալի, իր պատմության հետ, ժողովրդավարությունն այնտեղ չի կարող արմատապես հաստատվել»: Գալուստ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել Եվրոպական խորհրդարանին՝ 1987 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ ընդունելու համար եւ հույս հայտնել, որ 100-ամյակի նախաշեմին Եվրախորհրդարանը հանդես կգա համապատասխան հայտարարությամբ կամ բանաձեւով:
Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չառնեցկին շնորհակալություն է հայտնել բարձր ընդունելության համար: Նա նշել է, որ որպես փոխնախագահ՝ սա իր առաջին այցն է Հայաստանի Հանրապետություն եւ վստահեցրել է, որ այն կլինի շարունակական: Խորհրդարանի փոխնախագահը ցավով է նշել այն հանգամանքը, որ ի տարբերություն հայկական պատվիրակությանը՝ Ադրբեջանը հրաժարվել է մասնակցել Երեւանում կայանալիք Եվրանեսթի նիստին: Ռիչարդ Չառնեցկին վստահեցրել է, որ ԵԽ-ն պատրաստ է շարունակել համագործակցությունը Հայաստանի հետ մի շարք բնագավառներում:

19 декабря Председатель НС Г.Саакян принял в парламенте делегацию, возглавляемую вице-председателем Европарламента Р.Чарнецки. Приветствуя гостей, Г.Саакян отметил, что Евросоюз был и остается одним из важных партнеров Армении. Сотрудничество РА с ЕС опирается в первую очередь на  общую систему ценностей, и Армения последовательна в углублении и расширении отношений с Евросоюзом. Председатель НС заверил, что Армения полна решимости совместно с европейскими партнерами расширять и углублять процесс институциональных реформ, направленных на неустанное укрепление демократии, прав человека и верховенства закона. Относительно решения о членстве в ЕАЭС Г.Саакян отметил, что оно обусловлено геополитическими реалиями и исходит из интересов Армении. Глава парламента сообщил также, что четвертое пленарное заседание ПА Евронест, которое состоится в Армении, будет проведено по всем принятым стандартам. Говоря о мирном урегулировании Нагорно-Карабахской проблемы, Председатель НС Г.Саакян с сожалением отметил, что Азербайджан не только постоянно отклоняет инициативы международных организаций, в частности, отвод снайперов с линии соприкосновения, создание механизмов расследования инцидентов, шаги по укреплению режима перемирия, но, наоборот, своими воинственными заявлениями и действиями препятствует любой инициативе. “Икорная дипломатия стала государственной политикой Азербайджана, подлым путем подкупа власти этой страны пытаются восстановить в цивилизованном мире свою репутацию”, - отметил, в частности, Г.Саакян.
Приглашая вице-председателя Европарламента на мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян в апреле 2015 года, Председатель НС говорил также о Турции, в частности отметив: “В стране, не готовой встать лицом к лицу со своим собственным прошлым, своей историей, демократия не может укорениться”. Г-н Саакян выразил признательность Европарламенту за принятие в 1987 г . резолюции, признающей Геноцид армян, и выразил надежду, что в преддверии 100-летия Европарламент выступит с соответствующим заявлением или резолюцией.
Вице-председатель Европарламента Р.Чарнецки поблагодарил за высокий прием. Он отметил, что это его первый визит в РА в качестве вице-председателя, и заверил, что подобные визиты состоятся и впредь.  Вице-председатель с сожалением заметил, что, в отличие от армянской делегации, Азербайджан отказался от участия в заседании Евронест в Ереване. Р.Чарнецки заверил, что Европарламент готов продолжать сотрудничество с Арменией в ряде сфер.