Գալուստ Սահակյանի ամանորյա շնորհավորական ուղերձը
հերթական անգամ գտնվում ենք հին ու նոր տարիների սահմանագծում, որի մի կողմում պատմություն դարձող նորագույն անցյալի գնահատականն է, մյուսում` նոր ակնկալիքները:
2014 թվականը փորձության, փորձառության ու ձեռքբերման եւս մեկ փուլ էր մեր բազմափորձ ժողովրդի եւ Հայաստանի երրորդ հանրապետության համար: Այն վերստին հավաստեց, որ մեր հաղթանակները շարունակական են եւ ոչ միայն ռազմի դաշտում:
2014 թվականին պետությունը ձգտեց առավելագույնս համադրել հնարավորություններն ու ցանկությունները, իսկ հասարակությունը` առավելագույնս իրացնել իր քաղաքացիական իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները: Շատ կարեւոր է, որ բոլորիս գործողությունների նպատակետերը նույնն էին` մրցունակ պետություն եւ զարգացած հասարակություն, երկրի հզորացում եւ ժողովրդի կենսամակարդակի բարելավում: Սրանք այն նպատակներն են, որ միշտ մեր տեսադաշտում են, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի օրակարգում: Այդ օրակարգն իր արդիականությունը չի կորցնելու նաեւ 2015 թվականին:
2015 թվականին լրանում է Հայաստանի անկախության հռչակագրի 25- ամյակը, հռչակագիր, որը ողջ ժողովրդի անունից ընդունել է հայոց խորհրդարանը: Այս ընթացքում մենք ապացուցել ենք, որ մեզ համար ինքնիշխանությունը խորը բովանդակություն ունեցող կենսաձեւ է: Եւ այսօր մեզնից որեւէ մեկն իրավունք չունի անգամ կասկածի նշույլ դնել իր հետադարձ հայացքի մեջ, առավել եւս` առաջ նայելու դեպքում: Ոչ միայն չպետք է կասկածենք, այլեւ միասնական ուժերով մեր երկիրը հզորացնելով` ձեռք-ձեռքի, ուս-ուսի առաջ քայլենք հայկական երկրորդ պետության` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիների հետ, մեզնից երբեք չբաժանվող, մեր հոգսի եւ ուրախության անդավաճան մասնակիցների` սփյուռքի մեր հայրենակիցների հետ:
2015-ին լրանում է նաեւ Հայոց ցեղասպանության մեկ դարը: Մենք պարտավոր ենք ավելի միասնական ու համերաշխ լինել, որպեսզի իբրեւ պետություն ու ժողովուրդ ավելի ազդեցիկ դիրքերից, ավելի զորեղացած կարողանանք հասնել պատմական արդարության վերականգնմանը: Որպես ժողովուրդ` հաջողության կարող ենք հասնել այն դեպքում, երբ միմյանց հանդեպ լինենք հարգալից, հանդուրժող ու համբերատար, հոգատար ու արձագանքող, ապրենք առանց չարության ու թշնամանքի:
շնորհավորում եմ բոլորիդ Ամանորի եւ Սուրբ ծննդյան գալիք տոների առթիվ, շնորհավորում եմ նաեւ նրանց, ովքեր գտնվելով կամ բնակվելով Հայաստանից դուրս` երբեք չեն մոռանում հայրենիքի մասին:
Ի սրտե մաղթում եմ, որ յուրաքանչյուրն իր գործում հասնի հաջողության, որ յուրաքանչյուր ընտանիքում բարեկեցություն եւ ջերմություն լինի, որ ուրախությունը մշտապես այցելի ձեր օջախներ: Թող 2015 թվականը մեր ժողովրդին ու երկրին բերի հաջողություն, սեր, փոխըմբռնում եւ բազում երջանիկ օրեր:

В очередной раз находимся на рубеже старого и нового годов, по одну сторону которого оценка становящегося историей новейшего прошлого, по другую – новые ожидания.
2014 год был еще одним этапом испытаний, умножения опыта и достижений для нашего народа и третьей Республики Армения. Он вновь подтвердил, что наши победы последовательны, и не только на поле брани.
В 2014 году государство стремилось максимально совместить возможности и желания, а общество – максимально реализовать свои гражданские права и основополагающие свободы. Крайне важно, что главная цель всех наших действий одна: конкурентоспособное государство и развитое общество, сильная страна и повышение благосостояния народа. Эти цели всегда в поле нашего зрения, в том числе – в повестке дня Национального Собрания РА. Эта повестка не потеряет своей актуальности также в 2015 году.
В 2015 г . исполняется 25-летие Декларации о Независимости Армении – декларации, которую от имени всего народа принял армянский парламент.  За истекшее время мы доказали, что суверенитет для нас – имеющий глубокое содержание образ существования. И сегодня никто из нас не имеет права даже сомневаться, оглядываясь на прошлое, тем более – устремляя взгляд в будущее. Мы не только не должны сомневаться, но и совместными силами укреплять нашу страну: рука об руку, плечом к плечу шагать вперед вместе с гражданами второго армянского государства – Нагорно-Карабахской Республики, никогда не оставляющими нас, сопереживающими горести и радости нашими преданными   соотечественниками Спюрка (Диаспоры).
В 2015 году исполняется также столетие Геноцида армян. Мы обязаны быть более сплоченными и солидарными, чтобы как государство и народ с более прочных позиций, более сильными добиться восстановления исторической справедливости. Как народ можем достичь успеха лишь в том случае, если будем друг к другу уважительны, терпимы и заботливы, будем жить без злобы и вражды.
Поздравляю всех вас с наступающим Новым годом и Св.Рождеством, поздравляю также тех, кто, находясь и живя вне Армении, никогда не забывает о Родине.
Искренне желаю, чтобы каждый в своем деле достиг успехов, чтобы в каждой  семье были достаток и тепло, чтобы радость всегда посещала ваши очаги. Пусть 2015 год принесет нашему народу и стране успех, любовь, взаимопонимание и множество счастливых дней.