ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Կիպրոսի հայ համայնքի ներկայացուցչի հետ
Հունվարի 26-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Կիպրոսի Հանրապետության ներկայացուցիչների պալատի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Կիպրոսի հայ համայնքի ներկայացուցիչ, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Կիպրոսի պետական հանձնաժողովի համանախագահ Արտո Տավիթյանի հետ:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ անցկացվելիք միջոցառումներին: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է կիպրահայ համայնքի դերակատարությունը եւ նշել, որ ՀՀ-ն, Արցախը եւ Սփյուռքը պետք է միասնական լինեն թե Ցեղասպանության միջազգային դատապարտման, եւ թե Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային ճանաչման հարցում:
Զրուցակիցները քննարկել են Կիպրոսի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես անցկացնելու մանրամասները:

Вице-спикер НС.Шармазанов встретился с представителем армянской общины Кипра
26 января вице-спикер НС, сопредседатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и Палатой Представителей Республики Кипр Э.Шармазанов встретился с представителем армянской общины Кипра, сопредседателем государственной комиссии Кипра к 100-й годовщине Геноцида армян А.Тавитяном.
Приветствуя гостя, вице-спикер НС обратился к мероприятиям к 100-й годовщине Геноцида армян. В этом контексте Э.Шармазанов подчеркнул роль армянской общины Кипра и отметил, что РА, Арцах и Диаспора должны консолидироваться как в вопросе международного осуждения Геноцида, так и международного признания Нагорного Карабаха.