Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունվար 27-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ նախարարն այցի ընթացքում ոչ միայն հնարավորություն կունենա պաշտոնատար անձանց հետ քննարկելու հարցերի լայն շրջանակ, այլեւ ծանոթանալու մեր երկրի պատմամշակութային ժառանգությանը, ազգային սովորույթներին: Անդրադառնալով հայ-իրանական հարաբերություններին՝ նա կարեւորել է փոխշահավետ համագործակցության զարգացումը բոլոր բնագավառներում: Տնտեսական համագործակցության տեսանկյունից խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է երկկողմ նախագծերի, մասնավորապես Մեղրիի հէկ-ի եւ Հայաստան-Իրան էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի նախագծերի իրագործմանը: Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է նաեւ Հայաստանի մարզերի եւ Իրանի նահանգների միջեւ համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը:
Գալուստ Սահակյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Իրանի տարածքում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների համար: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանում միշտ բարձր են գնահատել Իրանի հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերած ԻԻՀ իշխանությունների ջերմ վերաբերմունքը: Անդրադառնալով երկու երկրների միջեւ առկա քաղաքական երկխոսությանը՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերն այդ հարցում: Խոսելով տարածաշրջանային վերջին զարգացումների մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել Իրանի Իսլամական Հանրապետության հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում:
Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ 2015 թվականի ապրիլին Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման միջոցառումներին կմասնակցի նաեւ ԻԻՀ բարձրաստիճան պատվիրակությունը:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, բարձր է գնահատել Ազգային ժողովի նախագահի դերակատարումը հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացման գործում: Նախարարը նշել է, որ Իրանի կառավարության առաջնահերթություններից է Հայաստանի հետ հարաբերությունների առավել զարգացումը եւ խորացումը:
Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների համագործակցությունը միջազգային տարբեր կառույցներում: Նա նշել է նաեւ, որ տարածաշրջանային խնդիրների հետ կապված Իրանի դիրքորոշումը չի փոխվել. հակամարտությունները պիտի լուծվեն խաղաղ բանակցային ճանապարհով: Իրանի ԱԳ նախարարը հույս է հայտնել, որ 2015 թվականին փոխայցելությունները կշարունակվեն՝ նպաստելով երկու ժողովուրդների բարեկամության եւ համագործակցության խորացմանը:

On January 27 the Speaker of the National Assembly Galust Sahakyan received the delegation led by the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran (IRI) Mohammad Javad Zarif. Welcoming the guests in the parliament, Galust Sahakyan expressed hope that during his visit the Minister not only would have an opportunity to discuss a wide scope of issues with the officials, but also to get acquainted with historical-cultural heritage, national customs of our country. Touching upon the Armenian-Iranian relations he highlighted the development of mutually beneficial cooperation in all spheres. In terms of economic cooperation the Head of the parliament referred to the bilateral projects, particularly, the implementation of Meghri hydro-electric power plant and Armenia-Iran third power line projects. The Speaker of the National Assembly also emphasized the expansion and deepening of the cooperation between the marzes of Armenia and states of Iran.
Galust Sahakyan expressed his gratitude for the works being done in preservation of the Armenian historical-cultural heritage in the territory of Iran. In the NA Speaker’s word, the warm attitude of the IRI authorities shown towards the Armenian community of Iran had always been highly appreciated in Armenia. Touching upon the existing political dialogue between the two countries Galust Sahakyan spotlighted the role of the parliamentary diplomacy in that issue. Talking about the regional latest developments the Speaker of the National Assembly highly assessed the balanced position of the Islamic Republic of Iran in the settlement of the Nagorno Karabakh problem.
Galust Sahakyan expressed hope that the IRI high-ranking delegation will also take part in the events of the remembrance of the Armenian Genocide victims in April 2015.
Thanking for the warm reception the Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif highly appreciated the role of the Speaker of the National Assembly in the development of the Armenian-Iranian relations. The Minister has noted that one of the priorities of the Iranian Government is developing and deepening of the relations with Armenia.
Mohammad Javad Zarif emphasized the cooperation of the parliamentary delegations of the two countries in different international structures. He also noted that regarding the regional problems the position of Iran had not been changed: the conflicts should not be solved through peaceful negotiations. The Foreign Minister of Iran expressed hope that in 2015 the mutual visits will continue promoting the friendship of the two peoples and deepening of cooperation.