Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունվար 27-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ նախարարն այցի ընթացքում ոչ միայն հնարավորություն կունենա պաշտոնատար անձանց հետ քննարկելու հարցերի լայն շրջանակ, այլեւ ծանոթանալու մեր երկրի պատմամշակութային ժառանգությանը, ազգային սովորույթներին: Անդրադառնալով հայ-իրանական հարաբերություններին՝ նա կարեւորել է փոխշահավետ համագործակցության զարգացումը բոլոր բնագավառներում: Տնտեսական համագործակցության տեսանկյունից խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է երկկողմ նախագծերի, մասնավորապես Մեղրիի հէկ-ի եւ Հայաստան-Իրան էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի նախագծերի իրագործմանը: Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է նաեւ Հայաստանի մարզերի եւ Իրանի նահանգների միջեւ համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը:
Գալուստ Սահակյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Իրանի տարածքում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների համար: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանում միշտ բարձր են գնահատել Իրանի հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերած ԻԻՀ իշխանությունների ջերմ վերաբերմունքը: Անդրադառնալով երկու երկրների միջեւ առկա քաղաքական երկխոսությանը՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերն այդ հարցում: Խոսելով տարածաշրջանային վերջին զարգացումների մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել Իրանի Իսլամական Հանրապետության հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում:
Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ 2015 թվականի ապրիլին Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման միջոցառումներին կմասնակցի նաեւ ԻԻՀ բարձրաստիճան պատվիրակությունը:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, բարձր է գնահատել Ազգային ժողովի նախագահի դերակատարումը հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացման գործում: Նախարարը նշել է, որ Իրանի կառավարության առաջնահերթություններից է Հայաստանի հետ հարաբերությունների առավել զարգացումը եւ խորացումը:
Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների համագործակցությունը միջազգային տարբեր կառույցներում: Նա նշել է նաեւ, որ տարածաշրջանային խնդիրների հետ կապված Իրանի դիրքորոշումը չի փոխվել. հակամարտությունները պիտի լուծվեն խաղաղ բանակցային ճանապարհով: Իրանի ԱԳ նախարարը հույս է հայտնել, որ 2015 թվականին փոխայցելությունները կշարունակվեն՝ նպաստելով երկու ժողովուրդների բարեկամության եւ համագործակցության խորացմանը:

27 января Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую министром иностранных дел Исламской Республики Иран (ИРИ) Мохаммадом Джавадом Зарифи. Приветствуя гостей в парламенте, Г.Саакян выразил надежду, что министр в ходе визита будет иметь возможность не только обсудить с официальными лицами широкий круг вопросов, но и ознакомиться с культурно-историческим наследием, национальными традициями нашей страны. Обратившись к армяно-иранским отношениям, он подчеркнул важность развития взаимовыгодного сотрудничества во всех сферах. В плане экономического сотрудничества глава парламента коснулся двусторонних проектов, в частности реализации проектов строительства Мегринской ГЭС и третьей линии электропередачи Армения – Иран. Председатель НС также выделил необходимость расширения и углубления сотрудничества между областями Армении и провинций Ирана.
Г.Саакян выразил свою признательность за проводимую работу по сохранению на территории Ирана армянского историко-культурного наследия. По словам спикера НС,   в Армении всегда высоко ценили теплое отношение властей Ирана к местной армянской общине. Обратившись к существующему между двумя странами политическому диалогу, Г.Саакян подчеркнул роль парламентской дипломатии в этом вопросе. Говоря о последних региональных развитиях, Председатель НС высоко оценил взвешенную позицию ИРИ в вопросе урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы.
Спикер НС выразил надежду, что в мероприятиях в апреле 2015 года по поминовению жертв Геноцида армян примет участие также высокая делегация ИРИ.
Министр иностранных дел ИРИ Мохаммад Джавад Зарифи, поблагодарив за теплый прием, высоко оценил роль Председателя НС в развитии армяно-иранских отношений. Министр отметил, что одним из приоритетов правительства Ирана является максимальное развитие и углубление отношений с Арменией.
Мохаммад Джавад Зарифи подчеркнул важность сотрудничества парламентских делегаций двух стран в различных международных структурах. Он также отметил, что позиция Ирана по региональным проблемам не изменилась – конфликты должны разрешаться путем мирных переговоров. Министр иностранных дел ИРИ выразил надежду на продолжение взаимных визитов в 2015 году, содействуя углублению дружбы и сотрудничества двух народов.