Փետրվարի 17-ին երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի ու ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Վրաստանի խորհրդարանի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Վոլոդյա Բադալյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, մեկ րոպե լռությամբ հարգել անմեղ զոհերի հիշատակը:
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլին վրաց ժողովրդի անունից մեկ անգամ եւս ցավակցություն է հայտնել հայ ժողովրդին 100 տարի առաջ տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ: «Ամեն ինչ պետք է անենք, որ ոչ միայն նման ողբերգությունները չկրկնվեն, այլեւ չլինեն պատերազմներ եւ աշխարհում տիրի խաղաղություն», -ասել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը: Նա նշել է, որ վրաց ժողովուրդը հայ ժողովրդի կողքին է թե տխրության, թե ուրախության պահերին:

On February 17 the delegation led by the Speaker of the Georgian Parliament David Usupashvili who had arrived in Armenia on a two-day official visit went to Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex accompanied by the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan and the member of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the Georgian Parliament Vladimir Badalyan.
The guests laid a wreath and flowers at the monument eternalizing the memory of the genocide victims and honoured in one-minute silence the memory of the innocent victims.
In the name of the Georgian people the Speaker of the Georgian Parliament David Usupashvili once again expressed his condolence to the Armenian people in connection with the tragedy occurred to the Armenian people 100 years ago. “We should do our utmost in order not only such tragedies aren’t repeated, but also there aren’t wars, and peace reigns in the world,” the Speaker of the Georgian Parliament said. He has noted that the Georgian people are next to the Armenian people both in the moments of sadness and joy.