Փետրվարի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ, Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի կառավարման խորհրդի նախագահ Գալուստ Սահակյանն այցելել է բուհ՝ հանդիպելու պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ:
Հանդիսավոր միջոցառմանը համալսարանի ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանը խորհրդարանի ղեկավարին հանձնել է Խաչատուր Աբովյանի անվան ոսկե մեդալ: «Համալսարանի բարձրագույն պարգեւին արժանանալը մեծ պատիվ է»,- իր խոսքում նշել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ու հավելել, որ այն պարտավորեցնող լինելուց բացի առանձնահատուկ խորհուրդ ունի: Օրենսդրի ղեկավարը, ողջունելով ներկաներին, ընդգծել է, որ պետության շարժիչ ուժը բուհական համակարգն է, իսկ Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը այն շտեմարանն է, որտեղ պատրաստվում են ապագա մանկավարժները: Իսկ որպես կառավարման խորհրդի նախագահ՝ Գալուստ Սահակյանն իր գործընկերներին ուղղված խոսքում եւս մեկ անգամ վերահաստատել է, որ իր համար ամենաբարձր պաշտոնը եղել եւ մնում է մանկավարժի կոչումն ու ընդգծել, որ համալսարանը գտնվելու է իր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում:
Նշենք, որ Աժ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ձեռնունայն չէր այցելել համալսարան: Խորհրդարանի ղեկավարը գիտության, կրթության ոլորտում ներդրած մեծ եւ բեղմնավոր գիտամանկավարժական գործունեության համար բուհի 15 դասախոսի պարգեւատրել է ԱԺ պատվոգրով:

17 февраля Председатель НС, председатель Совета управления Армянского государственного педагогического университета (АГПУ) Г.Саакян посетил вуз – для встречи с профессорско-преподавательским составом.
На торжественном мероприятии ректор АГПУ Р.Мирзаханян вручил спикеру парламента Золотую медаль имени Х.Абовяна. “Большая честь удостоится высшей награды университета”, - отметил в своем слове Г.Саакян и добавил, что это не только обязывает, но и весьма символично. Глава законодательного органа, приветствуя присутствующих, подчеркнул, что движущей силой государства является вузовская система, а АГПУ – именно кузница будущих педагогов. Как председатель Совета управления вуза Г.Саакян в своем обращении к коллегам еще раз подтвердил, что для него самой высокой должностью было и остается звание педагога, и особо выделил, что университет будет находиться в центре его каждодневного внимания.
Председатель НС Г.Саакян наградил 15 преподавателей университета Почетной грамотой НС – за большой вклад в науку и образование и плодотворную научно-педагогическую деятельность.