Փետրվարի 25-ի ԱԺ քառօրյա նիստի սկզբում Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ուղերձ է հղել Սամվել Շահմուրադյանի 60-ամյակի կապակցությամբ: Ուղերձում մասնավորապես ասվել է.
այսօր լրանում է հայ մտավորականության լավագույն ներկայացուցիչներից մեկի՝ մեր վաղամեռիկ գործընկեր,Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, ազատամարտիկ, լրագրող եւ հրապարակախոս Սամվել Շահմուրադյանի ծննդյան 60-ամյակը:
Ցավալի է, որ նրա մասին ստիպված ենք խոսել անցյալ ժամանակով: Սակայն Սամվել Շահմուրադյանն իր կարճ, բայց հագեցած կենսագրությամբ միշտ ներկա ժամանակի մեջ է:
Վստահ եմ, որ բոլոր նրանք, ովքեր թեկուզ փոքր-ինչ ճանաչել են Սամվել Շահմուրադյանին, բնավ չեն կասկածում, որ նա որպես մտավորական ու հասարակական-քաղաքական գործիչ այսօր էլ կլիներ մեր երկրի արտաքին ու ներքին կյանքի ակտիվ մասնակիցներից մեկը եւ, իհարկե, սահմանային ու շփման գծի ամենաթեժ կետերում, այնտեղ, որտեղ նա 1992-ին զոհվեց մտավորականի, պատգամավորի եւ հայրենիքի պաշտպան ազատամարտիկի իր պարտքը կատարելիս:
Այդ պարտքը պարտավորություն չէր, ոչ էլ որեւէ գրված օրենքի պարտադրանք, բայց Սամվել Շահմուրադյանն իր ողջ կյանքի ընթացքում երբեք չէր անտեսում բարոյականության ու մարդասիրության, հայրենիքն ու պետությունը սիրելու չգրված, բայց բոլորի կողմից ընդունելի օրենքները: Այդ ամենի վրա էր խարսխված լրագրողի, գրողի եւ Գերագույն խորհրդի պատգամավորի նրա գործունեությունը: Այդ ամենի արդյունքում 1989-ին ծնվեց «Սումգայիթյան ողբերգությունը ականատեսների վկայություններով»  վերնագիրը կրող նրա օպերատիվ վավերագրությունը Սումգայիթի հայերի ցեղասպանության մասին, ծնվեց ականատեսների դեռ մխացող պատմությունների ու հիշողությունների հիման վրա եւ, որպես անմիջական վկայություն-ուղերձ, հասցեագրվեց քաղաքակիրթ մարդկությանը:
Այսօր Սամվել Շահմուրադյանը մեզ հետ չէ, սակայն մեզ հետ է նրա գործը եւ անունը: Թող որ մեր չխամրող հիշողությունը նրա մասին լինի մեր հարգանքի տուրքը մեր գործընկերոջը»:

Послание Председателя НС Г.Саакяна в связи с 60-летием С.Шахмурадяна
25 февраля перед началом четырехдневного заседания  Председатель НС Г.Саакян выступил с посланием в связи с 60-летием С.Шахмурадяна. В нем, в частности, сказано:
сегодня исполняется 60-летие одного из лучших представителей армянской интеллигенции, нашего рано ушедшего коллеги, депутата Верховного Совета, азатамартика, журналиста и публициста Самвела Шахмурадяна.
Больно, что о нем приходится говорить в прошедшем времени. Однако С.Шахмурадян своей короткой, но насыщенной биографией всегда присутствует в настоящем времени.
Уверен, что все те, кто хотя бы слегка знал С.Шахмурадяна, нисколько не сомневаются, что как интеллигент и общественно-политический деятель он и сегодня был бы одним из активных участников внешней и внутренней жизни нашей страны и, конечно же, в самых горячих точках границы и линии соприкосновения, там, где он погиб в 1992-м, исполняя свой долг интеллигента, депутата и защитника родины.
Этот долг не был обязанностью или обязательством в силу закона, но С.Шахмурадян в течение всей своей жизни никогда не игнорировал неписаные, но принятые всеми законы  нравственности и гуманности, любви к родине и государству. Именно на все это опиралась его деятельность журналиста, писателя и депутата Верховного Совета.   Именно в итоге всего этого в 1989 г. родилась его оперативная хроника под названием “Сумгаитская трагедия в свидетельствах очевидцев” – о геноциде армян Сумгаита, родилась на основе еще дымящихся историй и воспоминаний очевидцев и, как непосредственное свидетельство-послание, адресовано цивилизованному человечеству.
Сегодня С.Шахмурадян не с нами, но с нами его дело и имя. Пусть наша немеркнущая память о нем будет данью нашего уважения к коллеге”.