Փետրվարի 25-ի ԱԺ քառօրյա նիստի սկզբում Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ուղերձ է հղել Սամվել Շահմուրադյանի 60-ամյակի կապակցությամբ: Ուղերձում մասնավորապես ասվել է.
այսօր լրանում է հայ մտավորականության լավագույն ներկայացուցիչներից մեկի՝ մեր վաղամեռիկ գործընկեր,Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, ազատամարտիկ, լրագրող եւ հրապարակախոս Սամվել Շահմուրադյանի ծննդյան 60-ամյակը:
Ցավալի է, որ նրա մասին ստիպված ենք խոսել անցյալ ժամանակով: Սակայն Սամվել Շահմուրադյանն իր կարճ, բայց հագեցած կենսագրությամբ միշտ ներկա ժամանակի մեջ է:
Վստահ եմ, որ բոլոր նրանք, ովքեր թեկուզ փոքր-ինչ ճանաչել են Սամվել Շահմուրադյանին, բնավ չեն կասկածում, որ նա որպես մտավորական ու հասարակական-քաղաքական գործիչ այսօր էլ կլիներ մեր երկրի արտաքին ու ներքին կյանքի ակտիվ մասնակիցներից մեկը եւ, իհարկե, սահմանային ու շփման գծի ամենաթեժ կետերում, այնտեղ, որտեղ նա 1992-ին զոհվեց մտավորականի, պատգամավորի եւ հայրենիքի պաշտպան ազատամարտիկի իր պարտքը կատարելիս:
Այդ պարտքը պարտավորություն չէր, ոչ էլ որեւէ գրված օրենքի պարտադրանք, բայց Սամվել Շահմուրադյանն իր ողջ կյանքի ընթացքում երբեք չէր անտեսում բարոյականության ու մարդասիրության, հայրենիքն ու պետությունը սիրելու չգրված, բայց բոլորի կողմից ընդունելի օրենքները: Այդ ամենի վրա էր խարսխված լրագրողի, գրողի եւ Գերագույն խորհրդի պատգամավորի նրա գործունեությունը: Այդ ամենի արդյունքում 1989-ին ծնվեց «Սումգայիթյան ողբերգությունը ականատեսների վկայություններով»  վերնագիրը կրող նրա օպերատիվ վավերագրությունը Սումգայիթի հայերի ցեղասպանության մասին, ծնվեց ականատեսների դեռ մխացող պատմությունների ու հիշողությունների հիման վրա եւ, որպես անմիջական վկայություն-ուղերձ, հասցեագրվեց քաղաքակիրթ մարդկությանը:
Այսօր Սամվել Շահմուրադյանը մեզ հետ չէ, սակայն մեզ հետ է նրա գործը եւ անունը: Թող որ մեր չխամրող հիշողությունը նրա մասին լինի մեր հարգանքի տուրքը մեր գործընկերոջը»:

Message by the President of the National Assembly Galust Sahakyan on Samvel Shahmuradyan’s 60th Birth Anniversary
At the beginning of the February 25 NA four-day sittings the President of the National Assembly Galust Sahakyan sent a message on Samvel Shamuradyan’s 60th birth anniversary. The message particularly reads:
Today marks the 60th birth anniversary of one of the best representatives of the Armenian intelligentsia, our untimely dead colleague, deputy of the Supreme Council, freedom fighter, journalist and publicist Samvel Shamuradyan.
It is painful that we should talk in the past tense about him. However, Samvel Shahmuradyan in his short but full biography is always in the present tense.
I am confident that all those who have at least known Samvel Shahmuradyan a little do not doubt at all that he as an intellectual and public-political figure today will be one of the active participants of the foreign and inner life of our country, and of course, in the hottest lines of the border and contact line, where he died in 1992 while fulfilling his duty as an intellectual, deputy and freedom fighter defending the Motherland.
That duty was neither an obligation, nor a constraint of any written law but during his whole life Samvel Shahmuradyan never ignored the non-written but widely accepted laws of loving morality and humanity, the Motherland and state. And his activity of a journalist, writer and deputy of the Supreme Council was anchored on all this. And as a result of all that, in 1989 his operative documentary record about the genocide of the Sumgait Armenians entitled “The Sumgait Tragedy by the Eyewitnesses’ Testimony” was born based on the eyewitnesses’ smouldering stories and memories and, as a direct evidence-message, was addressed to the civilized mankind.
Today Samvel Shamuradyan is not with us but his work and name are. Let our sustained memory about him be a tribute to our colleague.”