Փետրվարի 26-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում Ազգային ժողով էին այցելել Աշտարակի համար 5 ավագ դպրոցի մի խումբ ուսուցիչներ եւ աշակերտներ:
Բաց դասը վարել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Խոսելով բարձրդասարանցիների հետ մանկավարժության, հայրենասիրական դաստիարակության, հայկական հին եւ միջնադարյան ուսումնական կենտրոնների մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է կիրթ, բանիմաց, հայրենասեր քաղաքացու դերը պետության կայացման, զարգացման գործում:
Ծավալված անկաշկանդ զրույցի ընթացքում աշակերտներն իրենց հետաքրքրող հարցերն են ուղղել ԱԺ փոխնախագահին, որոնց նա սիրով պատասխանել է:
Հարցերը վերաբերել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ու դատապարտմանն առնչվող խնդիրներին, Թուրքիայի վարած ժխտողական քաղաքականությանը, ՀՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումներին:
Հանդիպման ավարտին աշակերտները լուսանկարվել են Էդուարդ Շարմազանովի հետ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում:

On February 26 within the framework of the “Open Doors” programme a group of teachers and pupils of Ashtarak N 5 Senior School visited the National Assembly.
The NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov conducted the open lesson. Speaking with the senior school  pupils about pedagogy, patriotic upbringing, Armenian old and medieval educational centres, Eduard Sharmazanov highlighted the role of the well-bred, cognizant, patriotic citizen in the establishment and development of the state. During the unconstrained talk the pupils addressed questions concerning them to the NA Deputy Speaker, which he has kindly answered. The questions related to the problems regarding the recognition and condemnation of the Armenian Genocide, the denial policy pursued by Turkey and the constitutional reforms in the RA.
At the end of the meeting the pupils have been taken a photo with Eduard Sharmazanov in the Session Hall of the National Assembly.