ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը մարտի 4-ին հանդիպել է Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) գնահատման առաքելությամբ Հայաստանում գտնվող ՆԱՏՕ-ի Քաղաքական հարցերի եւ անվտանգության քաղաքականության ստորաբաժանման Հայաստանի հարցերով պատասխանատու Ստեֆեն Էլգերսմայի, ՆԱՏՕ-ի Հանրային դիվանագիտության ստորաբաժանման Հայաստանի պատասխանատու Դեսպինա Աֆենտուլիի եւ ՆԱՏՕ-ի գործընկերության ծրագրերի ավագ խորհրդատու Սվեյն Ամունդսենի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ Թեւան Պողոսյանը:
Ողջունելով հյուրերին` Կորյուն Նահապետյանը կարեւորել է Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների զարգացումը եւ նշել, որ այս հանդիպումը լավ հնարավորություն է` ինչպես քննարկելու հարցերի լայն շրջանակ, գնահատելու երկկողմ փոխգործակցության մակարդակը, դրա առանձին բաղադրիչների իրականացման ընթացքը, այնպես էլ քննարկելու գլոբալ եւ տարածաշրջանային անվտանգության հետ կապված բազմաթիվ խնդիրներ:
Բարձր գնահատելով Հայաստան-ՆԱՏՕ փոխհարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ Կորյուն Նահապետյանը նշել է, որ հանձնաժողովը առանձնակիորեն կարեւորում է բոլոր այն միջոցառումների իրականացումը, որոնք խորհրդարանական ձեւաչափով ընդգրկված են ԱԳԳԾ-ի շրջանակներում: Ներկայացվել են հանձնաժողովի օրենսդրական եւ վերահսկողական գործառույթները, բյուջետային գործընթացում հանձնաժողովի դերը, ապագայում ծրագրային բյուջետավորման անցնելու համատեքստում պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտների բյուջետային միջոցների առավել արդյունավետ օգտագործման հնարավորությունները: Անդրադարձ է կատարվել Հանձնաժողովի համագործակցությանը միջազգային տարբեր գործընկերների, մասնավորապես Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության ժնեւի կենտրոնի հետ համատեղ իրականացված տարբեր միջոցառումներին: Խոսելով 2014 Ուելսյան գագաթաժողովի արդյունքների մասին պարոն Նահապետյանը կարեւորել է ընդունվող հռչակագրերում ամբողջական եւ հավասարակշված մոտեցումների ներկայացման կարեւորությունը:
Պատգամավորի կողմից բարձրացվել են նաեւ ՆԱՏՕ-ի հետ ինստիտուցիոնալ, ժողովրդավարական եւ պաշտպանական բարեփոխումների բնագավառներում փոխգործակցության առկա մակարդակին, խաղաղապահ առաքելություններում ՀՀ մասնակցության դինամիկային վերաբերող հարցեր:
Անդրադառնալով սույն թվականի հունիսի 18-20-ը Հայաստանում ծրագրվող Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի անցկացման հետ կապված նախապատրաստական աշխատանքներին՝ Կորյուն Նահապետյանը հույս է հայտնել, որ սեմինարի ընթացքում ՆԱՏՕ-ն եւ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովը կապահովի բարձր ներկայացվածություն՝ ընդգծելով, որ թեեւ հայկական պատվիրակությունն ունի ընդամենը 3 անդամ, այդուամենայնիվ այն կարողանում է ակտիվորեն մասնակցել վեհաժողովի 5 հանձնաժողովներում իրականացվող բոլոր հանդիպումներին եւ քննարկումներին՝ արժանանալով վեհաժողովի ղեկավարության բարձր գնահատականին:
Նա անդրադարձել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ցեղասպանության ճանաչման շարունակական գործընթացին: Մասնավորապես, կարեւորվել է մարտի 3-ին Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության քաղաքական համաժողովի ընդունած բանաձեւը, որում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը վերահաստատել եւ դատապարտել է հայկական ցեղասպանության եւ հայ ժողովրդի բռնի տեղահանման փաստը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ ԼՂՀ հակամարտության ներկա փուլին՝ կարեւորելով այն, որ ՆԱՏՕ-ն ճանաչում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը՝ որպես հակամարտության կարգավորման համար գոյություն ունեցող միակ ձեւաչաչափը: Ներկայացվել են հակամարտության սրմանն ուղղված ադրբեջանական դիվերսիոն գործողությունների վերաբերյալ մտահոգությունները:
Պատգամավոր Թեւան Պողոսյանն անդրադարձել է հանձնաժողովի գործունեության թափանցիկության ապահովման, քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցությանն ուղղված միջոցառումներին, ՆԱՏՕ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի ԽՎ կողմից իրականացվող մասնագիտական վերապատրաստման միջոցառումներին ԱԺ պատգամավորներին եւ փորձագետներին ներգրավելու անհրաժեշտությանը: Նա նշել է, որ ինքը նույնպես լիահույս է Հայաստանում ծրագրվող առաջիկա Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի առնչությամբ եւ ակնկալում է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի կամ տեղակալի մասնակցությունը: Պատգամավորի կարծիքով՝ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման համար միայն Հայաստանի կողմից ակտիվ մասնակցությունը քիչ է, ՆԱՏՕ-ն եւս պետք է քայլերի շրջանակն ընդլայնի: Նա առանձնացրել է մի քանի խնդիրներ, որոնք առկա են երկկողմ հարաբերությունների տեսադաշտում, որոնցից են կիբերանվտանգությունը, հակաահաբեկչական պայքարում ուժերի համատեղումը:
Թեւան Պողոսյանը կարեւորել է Հայաստանի Հանրապետության եւ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների կողմից ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ այլ արժեքների ընդհանրությունը եւ այդ համատեքստում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման անհրաժեշտությունը:
Ստեֆեն Էլգերսման նույնպես բարձր է գնահատել ինչպես Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի իրականացման արդյունքները այնպես էլ ընդհնարապես իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը եւ խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասնակցությունը՝ նշելով, որ Հայաստանը չնայած չի գտնվում ՆԱՏՕ-ի ուշադրության կենտրոնում, այդուամենայնիվ գտնվում է Դաշինքի ընդլայնված տեսադաշտում: Նա բարձրացրել է նաեւ մի քանի այլ հարցեր, որոնք վերաբերում էին հանձնաժողովի կազմակերպած խորհրդարանական լսումներին բյուջետային գործընթացի իրականացմանը, հնարավոր սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում Ազգային ժողովի վերահսկողական լիազորությունների ավելացմանը:

On March 4 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs, the Head of the RA National Assembly Delegation to NATO Parliamentary Assembly (PA) Koryun Nahapetyan met with Steffen Elgersma, IPCD PASP, NATO IS, Despina Afentouli, Officer for NATO Public Diplomacy Division, Armenia country officer and Svein Amundsen, Senior Adviser on NATO Partnership Programs, NATO Liaison Office Georgia, being in Armenia with the assessment mission of Armenia-NATO Individual Partnership Action Plan (IPAP). The Member of the RA NA Delegation in NATO PA Tevan Poghosyan also took part in the meeting.
Welcoming the guests Koryun Nahapetyan has highlighted the development of Armenia-NATO relationship and has noted that this meeting is a good opportunity for discussing a wide scope of issues, evaluate the level of bilateral cooperation, the procedure of the implementation of its certain components, as well as discuss numerous problems regarding the global and regional security.
Highly assessing the current level of Armenia-NATO relations Koryun Nahapetyan has noted the Committee has especially highlighted the implementation of all events, which are included within the IPAP in the parliamentary format. The legislative and oversight functions of the Committee, the role of the Committee in the budgetary process, the possibilities of more effective use of the budgetary means of the defense and security spheres in the context of passing into program budgeting were presented. The Head of the RA National Assembly Delegation to NATO Parliamentary Assembly touched upon the Committee’s cooperation with different international counterparts, particularly, different events jointly implemented with the Geneva Center for Democratic Control of Armed Forces (DCAF). Talking about the results of Wales Summit 2014, Mr Nahapetyan emphasized the importance of presentation of complete and balanced approaches in the adopting declarations.
The deputies also raised issues regarding the current level of partnership in the spheres of institutional, democratic and defensive reforms with NATO and the dynamics of the RA participation in the peacekeeping missions.
Touching upon the preparatory works related to holding the Rose-Roth seminar being planned in Armenia on June 18-20, Koryun Nahapetyan has expressed hope that during the seminar the NATO and NATO PA will provide high representation, underlining that though the Armenian Delegation has only 3 members, nevertheless it can actively take part in all meetings and debates being implemented in 5 committees enjoying the high assessment of the Assembly.
He has also referred to continuous process of recognition of genocide ahead of the Armenian Genocide Centennial, in particular, he has highlighted the resolution adopted by the political forum of the European People’s Party (EPP) on March 3, where the EPP has reaffirmed and condemned the fact of the Armenian Genocide and the Armenians’ deportations.
The participants have also touched upon the current phase of the NKR conflict, spotlighting that the NATO recognizes the OSCE Minsk Group as an only format existing for the settlement of the conflict. They have presented the concerns on the Azerbaijani sabotage operations directed to the conflict escalation.
The deputy Tevan Poghosyan has referred to the events aimed at the provision of the transparency of the Committee’s activity, the cooperation with the civil society, the professional training being implemented by NATO PA, the necessity of involving the NA deputies and experts. He has noted that he is also full of hope in terms of the upcoming Rose-Roth seminar being planned in Armenia and expects the participation of the NATO Secretary General or his Deputy. In the deputy’s opinion, only the active participation of Armenia is little for the strengthening of bilateral relations, the NATO should enlargen the format of the steps. He has distinguished several problems, which are available in the horizon of the bilateral relations, as the cyber security and the combining of forces in the anti-terrorist struggle.
Tevan Poghosyan has emphasized the commonality of democracy, protection of human rights and other values by the Republic of Armenia and NATO member countries, and in that context the necessity of recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
Steffen Elgersma also has highly assessed the results of the IPAP implementation, as well as the procedure of the reforms underway and Armenia’s participation in the peacekeeping actions, noting that though Armenia is no at the center of NATO attention, nevertheless it is in the broadened horizon of the Alliance. He has also raised several which related to the implementation of the budgetary process to the parliamentary hearings organized by the Committee, the increase of the oversight authorities of the National Assembly as a result of possible constitutional reforms.