Մարտի 6-ին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից օրենքների նախագծերի փաթեթը: Հիշեցնենք, որ փաթեթով առաջարկվում է Հայաստանում ներդնել բյուջետավորման բարեփոխումների հայեցակարգ, ինչը ենթադրում է բյուջետային գործընթացի շրջանակում մեծածավալ տեղեկատվության տրամադրում օրենսդիր մարմնին:
Առաջարկվում էր ստեղծել փորձագետների աշխատանքային խումբ, որը պատգամավորներին, մշտական հանձնաժողովներին, խմբակցություններին կտրամադրի մասնագիտական աջակցություն եւ տեղեկատվություն:
Հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը տեղեկացրել է, որ կառավարությունը ներկայացրել է երկու առաջարկ, որոնք քննարկվել են եւ ընդունվել:
Օրենքների նախագծերի փաթեթն ստացել է դրական եզրակացություն եւ կընդգրկվի մարտի 23-26-ի չորսօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում:

6 марта на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Г.Минасяна во втором чтении обсуждался пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон РА “Регламент НС” и смежные с ним законы. Пакетом предлагается внедрить в Армении концепцию реформ бюджетирования, что предполагает   в рамках бюджетного процесса предоставление законодательному органу всеобъемлющей информации.
Предлагается создать рабочую группу экспертов, которая будет предоставлять депутатам, постоянным комиссиям, фракциям профессиональную помощь и информацию.
Председатель комиссии Г.Минасян сообщил, что правительство представило два предложения, которые обсуждены и приняты.
Пакет проектов законов получил положительное заключение и будет включен в проект повестки дня четырехдневных заседаний 23-26 марта.