Մարտի 9-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը ընդունել է ՀՀ-ում Իսրայելի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Շմուել Մեիրոմին եւ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի եւ Ասիայի երկրների բաժնի ղեկավար Օդեթ Ժոզեֆին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Ազգային ժողովի եւ Կնեսետի միջեւ առկա հարաբերությունների զարգացումը եւ ակտիվացումը՝ նշելով, որ դրանք շատ պասիվ վիճակում են գտնվում: Հանձնաժողովի նախագահը նաեւ խոսել է երկու ժողովուրդներին կապող ընդհանրություններից՝ ընդհանուր պատմություն եւ խնդիրներ:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին` Արտակ Զաքարյանը հույս է հայտնել, որ ապրիլին Կնեսետի նորընտիր պատգամավորները՝ որպես Ցեղասպանություն ապրած ժողովրդի ընտրյալ ներկայացուցիչներ, կմասնակցեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի՝ Երեւանում կայանալիք հիշատակի եւ ոգեկոչման արարողություններին: ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորել է եւ 100-րդ տարելիցին ընդառաջ առավելեւս կարեւորում է բարեկամ երկրների վերաբերմունքը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի վերաբերյալ:
Հյուրերը եւս ընդգծել են հայ-իսրայելական խորհրդարանական հարաբերություններն ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու համագործակցությանը փոխադարձ կարեւորություն ունեցող տարբեր ոլորտներում: Օդեթ Ժոզեֆը հույս է հայտնել, որ նորընտիր Կնեսետը կակտիվացնի հայկական խորհրդարանի հետ հարաբերությունները:
Հյուրերը վերահաստատել են Արտակ Զաքարյանին՝ Իսրայել այցելելու իրենց հրավերը:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը նաեւ անդրադարձել է ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը եւ ակնկալիքներին, խոսել տարածաշրջանային խնդիրներից եւ Հայաստանում հրեական համայնքից:

On March 9 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan received Shmuel Meirom, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Israel to RA and Odette Joseph, Head of the Euro-Asia Division of the Ministry of Foreign Affairs of Israel.
Welcoming the guests Artak Zakaryan has highlighted the development and activation of the relations existing between the National Assembly and Kneset, noting that they are in a very passive state. The Committee Chairman has also spoken about the commonalities connecting the two peoples: common history and problems.
Touching upon the Armenian Genocide Centennial Artak Zakaryan expressed hope that in April the newly elected deputies of Kneset as elected representatives, who had survived genocide, would take part in the commemoration ceremonies to be held in Yerevan. The NA Standing Committee on Foreign Relations has noted that Armenia highlighted and moreover ahead of the Centennial highlights the attitude of the friendly countries towards the process of the Armenian Genocide recognition.
The guests also underlined the necessity of activating the Armenian-Israeli parliamentary relations, as well as expressing readiness to support the cooperation in different spheres of mutual importance. Odette Joseph expressed hope that the newly elected Kneset would activate its relations with the Armenian Parliament.
The guests reaffirmed to Artak Zakaryan their invitation to visit Israel.
The Committee Chairman also touched upon Armenia's membership to the EEU and the expectations, talked about regional problems and the Jewish community in Armenia.