Մարտի 9-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը ընդունել է ՀՀ-ում Իսրայելի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Շմուել Մեիրոմին եւ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի եւ Ասիայի երկրների բաժնի ղեկավար Օդեթ Ժոզեֆին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Ազգային ժողովի եւ Կնեսետի միջեւ առկա հարաբերությունների զարգացումը եւ ակտիվացումը՝ նշելով, որ դրանք շատ պասիվ վիճակում են գտնվում: Հանձնաժողովի նախագահը նաեւ խոսել է երկու ժողովուրդներին կապող ընդհանրություններից՝ ընդհանուր պատմություն եւ խնդիրներ:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին` Արտակ Զաքարյանը հույս է հայտնել, որ ապրիլին Կնեսետի նորընտիր պատգամավորները՝ որպես Ցեղասպանություն ապրած ժողովրդի ընտրյալ ներկայացուցիչներ, կմասնակցեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի՝ Երեւանում կայանալիք հիշատակի եւ ոգեկոչման արարողություններին: ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորել է եւ 100-րդ տարելիցին ընդառաջ առավելեւս կարեւորում է բարեկամ երկրների վերաբերմունքը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի վերաբերյալ:
Հյուրերը եւս ընդգծել են հայ-իսրայելական խորհրդարանական հարաբերություններն ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու համագործակցությանը փոխադարձ կարեւորություն ունեցող տարբեր ոլորտներում: Օդեթ Ժոզեֆը հույս է հայտնել, որ նորընտիր Կնեսետը կակտիվացնի հայկական խորհրդարանի հետ հարաբերությունները:
Հյուրերը վերահաստատել են Արտակ Զաքարյանին՝ Իսրայել այցելելու իրենց հրավերը:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը նաեւ անդրադարձել է ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը եւ ակնկալիքներին, խոսել տարածաշրջանային խնդիրներից եւ Հայաստանում հրեական համայնքից:

9 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Израиля в РА Ш.Меирома и руководителя отдела стран Европы и Азии МИД Израиля О.Жозефа.
Приветствуя гостей, А.Закарян подчеркнул важность развития и активизации нынешних отношений между НС и Кнессетом, отметив, что они в весьма пассивном состоянии. Председатель комиссии коснулся также связующих оба народ общностей – общей истории и общих проблем.
Обратившись к 100-й годовщине Геноцида армян, А.Закарян выразил надежду, что в апреле члены новоизбранного Кнессета, как избранники пережившего Холокост народа, примут участие в Ереване в церемониях поминовения жертв Геноцида армян.   Председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям отметил, что Армения осознавала и в канун 100-й годовщины в еще большей мере осознает важность отношения дружественных стран к процессу признания Геноцида армян.
Гости вновь подчеркнули необходимость активизации армяно-израильских отношений, а также выразили готовность содействовать сотрудничеству в различных взаимоважных сферах. Г-н Жозеф выразил надежду, что новоизбранный Кнессет активизирует отношения с армянским парламентом.
Гости подтвердили свое приглашение А.Закаряну посетить Израиль.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян также обратился к членству Армении в ЕАЭС, коснулся региональных проблем и еврейской общины в РА.