ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 9-ին Չեխիայի Հանրապետության Երաժշտության ազգային թանգարանում մասնակցել է Չեխիայի պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի հովանու ներքո «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդեսի պաշտոնական բացմանը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել Չեխիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը, Չեխիայի, Սլովակիայի եւ Հունգարիայի հայ համայնքների հոգեւոր հովիվ Բարսեղ վարդապետ Փիլավչյանը, Չեխիայի հոգեւոր առաջնորդ, Պրահայի արքեպիսկոպոս Կարդինալ Դոմինիկ Դուկան, Չեխիայի Պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոչեկը, Պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Զուզկա Բեբարովա-Ռույբրովան եւ Պատգամավորների պալատի Չեխիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Ռոբին Բյոհնիշը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, Չեխիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը, ինչպես նաեւ չեխական կողմի ներկայացուցիչները հանդես են եկել ելույթներով:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հայ եւ չեխ ժողովուրդների միջեւ բարեկամական կապերի ամրապնդման համար Չեխիայի հոգեւոր առաջնորդ, Պրահայի արքեպիսկոպոս Կարդինալ Դոմինիկ Դուկային, հայ-չեխական միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման, զարգացման եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում նշանակալի ավանդի համար Չեխիայի Պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Զուզկա Բեբարովա-Ռույբրովային եւ հայ-չեխական միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման եւ զարգացման գործում նշանակալի ավանդի համար Չեխիայի Պատգամավորների պալատի Չեխիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Ռոբին Բյոհնիշին պարգեւատրել է ՀՀ Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով:
Նշենք, որ ԱԺ պատվիրակության կազմում են ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը եւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը:

В Праге официально открылась выставка, посвященная Геноциду армян
9 марта делегация НС РА, возглавляемая вице-спикером Э.Шармазановым, приняла участие в официальном открытии в Национальном музее музыки Чешской Республики выставки “Освещение Геноцида армян на первых полосах мировой прессы”, организованной под эгидой Комиссии по вопросам ходатайств Палаты депутатов Парламента Чехии.
На открытии выставки присутствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Чехии Т.Сейранян, духовный пастырь армянских общин Чехии, Словакии и Венгрии архимандрит Барсег Пилавчян, духовный предводитель Чехии, архиепископ Праги кардинал Доминик Дука, заместитель председателя Палаты депутатов Чехии Ян Барточек, председатель Комиссии по вопросам ходатайств Палаты депутатов Чехии Зузка Бебарова-Руйброва и руководитель депутатской группы дружбы Чехия – Армения Палаты депутатов Робин Бьониш.
Вице-спикер НС РА Э.Шармазанов, Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Чехии Т.Сейранян, а также представители чешской стороны выступили с речами.
Вице-спикер НС РА Э.Шармазанов за весомый вклад в укрепление дружественных отношений между армянским и чешским народами, развитие армяно-чешских межпарламентских связей наградил Почетной медалью НС духовного предводителя Чехии, архиепископа Праги кардинала Доминика Дуку, председателя Комиссии по вопросам ходатайств Палаты депутатов Зузку Бебарову-Руйброву и руководителя депутатской группы дружбы Чехия – Армения Палаты депутатов Робина Бьониша.
Напомним, что в составе делегации НС депутат фракции АРФД А.Минасян и руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Г.Товмасян.