ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ելույթ-դասախոսությունը Պրահայի Կարլի համալսարանում
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 10-ին մասնակցել է Պրահայի Կարլի համալսարանում անցկացված «Ցեղասպանության հանցագործություն. իրավական եւ քաղաքական ասպեկտները» խորագրով գիտաժողովին, որտեղ հանդես է եկել ելույթ-դասախոսությամբ: Դասախոսությանը` ի թիվս պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի եւ ուսանողների, ներկա է եղել նաեւ Չեխիայում Թուրքիայի Հանրապետության դեսպան Ահմեթ Նեչատի Բիգալին` դեսպանության աշխատակիցների ուղեկցությամբ: Ստորեւ ներկայացնում ենք դասախոսությունը.
«Հարգարժան ակադեմիկոսներ, դեկաններ, պրոֆեսորներ, ուսանողներ, տիկնայք եւ պարոնայք,
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին մեկ ամիս է մնացել: Մեկուկես միլիոն հայ զոհ դարձավ մի հանցագործության, որն իր իրական անունը միայն տասնամյակներ անց գտավ: Ինչպես հավանաբար գիտեք, «ցեղասպանություն» եզրույթն առաջին անգամ օգտագործել է ծագումով հրեա լեհ իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինը 1944 թվականին: Այդ եզրույթով Լեմկինը ցանկանում էր նկարագրել 1915-ին Օսմանյան Թուրքիայում հայերի դեմ իրագործված վայրագությունները:
Դեռեւս 1911 թվականին Սալոնիկում «Իթթիհաթ վե Թերաքի» կուսակցության համագումարում որոշում կայացվեց բնաջնջել Օսմանյան Թուրքիայում ապրող հայերին: Երիտթուրքական պանթուրքիստական ծրագրերի իրականացման ճանապարհին գլխավոր խոչընդոտ էր համարվում քրիստոնյա բնիկ ազգաբնակչությունը, մասնավորապես հայերը: Թուրքերը պնդում են, թե այս ամենն իբր նախօրոք ծրագրված չի եղել. Առաջին աշխարհամարտի տարիներին տեղահանության հետեւանքով զոհվել են թե հայեր, թե թուրքեր:
Երբ սկսվեց Առաջին համաշխարհային պատերազմը, երիտթուրքական կառավարությունը, ջանալով պահպանել թուլացած Օսմանյան կայսրության մնացորդները, որդեգրեց պանթուրքիզմի քաղաքականությունը:
1915 թվականի ապրիլի 24-ին Կոստանդնուպոլսում 600 հայազգի մտավորականների, Օսմանյան խորհրդարանի անդամների, ինչպես նաեւ հասարակական գործիչների ձերբակալությամբ եւ սպանդով սկսվեց Օսմանյան Թուրքիայի կողմից նախապես ծրագրված եւ պետական մակարդակով իրագործված ոճրագործությունը, որը մարդկության պատմությանը հայտնի է որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն: Հանցագործությունը նպատակ ուներ հայրենազրկելու հայերին: Կոտորածներն ու էթնիկ զտումները միտված էին հայերի բնաջնջմանը, ինչպես նաեւ հայկական հազարամյա ժառանգության ոչնչացմանը:
Կցանկանայի նաեւ նշել, որ 1915 թվականի մայիսի 24-ին միաժամանակ հրապարակվեց Անտանտի երկրների (Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Ռուսաստան) կառավարությունների համատեղ պաշտոնական հռչակագիրը` Օսմանյան կայսրությունում հայերի կոտորածների եւ թուրքական կառավարության անդամների անձնական պատասխանատվության մասին: Այն 20-րդ դարում ընդունված առաջին պաշտոնական փաստաթուղթն էր, որն Օսմանյան Թուրքիայի կառավարության անդամներին հավաքականորեն եւ անձնապես պատասխանատու էր համարում նրանց կատարած հանցանքների եւ ոճրագործությունների համար:
1919 թվականին Օսմանյան Թուրքիայի Արտակարգ ռազմական դատարանը մահապատժի դատապարտեց Օսմանյան Թուրքիայի Ռազմական նախարար Էնվեր փաշային, Ներքին գործերի նախարար Թալեաթ փաշային, Ռազմածովային նախարար Ջեմալ փաշային, Կրթության նախարար Նազիմ փաշային եւ այլոց՝ մեղավոր ճանաչելով հայերի զանգվածային ոչնչացումը կազմակերպելու եւ իրականացնելու մեջ:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը վերջակետ չէ. այն միայն մի փուլի ավարտն է: Հարյուրամյակը կամփոփի պատմական մի ժամանակահատված եւ կազդարարի նոր փուլ արդարության վերականգնման պայքարում, որը կամրապնդվի ժխտողականության դեմ պայքարի նոր մեթոդներով:
Այսօր աշխարհի 22 երկիր արդեն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Այն առաջինը պաշտոնապես ճանաչել է Ուրուգվայը 1965 թվականին: Բոլորովին վերջերս Հարավային Դակոտան դարձավ ամերիկյան 43-րդ նահանգը, որը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել են այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Եվրոպայի Խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի մի քանի հանձնաժողովներ, Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհուրդը: Իսկ օրեր առաջ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունն ընդունեց մի բանաձեւ, որով դատապարտեց Հայոց ցեղասպանության եւ հայ ժողովրդի հայրենազրկման փաստը՝ Թուրքիային կոչ անելով ընդունել պատմությունը եւ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Դժբախտաբար, Թուրքիան շարունակում է ժխտողականության իր ավանդական քաղաքականությունը:
Մենք համոզված ենք, որ միայն ճանաչումն ու դատապարտումը կարող են կանխել հետագայում նման հանցագործությունների կրկնությունը: Ինչպես իրավացիորեն նշված է Հայոց ցեղասպանության մասին Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության բանաձեւում, ցեղասպանության ժխտումը, պատասխանատվությունից խուսափելու եւ իրականացված ոճրագործությունները մոռացության մատնելու կամ արդարացնելու փորձերը դատապարտելի են, քանի որ որակվում են որպես շարունակական հանցագործություն եւ նոր ցեղասպանություններ խրախուսելու միտում:
Հայոց ցեղասպանությունը եթե ճանաչվեր եւ դատապարտվեր, Հոլոքոստը միգուցե տեղի չունենար: Կարծում եմ` հիշում ենք 1930-ականներին Ադոլֆ Հիտլերի հայտնի հայտարարությունը. «Ով է այժմ հիշում հայերի բնաջնջման մասին»:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը բխում է բոլոր այն երկրների շահերից, որոնք իրենց համարում են ժողովրդավար եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության ջատագով: Այդ պայքարի ընթացքում մենք պետք է ասենք այլեւս երբեք ժխտողականությանը, այլեւս երբեք ցեղասպանությանը, այլեւս երբեք բոլոր հանցագործություններին մարդկության նկատմամբ:

Выступление-лекция вице-спикера НС Э.Шармазанова в пражском Карловом университете
10 марта вице-спикер НС Э.Шармазанов принял участие в проведенной в пражском Карловом университете научной конференции “Преступление геноцида: правовые и политические аспекты”. На лекции вице-спикера,   в числе профессорско-преподавательского состава и студентов, присутствовал также посол Турецкой Республики в Чехии Ахмет Нечат Бигали – в сопровождении сотрудников посольства. Ниже приводим текст лекции Э.Шармазанова:
“Многоуважаемые академики, деканы, профессора, студенты, дамы и господа!
До 100-летия Геноцида армян остался месяц. Полтора миллиона армян стали жертвами преступления, нашедшего свое подлинное название лишь десятилетия спустя. Как вы, видимо, знаете, термин “геноцид” впервые использовал в 1944 г. польский еврей Рафаэль Лемкин. Этим термином Лемкин хотел охарактеризовать зверства в отношении армян в 1915 г. в Османской Турции.
Еще в 1911 г. на съезде партии “Иттихад ве Тераки” было вынесено решение об уничтожении живущих в Османской Турции армян. Главным препятствием на пути осуществления младотурецких пантюркистских планов считалось христианское коренное население, в частности армяне. Турки утверждают, что все это не было запланировано заранее: мол, в годы Первой мировой войны в результате переселений погибли и армяне, и турки.
Когда началась Первая мировая война, младотурецкое правительство, стремясь сохранить остатки ослабевшей Османской империи, провозгласило политику пантюркизма.
24 апреля 1915 г. арестом и убийством в Константинополе 600 представителей армянской интеллигенции, членов османского парламента, а также общественных деятелей началось заранее спланированное Османской Турцией и осуществленное на государственном уровне преступление, которое известно в истории человечества как первый геноцид ХХ века. Злодеяние преследовало цель лишить армян родины. Погромы и этнические чистки были направлены на истребление армян, а также уничтожение тысячелетнего армянского наследия.
Хотел бы отметить, что 24 мая 1915 г. была опубликована совместная официальная декларация правительств государств Антанты (Великобритания, Франция, Россия) о резне армян в Османской империи и персональной ответственности членов турецкого правительства. Это был первый принятый в ХХ в. официальный документ, который считал членов турецкого правительства коллективно и персонально ответственными за свершенные ими злодеяния и преступления.
В 1919 г. Чрезвычайный военный суд Османской империи приговорил к смертной казни военного министра Османской Турции Энвера-пашу, министра внутренних дел Талеата-пашу, военно-морского министра Джемала-пашу, министра образования Назима-пашу и других, признав их виновными в организации и осуществлении массового уничтожения армян.
100-й годовщиной Геноцида армян не ставится точка: это только завершение одного этапа. Столетие завершит лишь исторический период и возвестит о новом этапе борьбы за восстановление справедливости, подкрепленной новыми методами борьбы против политики отрицания.
22 страны мира уже признали Геноцид армян. Его первым официально признал в 1965 г. Уругвай. Совершенно недавно Южная Дакота стала 43-м штатом США, официально признавшим Геноцид армян. Геноцид армян признали такие организации, как Совет Европы, Европарламент, несколько комиссий ООН, Всемирный Совет церквей. Днями раньше Европейская народная партия (ЕНП) приняла резолюцию, которой осудила факт Геноцида армян и депатриации армянского народа, призвав Турцию принять историю и признать Геноцид армян. К сожалению, Турция продолжает свою традиционную политику отрицания.
Мы убеждены, что только признание и осуждение способны предотвратить повторение подобных преступлений в будущем. Как справедливо отмечается в резолюции ЕНП о Геноциде армян, попытки отрицания геноцида, уклонения от ответственности и предания забвению или оправданию совершенных злодеяний предосудительны, поскольку квалифицируются как продолжающееся преступление и тенденция к поощрению новых геноцидов.
Если бы Геноцид армян был признан и осужден, возможно не произошел бы и Холокост. Полагаю, все мы помним известное заявление Адольфа Гитлера 1930-х годов: “Кто сейчас помнит об истреблении армян?”
Признание Геноцида армян исходит из интересов всех тех стран, которые считают себя демократическими и поборниками защиты прав человека. В ходе этой борьбы мы должны говорить нет - отрицанию, нет – геноциду, нет – всем преступлениям против человечества.