ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կմեկնի Բալթյան երկրներ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Էստոնիայի Հանրապետության խորհրդարանի փոխնախագահ Լայնե Ռանդյարվի, Լատվիայի Հանրապետության խորհրդարանի փոխնախագահ Անդրեյ Կլեմենտեւի եւ Լիտվայի Հանրապետության խորհրդարանի Լիտվա-Հայաստան միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավար Դանգուտե Միկուտենեի հրավերներով մարտի 11-17-ը պաշտոնական այցով կմեկնի Բալթյան երկրներ:
ԱԺ փոխնախագահը Էստոնիայի եւ Լատվիայի Ազգային գրադարաններում եւ Լիտվայի Ցեղասպանության թանգարանում կմասնակցի «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը միջազգային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդեսների պաշտոնական բացման արարողությանը եւ հանդես կգա ելույթներով:
Նախատեսվում են ԱԺ փոխնախագահի հանդիպումները Էստոնիայի Հանրապետության Ռիիգիկոգուի փոխնախագահ Լայնե Ռանդյարվի, Լատվիայի Հանրապետության Սաեյմայի փոխնախագահներ Ինես Լիբինա-Էգներեի եւ Անդրեյ Կլեմենտեւի, Լիտվայի Հանրապետության Սեյմի փոխնախագահ Գեդիմինաս Կիրկիլասի, Լիտվա-Հայաստան միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավար Դանգուտե Միկուտենեի հետ:

RA NA Vice President Eduard Sharmazanov to Leave for Baltic Countries
At the invitations of the Vice President of the Parliament of the Republic of Estonia Laine Randjärv , the Vice President of the Parliament of the Republic of Latvia Andrejs Klementjevs and the Head of the Lithuania-Armenia Inter-Parliamentary Relations of the Parliament of the Republic of Lithuania Dangute Mikutiene the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov is going to leave for the Baltic countries on an official visit on March 11-17.
The NA Vice President Eduard Sharmazanov is gpoing to take part in the official opening ceremony of the exhibitions entitled “Armenian Genocide: Front Page Coverage in the World Press,” in the National Libraries of Estonia and Latvia and the Museum of Genocide Victims of Lithuania and will deliver speeches.
The NA Vice Presidents’ meetings with the Vice President of the Riigikogu o f the Republic of Estonia Laine Randjärv , the Vice Presidents of the Saema of the Republic of Latvia Inese Lībiņa-Egnere and Andrejs Klementjevs, the Vice President of the Seimas of the Republic of Lithuania Gediminas Kirkilas and the Head of the Lithuania-Armenia Inter-Parliamentary Relations of the Parliament of the Republic of Lithuania Dangute Mikutiene are scheduled.