ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 12-ին հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի խորհրդարանի փոխնախագահ Լայնե Ռանդյարվի հետ:
Երկուստեք կարեւորվել է երկկողմ հարաբերությունների, մասնավորապես միջխորհրդարանական կապերի հետագա ամրապնդման եւ զարգացման անհրաժեշտությունը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է շարունակելու եվրոպացի գործընկերների հետ քաղաքական երկխոսությունը:
Էդուարդ Շարմազանովը Լայնե Ռանդյարվին եւ էստոնացի խորհրդարանականներին հրավիրել է Հայաստան` մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված ոգեկոչման արարողություններին:
Էստոնացի իր գործընկերոջ հետ զրույցում անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկայիս փուլին` Էդուարդ Շարմազանովն անթույլատրելի է համարել եւ դատապարտել Թուրքիայի վարքագիծը, մասնավորապես Հայաստանի ապօրինի շրջափակումը եւ հայ-թուրքական հաշտեցումը ԼՂ հակամարտության հետ շաղկապելը:

12 марта вице-спикер НС РА Э.Шармазанов встретился с заместителем председателя парламента Эстонии Л.Рандьярв.
Обоюдно подчеркнута важность двусторонних отношений, в частности необходимость дальнейшего укрепления и развития межпарламентских связей. Вице-спикер НС отметил, что Армения готова продолжать политический диалог с европейскими партнерами.
Э.Шармазанов пригласил Л.Рандьярв и эстонских парламентариев в Армению – для участия в церемониях поминовения, посвященных 100-летию Геноцида армян.
Обратившись в беседе со своим эстонским коллегой к нынешнему этапу армяно-турецких отношений, Э.Шармазанов счел недопустимым и предосудительным поведение Турции, в частности незаконную блокаду Армении и увязывание армяно-турецкого примирения с Нагорно-Карабахским конфликтом.