ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերություններրի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, փոխնախագահ Ալեքսանդր Արզումանյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Մհեր Շահգելդյանը մարտի 12-ին հանդիպել են Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավորներ, Գերմանական կանաչների կուսակցության համանախագահ Ջեմ Օզդեմիրիի եւ նույն կուսակցության պատգամավոր տիկին Դելիգյոզի հետ: Մինչ հանդիպումը Բունդեսթագի պատգամավորները Արտակ Զաքարյանի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, ծաղկեպսակ դրել 1915 թ.-ի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, լռությամբ ու խոնարհումով հարգել մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ հանձնաժողովը գործընկերային հարաբերություններ ունի Բունդեսթագի պատգամավորների հետ եւ համոզմունք է հայտնել, որ նմանատիպ այցերը նպաստում են հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացմանը, մասնավորապես միջխորհրդարանական կապերի սերտացմանը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մասին` Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ հիշատակի եւ ոգեկոչման արարողություններին ակնկալում ենք նաեւ Բունդեսթագի ներկայացուցչական պատվիրակության մասնակցությունը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդումը: Ներկայացնելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ՀՀ ջանքերը` Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել կառուցողական նախաձեռնություններով, հավատարիմ մնացել Ցյուրիխում ստորագրած արձանագրությունների ոգուն, այնինչ Թուրքիան շարունակել է առաջ քաշել նախապայմաններ, որոնք ի սկզբանե անընդունելի են եղել Հայաստանի համար:
Հանդիպման ընթացքում Ալեքսանդր Արզումանյանը եւ Մհեր Շահգելդյանն իրենց տեսակետներն են ներկայացրել հայ-գերմանական համագործակցության ակտիվացման, Եվրամիության հետ հետագա փոխգործակցության, հայ-թուրքական երկխոսության ու սահմանների բացման, ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորմանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Բունդեսթագի պատգամավորները պատրաստակամություն են հայտնել նպաստել հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացմանը, ինչպես նաեւ քննարկված հարցերի արդյունավետ լուծման նպատակով աջակցել հայ գործընկերներին: Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ գերմանացի խորհրդարանականները կարծիք են հայտնել, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի շահերից է բխում երկկողմ հարաբերությունների կարգավորումը եւ սահմանների բացումը: Բունդեսթագի ներկայացուցիչները նշել են, որ ԼՂ-ը պետք է ունենա խաղաղ կարգավորում եւ միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Եվ որ Թուրքիան չպետք է հակասության մեջ դնի հայ-թուրքական եւ ղարաբաղյան խնդիրները: Կարեւորելով Ցեղասպանության ճանաչումը՝ նշել են, որ նաեւ ակտիվ մասնակցություն կունենան ապրիլին Բունդեսթագում Ցեղասպանության թեմայով նախատեսվող քննարկումներին:
Արտակ Զաքարյանը հույս է հայտնել, որ Բունդեսթագում լիարժեք ընկալում կլինի Հայոց ցեղասպանության դատապարտման համար, քանի որ այն առաջին հերթին անհրաժեշտ է մարդկության դեմ իրականացվող հանցագործությունները կանխարգելելու համար:
Զրուցակիցները պայմանավորվել են հետագայում ակտիվացնել շփումները կանաչների կուսակցության պատգամավորների եւ հայ խորհրդարանականների միջեւ:

12 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян, заместитель председателя А.Арзуманян и член комиссии М.Шахгельдян встретились с депутатами Бундестага ФРГ – сопредседателем Партии зеленых Германии Дж.Оздемири и депутатом той же партии г-жой Делигез. До начала встречи депутаты Бундестага в сопровождении А.Закаряна побывали в Цицернакаберде, где возложили венок к мемориалу Геноцида армян 1915 г., почтили молчанием память полутора миллионов безвинных жертв.
Приветствуя гостей в парламенте, А.Закарян отметил, что у комиссии сложились партнерские отношения с депутатами Бундестага, и выразил уверенность, что подобные визиты способствуют развитию армяно-германских отношений, в частности укреплению межпарламентских связей.
Коснувшись мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян, А.Закарян отметил, что в церемониях поминовения ожидает участия также представительной делегации Бундестага.
Обратившись к региональным проблем, председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям отметил, что Армения придает важность упрочению мира и стабильности в регионе. Представляя усилия РА в нормализации армяно-турецких отношений, А.Закарян подчеркнул, что Армения всегда выступала с конструктивными инициативами, оставаясь верной духу подписанных в Цюрихе протоколов, в то время как Турция продолжала выдвигать предусловия, которые изначально были неприемлемы   для Армении.
В ходе встречи А.Арзуманян и М.Шахгельдян выразили свои точки зрения по активизации армяно-германского сотрудничества, дальнейшему взаимодействию с Евросоюзом, армяно-турецкому диалогу и открытию границ, мирному урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы.
Поблагодарив за теплый прием, депутаты Бундестага выразили готовность содействовать развитию армяно-германских отношений, а также поддержать армянских партнеров в эффективном решении обсуждаемых вопросов. Коснувшись армяно-турецких отношений, немецкие парламентарии выразили мнение, что урегулирование двусторонних отношений и открытие границ исходит из интересов Армении и Турции. Представители Бундестага отметили, что НК-конфликт должен иметь мирное решение и только в рамках Минской группы ОБСЕ, а Турция не должна ставить в противоречие армяно-турецкую и карабахскую проблемы. Подчеркивая важность признания Геноцида армян, парламентарии отметили, что они примут активное участие в дебатах по этой проблеме в Бундестаге.
А.Закарян выразил надежду, что в Бундестаге будет полное осознание необходимости осуждения Геноцида армян, поскольку это в первую очередь важно для предотвращения преступлений против человечества.
Собеседники условились активизировать в дальнейшем контакты между депутатами Партии зеленых и армянскими парламентариями.