ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 12-ին այցելել է Էստոնիայի Հաափսալու քաղաք, հանդիպել տեղի մանկատան երեխաների հետ, նվերներ հանձնել երեխաներին: ԱԺ փոխնախագահին ուղեկցում էին Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Բալթյան երկրներում Հայ առաքելական եկեղեցու հոգեւոր հովիվ տեր Խոսրով քահանա Ստեփանյանը, Էստոնիայում հայկական համայնքի ղեկավար Ռազմիկ Իվանյանը, հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ:
Էդուարդ Շարմազանովը Հաափսալայում ծաղկեպսակ է դրել էստոնուհի միսիոներ Աննա Հեդվիգ Բյուլի հիշատակին 2014 թվականին կանգնեցված խաչքարին, ով իր կյանքը նվիրաբերել էր Մերձավոր Արեւելքի հայերին Հայոց ցեղասպանությունից փրկելու գործին:
Նույն օրը ԱԺ փոխնախագահը Տալլինի Սուրբ Իոանն եկեղեցում ներկա է գտնվել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված «Քեզ հետ, Հայաստան» համերգին, որին հրավիրված էին նաեւ Էստոնիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ Լայնե Ռանդյարվը, Էստոնիայի բնապահպանության նախարար Մատի Ռայդման:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն այցելել է նաեւ Տալլինի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ Հայ առաքելական եկեղեցի:

Вице-спикер НС РА, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Латвия, Литва, Эстония Э.Шармазанов посетил эстонский город Хаапсала, где встретился с питомцами местного детского дома, вручил подарки детям. Вице-спикера НС сопровождали  Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в странах Балтии А.Айвазян, духовный пастырь Армянской Апостольской церкви (ААЦ) в странах Балтии Х.Степанян, руководитель армянской общины в Эстонии Р.Иванян, представители армянской общины.
Э.Шармазанов возложил венок к воздвигнутому в Хаапсале в 2014 г. хачкару – в память эстонской миссионерки Анны Хедвиги Бюль, посвятившей свою жизнь спасшимся от Геноцида армянам   Ближнего Востока.
В тот же день заместитель Председателя НС в церкви Св.Иоанна в Таллинне присутствовал на посвященном 100-летию Геноцида армян концерте “С тобой, Армения!”, на который были также приглашены вице-спикер парламента Эстонии Л.Рандьярв, министр экологии Эстонии М.Райдма.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов посетил также таллиннскую церковь ААЦ Сурб Григор Лусаворич (Св. Григория Просветителя ).