Մարտի 17-18-ը Հայաստանում տեղի կունենա Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստը: Վեհաժողովի համատեքստում մարտի 16-ին Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահներ Հեիդի Հաուտալայի եւ Բորիս Տարասյուկի բարձր հովանու ներքո, Բաց հասարակության հիմնադրամների, Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի եւ Ժողովրդավարության Եվրոպական հիմնադրամի համագործակցությամբ տեղի է ունեցել Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի եւ քաղաքացիական հասարակության համատեղ քննարկում:
Արեւելյան գործընկերության տարածաշրջանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներն ու գործընկեր երկրների խորհրդարանականները քննարկել են Արեւելյան գործընկերության ձեռքբերումներն ու մարտահրավերները: Բանախոսներն անդրադարձել են տարածաշրջանում ստեղծված ռազմավարական նոր իրավիճակին եւ որոշ երկրների նկրտումներին, ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջխաղացման գործում արձանագրված հաջողություններին ու ձախողումներին:
Անդրադարձ է եղել Եվրոպական հարեւանության եւ ԵՄ տարածաշրջանային քաղաքականությանը, դրա գործիքների վերանայման վերաբերյալ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների առաջարկներին ու տեսակետներին:
Բացման խոսքում Եվրանեսթի համանախագահ Բորիս Տարասյուկը ողջունել է քննարկման մասնակիցներին՝ նշելով, որ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովը կարեւոր հարթակ է կարծիքներ փոխանակելու համար:
Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական ֆորումի ղեկավար, Լեհաստանը ներկայացնող Քշիշտոֆ Բոբինսկու խոսքով՝ Հայաստանում քաղաքացիական հասարակությունն առաջընթաց է գրանցել այս տարիներին, որը ողջունելի է: Նա կարեւորել է իրականացվող բարեփոխումները, անդրադարձել է նաեւ քաղաքացիական հասարակության եւ խորհրդարանների համատեղ աշխատանքին: Դիմելով ԵԽ անդամ երկրներին՝ նա կոչ է արել հավատարիմ մնալ որդեգրված սկզբունքներին, աշխատել քաղաքացիական ֆորումի ներկայացուցիչների հետ՝ ապահովելու համար ժողովրդավարական սկզբունքների իրականացումը:
Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական ֆորումի Ուկրաինայի ազգային պլատֆորմի ներկայացուցիչ Իրինա Սուշկոն, անդրադառնալով քաղաքացիական հասարակությանը, նշել է, որ այն Արեւելյան գործընկերության երկրներում նոր է ձեւավորվում եւ դեռեւս չունի իր ինստիտուցիոնալ կառուցվածքը, սակայն ապացուցել է իր հավատարմությունը ժողովրդավարությանը եւ մարդու իրավունքների գերակայությանը:
Բաց հասարակություն հիմնադրամի ներկայացուցիչ, Վրաստանը ներկայացնող Վանո Չխիկվաձեն խոսել է վերջին տարիներին Վրաստանի ձեռքբերումներից եւ թերացումներից, անդրադարձել մարտահրավերներին: Նա, մասնավորապես անդրադարձել է Վրաստանի դատական իշխանության, անձնական տվյալների, մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերին:
Վրաստանը ներկայացնող տնտեսական քաղաքականության հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Նինո Եվգենիձեն խոսել է Վրաստանի՝ ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրին անդամակցության մասին եւ նշել արձանագրած հաջողությունները:
Մոլդովայի ազգային պլատֆորմի ներկայացուցիչ Իոն Մանոլեն բարձր է գնահատել քաղաքացիական հասարակության դերը Արեւելյան երկխոսության համատեքստում:
Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի չորրորդ խմբի համակարգող Հովսեփ Խուրշուդյանը ներկայացրել է հետազոտություն, որը վերաբերում է վեց երկրների՝ Արեւելյան գործընկերությանն ինտեգրման գործընթացներին:
Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողովի ղեկավար, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի խոսքով՝ Եվրանեսթի աշխատանքը կլինի հաջողված միայն փոխադարձ վստահության մթնոլորտում: Արտակ Զաքարյանի խոսքով՝ շատ կարեւոր է փոխգործակցությունը քաղաքացիական հասարակության հետ, քանի որ եթե Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների հասարակությունների միջեւ չկա փոխադարձ վստահություն, ցանկացած աշխատանք անպտուղ կլինի:
Քննարկումն ամփոփել է Բաց հասարակություն հիմնադրամներ Հայաստան հասարակական գրասենյակի գործադիր տնօրեն Լարիսա Մինասյանը: Նա, անդրադառնալով քննարկման թեմային, նկատել է, որ քաղաքացիական հասարակությունը կարեւոր է յուրաքանչյուր երկրի համար:

16-18 марта в Армении проводится четвертое пленарное заседание Парламентской Ассамблеи (ПА) Евронест. 16 марта в контексте Ассамблеи под высоким патронатом сопредседателей ПА Евронест Х.Хаутала и Б.Тарасюка в сотрудничестве с фондами Открытого общества, форумом гражданского общества Восточного партнерства и Европейским фондом демократии состоялись совместные дебаты ПА Евронест и гражданского общества.
Представители гражданского общества региона Восточного партнерства и парламентарии стран-партнеров обсудили достижения и вызовы Восточного партнерства.   Докладчики   обратились к создавшейся в регионе новой стратегической ситуации, требованиям некоторых стран, отмеченным успехам и упущениями в продвижении демократических реформ.
Затронуты были также политика Европейского соседства и региональная политика ЕС, предложения и точки зрения гражданского общества по пересмотру их инструментов.
Во вступительном слове заместитель председателя Евронест Б.Тарасюк приветствовал участников дебатов, отметив, что ПА Евронест – важная   площадка для обмена мнениями.
Руководитель гражданского форума Восточного партнерства К.Бобински, представляющий Польшу, приветствовал гражданское общество в Армении, зафиксировавшее в последние годы ощутимый прогресс. Он подчеркнул важность проводимых реформ, обратился также к совместной работе гражданского общества и парламентов. Обращаясь к странам-членам СЕ, он призвал оставаться верными принятым принципам, работать с представителями гражданского общества – для обеспечения реализации демократических принципов.
Представитель гражданского форума Украины И.Сушко, обратившись к гражданскому обществу, отметила, что хотя оно еще только формируется в странах Восточного партнерства и еще не имеет своей институциональной структуры, однако доказало верность демократии и приоритету прав человека.
Представитель фонда Открытого общества от Грузии В.Чхиквадзе говорил о достижениях и недостатках в своей стране, о существующих вызовах. Он, в частности, коснулся судебной власти Грузии, персональных данных, вопросов защиты прав человека.
Руководитель Центра исследований экономической политики Грузии Н.Евгенидзе затронула членство своей страны в Ассоциативном соглашении с ЕС, отметила имеющиеся успехи.
Представитель национальной платформы Молдовы И.Маноле высоко оценил роль гражданского общества в контексте Восточного диалога.
Координатор четвертой группы форума гражданского общества О.Хуршудян представил исследование, касающееся процессов интеграции шести стран   Восточного партнерства.
По словам руководителя ПА Восточного партнерства, председателя Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закаряна, работа Евронеста будет успешной лишь в атмосфере взаимного доверия. Весьма важно взаимодействие с гражданским обществом, поскольку, по Закаряну, если между гражданскими обществами стран-членов Восточного партнерства нет взаимного доверия, любая работа окажется бесплодной.
Дебаты обобщила исполнительный директор общественного офиса “Открытые общественные фонды - Армения”   Л.Минасян. Обратившись к теме обсуждения, она заметила, что гражданское общество важно для любой страны.