«Հիշատակի էստաֆետ» ակցիայի պատվիրակությունն Ազգային ժողովում
Մարտի 24-ին Ազգային ժողովը հյուրընկալել էր ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի կողմից անցկացվող «Հիշատակի էստաֆետ» ակցիայի պատվիրակությանը: Պատվիրակության կազմում էին Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակիցներ, վետերաններ եւ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի եւ Ղազախստանի խորհրդարանների պատգամավորներ:
Հայաստանը էստաֆետը հյուրընկալող չորրորդ երկիրն է: Միջոցառումների շարքը մեկնարկել է Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում: Պատվիրակությունը ԱՊՀ անդամ երկրներից Սանկտ Պետերբուրգ պետք է տանի անմար կրակների մասնիկները եւ ապրիլի 16-ին համախմբի Տավրիկյան պալատում անցկացվելիք  միջոցառման ժամանակ: ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, նշել է, որ Հայրենական մեծ պատերազմին մասնակցել է շուրջ վեց հարյուր հազար հայ: Եվ այդ պատերազմի հաղթական ավարտը հպարտությամբ է հիշում յուրաքանչյուրը, քանի որ հայ ժողովուրդը խորհրդային բանակի կազմում ներկայացված է եղել ամենաբարձր մակարդակով: Անուրանալի են իրենց կյանքը հայրենիքին եւ հաղթանակին նվիրած հայորդիների քաջագործությունները: Արտակ Դավթյանը փաստել է, որ հաղթանակի նշանակությունը կկարեւորվի ոչ միայն յոթանասուն, այլեւ յոթ հարյուր տարի հետո էլ:
Պատվիրակության ղեկավար Թամարա Դոլգոշեյն իր խոսքում նշել է, որ հաղթանակը Հայրենական մեծ պատերազմում միավորել եւ միավորում է ազգեր, պետություններ եւ սերունդներ: Այդ ժողովուրդների ընդհանուր պատմությունը հարուստ է հերոսներով եւ սխրանքներով: «Հիշատակի էստաֆետի» նպատակն է դաստիարակել հերոսներին արժանի սերունդ, երախտապարտ լինել վետերաններին իրենց նվիրման, ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի համար:
Այնուհետեւ միջոցառման մասնակիցները դիտել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի եւ ԱՊՀ ՄԽՎ նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի տեսաուղերձները՝ ուղղված «Հիշատակի էստաֆետի» մասնակիցներին:
Հանդիպման ավարտին Արտակ Դավթյանը եւ Թամարա Դոլգոշեյը հանդիպել են լրագրողների հետ:
Նույն օրը՝ երեկոյան, «Հիշատակի էստաֆետ» ակցիայի հայաստանյան պատվիրակության անդամները եղել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում, ծաղկեպսակ դրել եւ հարգանքի տուրք մատուցել անմեղ զոհերի հիշատակին:

Делегация акции “Эстафета памяти” в НС
24 марта НС посетила делегация акции “Эстафета памяти”, проводимой МПА СНГ. В составе делегации участники, ветераны Великой Отечественной войне и депутаты парламентов России, Беларуси, Киргизии и Казахстана.
Армения – четвертая страна, принимающая эстафету. Ряд мероприятий стартовал в столице Беларуси Минске. Делегация из стран-членов СНГ должна донести вечный огонь в Санкт-Петербург и 16 апреля возжечь его на мероприятии в Таврическом дворце. Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян, приветствуя гостей в парламенте, отметил, что в ВОВ участвовало около 600 тысяч армян, и победное завершение этой войны с гордостью вспоминает каждый, так как армянский народ в составе Советской Армии был представлен на самом высоком уровне. Незабываем героизм сынов армянского народа, посвятивших жизнь родине и победе. Г-н Давтян заметил, что значение Победы будет велико не только 70, но и спустя 700 лет.
Глава делегации Т.Долгошей в своем слове отметила, что победа в ВОВ объединила и объединяет народы, государства и поколения. Общая история этих народов богата героями и подвигами. Цель эстафеты – воспитать достойное героев поколение, быть благодарными ветеранам за их преданность, победу над фашизмом.
Затем участники мероприятия просмотрели видеоприветствия Председателя НС РА Г.Саакяна и Председателя МПА СНГ В.Матвиенко представителям “Эстафеты памяти”.
В завершение встречи А.Давтян и Т.Долгошей встретились с журналистами.
В тот же день члены армянской делегации акции “Эстафета памяти” побывали на мемориале Геноцида армян, возложили венок и отдали дань уважения памяти безвинных жертв.